Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Soud zamítl ‚zlatý padák‘ pro exnáměstka Ruttera. Usiloval o skoro 9 milionů korun

Česko

  15:44
PRAHA - Bývalý personální náměstek Českých drah Milan Ruttner nemá nárok na odstupné 8,7 milionu korun. Ve středu o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud poté, co do sporu zasáhli ústavní soudci.

Lokomotiva Siemens Vectron v barvách Českých drah. foto:  Petr Topič, MAFRA

Ruttner se peněz domáhal od roku 2009 žalobou. Dráhy částku odmítaly vyplatit, poukazovaly na rozpor s dobrými mravy a soud jim dal nyní za pravdu. Ustanovení o „zlatém padáku“ totiž nechal vypracovat právě Ruttner.

Ruttner nastoupil do Českých drah za ředitele Petra Žaludy v roce 2008. Podepsal s ním manažerskou smlouvu, jejíž sporný dodatek stanovil, že pokud náměstek ve funkci vydrží déle než rok, vznikne mu nárok na jednorázové vyplacení vysokého odstupného. Ruttner se místa vzdal po 12 měsících a 13 dnech.

Exmanažer vrátil Českým drahám zlatý padák. Odstupné před lety sám vymyslel

„Ačkoliv došlo k uzavření platné manažerské smlouvy včetně doložky, jednalo se o zcela mimořádnou výši odchodného, které bylo navrženo z jeho (Ruttnerovy) iniciativy a sjednáno mimo rámec ujednání o konkurenční doložce,“ uvedla předsedkyně odvolacího senátu Jitka Denemarková.

Odchodné se mělo vypočítat jako 24násobek zlomku, který měl v čitateli součet všech mzdových plnění pro daného manažera a ve jmenovateli počet všech měsíců strávených ve funkci. „Sjednané jednorázové odchodné tímto výpočtem několikanásobně překračovalo zákonem stanovenou obvyklou výši odstupného,“ konstatovala soudkyně. Vyplacení tak vysokého odstupného firmou, v níž je stoprocentním akcionářem stát, je podle Denemarkové ve společnosti chápáno jako rozpor s dobrými mravy.

Jen plnil zadání od nadřízeného

Ruttner u středečního jednání nebyl. Jeho právnička popírala, že by návrh na „stabilizační odměnu pro vedoucí zaměstnance“ sám zinscenoval. Plnil prý zadání, které dostal od nadřízeného. „Postupoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a kontaktoval právníky zaměstnavatele, aby mu s tím poradili. Jednal v souladu se svými pracovními povinnostmi,“ uvedla.

Soudkyně ale s přihlédnutím k Ruttnerově e-mailové korespondenci upozornila na to, že náměstek mohl a měl posoudit i jiné způsoby, jak motivovat vedoucí zaměstnance drah k tomu, aby z firmy neodcházeli - například celoživotní vzdělávání a profesní růst. S těmito možnostmi představenstvo drah neseznámil a navrhl pouze odchodné.

Ačkoliv dráhy ve sporu uspěly, soud jim nepřiznal nárok na náhradu nákladů řízení. Tím, že souhlasily s obsahem smluv předložených Ruttnerem, samy zavdaly příčinu k následnému soudnímu sporu.

Ruttnerův druhý neúspěch

Městský soud Ruttnerovi nevyhověl už v roce 2013, po zásahu Nejvyššího soudu ovšem musel rozsudek změnit a muži přiznal 6,5 milionu korun. Podle Nejvyššího soudu z okolností případu neplynulo, že Ruttner jednal v přímém úmyslu způsobit Českým drahám újmu. Ústavní soud ovšem letos upozornil na to, že justice dostatečně nezohlednila konkrétní okolnosti případu. Zdůraznil složitou hospodářskou situaci drah a to, že Ruttner rezignoval bezprostředně po vypršení lhůty. Věc proto vrátil odvolacímu soudu k dalšímu projednání.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...