13. července 2015 12:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vraždil kvůli 200 korunám. Přestal jsem bodat, když jsem uviděl krev, řekl u soudu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vrah. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrah. (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

OSTRAVA Krajský soud v Ostravě se začal zabývat pokusem o vraždu kvůli dluhu 200 korun. Na lavici obžalovaných usedl čtyřiadvacetiletý částečný invalidní důchodce z Bruntálu, který nožem pobodal dealera drog. Mladík s inteligencí na hranici podprůměrného IQ a lehkou mentální retardací se přiznal. Tvrdí, že všeho lituje. I přes nízký intelekt je podle soudu za své jednání odpovědný.

„Nevím, proč jsem to udělal. Vím, že to byla chyba,“ řekl v pondělí u soudu. Podle něj mu napadený muž, který údajně prodával pervitin, slíbil, že mu zajistí marihuanu. Tu obžalovaný občas podle svých slov kouřil pro uklidnění. „Dal jsem mu na jeden gram 200 korun,“ řekl.

Nedostal ale ani drogu, ani peníze zpátky. „Nechtěl mi je vrátit. Říkal, že jsem retard. Urážel mě,“ řekl mladík. Dlužník obžalovaného podle jeho výpovědi kontaktoval a chtěl mu peníze vrátit na odlehlém místě za domovem důchodců v Bruntále. Tam se skutečně letos počátkem února potkali. „Znovu mě urážel. Pak mě chtěl udeřit pěstí. Dal jsem mu proto facku,“ popsal začátek konfliktu obžalovaný.

Když se dealer pokoušel utéct, obžalovaný ho začal pronásledovat. V té době už měl v ruce nůž s osmicentimetrovou čepelí. Prchajícího muže dostihl. Ten upadl na zem. „Dvakrát jsme mu šlápl na obličej. Pak jsem jej začal bodat. Přestal jsem, když jsem uviděl krev. Věděl jsem, že to je špatně,“ vypověděl obžalovaný.

Napadeného, který je ve vezení pro kriminální činnost související s drogami, bodl čtyřikrát do trupu, zad a hýždí. Muž nezemřel díky rychlému zásahu zdravotníků. Mladík čelí obžalobě z pokusu o vraždu i proto, že při útoku na napadeného křičel, že jej zabije. „Nemyslel jsem to ale vážně,“ řekl dnes obžalovaný před soudem.

Hlavní líčení je naplánováno na tři dny. Ve středu 15. července je možné, že soudce vynese rozsudek.

ČTK
  • 0Diskuse