Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Soud řeší Houskovu vraždu. Rány šly rychle za sebou, řekl svědek

Česko

  9:40aktualizováno  16:43
ÚSTÍ NAD LABEM - Asi až hodinu po činu přijeli policisté k domu zavražděného podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housky. Policii volal nejdříve Houskův zeť, až po něm další lidé, například náměstek chomutovského primátora Martin Klouda, jenž přivezl k domu Houskovu partnerku Janu Vaňhovou (oba ČSSD). Podle sousedů byla střelba na Housku rychlá. Obžalobě z vraždy s loupežným motivem čelí někdejší voják Michal Krnáč.

Dům, kde zavraždili Romana Housku. foto: MAFRA - Karel Pešek

Sousedka Housky a Vaňhové, která byla v době činu před domem, přičítala zvuk paralyzéru zábavní pyrotechnice. „Slyšela jsem petardy, připomínalo mi to petardy. Myslela jsem si, že pan Houska zase střílí. On si rád občas střílel vánoční rakety,“ řekla u soudu Dana Poláková.

ČTĚTE TAKÉ:

O chvíli později se podle jejího manžela ozvala střelba. „Zdálo se mi to jako krátká zbraň. Byly to tři nebo čtyři rány rychle za sebou, nebylo to tak, že by mezi střelami byla prodleva,“ doplnil Polák. U domu nikoho neviděl.

„Všechny vyděsil paralyzér“

Tělo přikryté plachtou objevil o chvíli později spolumajitel stavební společnosti RRR Vlastimil Rindoš. Policii ale nezavolal. „Viděl jsem něco, co vypadalo jako tělo přikryté plachtou. Zpanikařil jsem. Zkoušel jsem Romanovi volat, ale nezvedal to,“ vypověděl Rindoš. Pak se prý snažil kontaktovat Vaňhovou. Ani ta telefon nezvedala, volal proto tehdejšímu náměstkovi chomutovského primátora Kloudovi. „Řekl jsem mu, co se děje a jel jsem k magistrátu. Tam jsem to Janě (Vaňhové) řekl,“ doplnil Rindoš.

Policii volal jako první zřejmě Houskův zeť, který se po telefonátu Vaňhové jel podívat k domu a viděl tělo. Pak jí volali další lidé, včetně náměstka Kloudy. „Když policie nejela, volal jsem asi za 30 minut znovu,“ řekl Klouda před soudem. Příjezd kriminalistů urgoval i u chomutovského policejního ředitele. První hlídka přijela na místo až kolem 19:00, tedy asi až hodinu poté, co podle žalobce Krnáč Housku zabil. Všechny vyděsil paralyzér, který ležel poblíž těla a červeně blikal. „Myslel jsem, že ta blikající krabička je bomba,“ doplnil Klouda.

Soud řeší vraždu podnikatele Romana Housky
Právní zástupkyně pozůstalých Marie Benešová.
Obžalovaný Michal Krnáč odmítl vypovídat.
Obžalovaný Michal Krnáč odmítl vypovídat.

Policie nenašla na místě činu téměř žádné stopy, které by Krnáčovi patřily. Z posudků, které před soudem četl předseda senátu Jiří Bednář, vyplynulo, že tam nebyly například Krnáčovy pachové stopy. Na paralyzéru, kterým údajně Housku omráčil, pak bylo několik různých DNA. V případě Krnáče „nelze vyloučit, že šlo o jednu z těchto osob“, uvedli odborníci na genetiku ve zprávě. Stoprocentní potvrzení nedala ani daktyloskopie.

Jedinou stopou, která by mohla odpovídat Krnáčovi, byl částečný otisk prstu nalezený na jedné ze skříněk v Houskově domě. „V případě stopy jde o částečnou shodu, není ale dostatek markantů, které by vedly ke stoprocentní identifikaci,“ přečetl Bednář ze závěrů odborného zkoumání.

Naopak při prohlídce domu, kde žil Krnáč se svojí přítelkyní, našli kriminalisté například USB disk, na kterém byla adresa domu, kde Houska s Vaňhovou žil.

Soud bude pokračovat výpověďmi dalších svědků a také znalců. Pokud nebudou další požadavky na dokazování, nevyloučil předseda senátu, že v pátek padne rozsudek. Krnáčovi hrozí 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...