16. ledna 2013 9:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Týraní chlapci z Kuřimi navštěvují matku ve vězení, otce nevídají

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Prarodiče chlapců z kuřimské kauzy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prarodiče chlapců z kuřimské kauzy. | foto: ČTK

BRNO Brněnský městský soud dnes jednal o svěření týraných dětí z Kuřimi do péče otce. K rozhodnutí, zda budou děti přiděleny do péče otce, rozhodne soud až v půlce dubna. Otec dětí kvůli nemoci k jednání nepřišel. V současnosti jsou bratři (12 a 15) v péči babičky. S tou dokonce navštěvují svou matku ve vězení.

Jejich babička dnes novinářům řekla, že se chlapcům daří dobře. Stýkají se s matkou, kterou navštěvují ve vězení. Vztah mezi chlapci a jejich matkou nazvala jako křehký.

Doplnila, že je ráda, že svoji péčí může navázat na to dobré, co bylo před celou kauzou. Chlapci žijí u ní a u jejího manžela. Podrobnosti k hochům neuvedla. Dodala jen, že otec chlapců se o ně příliš nezajímá. Viděl je prý naposledy před 1,5 rokem.

Kdo o děti pečoval

Po odhalení týrání v květnu 2007 byli chlapci předáni do péče azylového zařízení pro děti Klokánek. V prosinci 2008 soud zamítl žádost jejich otce, aby mu byli svěřeni do péče. Matku chlapců zbavil ve vztahu k nim její rodičovské povinnosti. Až v lednu 2010 dal brněnský krajský soud chlapce do péče otce.

Situace se ale v červnu 2011 změnila. Chlapci se dostali do péče rodičů své matky. Soud tak rozhodl na základě doporučení orgánu péče o dítě s tím, že otec není schopen se o ně postarat tak dobře jako prarodiče. V té době byl otec nezaměstnaný.

Odsouzení v kauze Kuřim

Nejpřísnější trest v podobě deseti let dostala teta hochů. Připustila svůj podíl na týrání, ale blíže jej neosvětlila. Dále byli odsouzeni k sedmi letům vězení Hana Bašová a Jan Škrla a k pěti rokům za mřížemi Jan Turek a Barbora Škrlová.

Zřejmě nejpodivnější postavou kauzy je právě Škrlová. Když žila s chlapci a jejich matkou, vydávala se za dívku Aničku. Po odhalení případu uprchla do Norska, kde se vydávala za chlapce Adama. Podle některých úvah byla ikonou sekty, kterou si založil její otec Josef Škrla. Před časem byla propuštěna z vězení.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse