Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Soud za „urážky islámu“

Česko

Nizozemského poslance Geerta Wilderse čeká žaloba - přirovnal islám k nacismu

HAAG Je to ještě využívání svobody slova, nebo už podněcování k nenávisti?

Debata, kterou kontroverzní nizozemský poslanec Geert Wilders vyvolal svým „protiislámským“ filmem Fitna (Rozvrat) a podobně laděnými výroky, se přesune do soudní síně. Amsterdamský odvolací soud totiž včera zvrátil předchozí rozhodnutí prokuratury a nařídil Wildersovo obžalování.

Jak soud uvedl ve svém prohlášení, důvodem je „podněcování k nenávisti a diskriminace, založené na jeho prohlášeních o muslimech a jejich víře v různých médiích“. Amsterdamská prokuratura, která loni stíhání Wilderse odmítla s odkazem na svobodu slova, se hodlá soudním příkazem řídit. Žaloba by prý měla být hotova během roku.

Wilders vyvolal rozruch mimo jiné přirovnáním islámu k nacismu, respektive koránu k Hitlerově knize Mein Kampf (Můj boj). „Pan Wilders se dopustil urážky islámských věřících,“ uvedl dále amsterdamský soud a dodal: „Podněcování k nenávisti v demokratické společnosti představuje vážnou věc, a je tedy třeba ve veřejné debatě stanovit jasnou hranici.“ „Je to černý den“ Sám Wilders s tímto závěrem nesouhlasí. „Je to černý den a útok na svobodu slova v Nizozemsku. Jsem přesvědčen, že můžu být (u soudu) pouze osvobozen,“ řekl agentuře Reuters. A na svých internetových stránkách pak dodal: „Kdo povstane za práva naší kultury, pokud budu umlčen?“

Wilders je zakladatelem a předákem Strany pro svobodu, která se důrazně staví proti přistěhovalectví. Loni vyvolal hněv muslimů výše zmiňovaným krátkometrážním filmem Fitna, ve kterém jsou záběry z teroristických atentátů v USA v září 2001 a dalších pumových útoků prokládány citacemi z koránu. Cílem filmu bylo podle jeho tvůrců představit korán jako „fašistickou knihu“ podněcující násilí a netoleranci.

Nizozemská veřejnost film přijala lhostejně a přes obavy úřadů nevypukly žádné nepokoje, i když v zemi je silná muslimská menšina. Proti filmu však byly podány desítky žalob, které haagská prokuratura ale smetla ze stolu. Řada stěžovatelů se pak odvolala.

Mezitím vyvolala Fitna rozruch v zahraničí. V některých islámských zemích - například v Pákistánu, Íránu a Indonésii - vypukly protesty. Za „útočně protiislámský“ označil 17minutový snímek i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Včerejší rozhodnutí postavit Wilderse před soud se v Nizozemsku nesetkalo s jednoznačným postojem politiků. Zatímco liberální VVD verdikt označila za „alarmující“, levicová PvdA uvítala, že o kauze rozhodne soud.

***

Wilders a jeho film Geert Wilders v roce 2004 opustil liberální stranu VVD -mimo jiné kvůli nesouhlasu s podporou vstupu Turecka do EU - a založil svoji Stranu pro svobodu. O rozruch se zhruba před rokem postaral svým filmem Fitna, kde ukazoval islám jako zdroj nenávisti. Již v roce 2005 se Wilders dostal do obecného povědomí jako hlasitý odpůrce evropské ústavy.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...