13. dubna 2011 12:41, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud zasáhl. Malý Samuel se vrátil do Rakouska

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Boj o dítě - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boj o dítě - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Až nuceným odebráním dítěte matce skončil čtyřměsíční spor Rakušana Haralda Fröhlicha a jeho bývalé partnerky, Češky Daniely Filippov, o pětiletého syna Samuela.

Matka dítě, svěřené rakouskými soudy do otcovy péče, unesla loni před Vánoci z jeho bydliště v rakouském Linci do Děčína. Městský soud v Brně, příslušný k řešení podobných případů, pak na konci března rozhodl, že žena musí vrátit Samuela otci, a to je nejpozději do minulé neděle. Protože Daniela Filippov soudní příkaz nesplnila, musel následovat soudní výkon rozhodnutí.

"V pondělí večer jsem dostal zprávu od brněnského soudu, že Samuel bude matce následující den odebrán a že se tedy mám dostavit do Děčína, abych byl odebrání osobně přítomen," řekl LN Harald Fröhlich. Ráno pak policisté spolu s pracovnicemi sociální péče, psychologem a soudním vykonavatelem Samuela matce odebrali. "Bylo to v bytě jejího současného přítele," uvedl Fröhlich.

Odebrání syna nebylo bouřlivé
Údajně byl sám překvapen, že matka zůstala v Děčíně a nepokusila se synem skrýt před úřady na neznámém místě. Od neděle, kdy měla Samuela podle rozhodnutí soudu odevzdat, totiž přestala brát telefony. Otec tak měl obavu, že žena se pokusí syna odvézt třeba do zahraničí. "Odebrání nebylo nijak zvlášť bouřlivé, Daniela nekladla policistům odpor. Byl jsem vystresovaný, ale nakonec to tak stresová situace pro mě ani pro syna nebyla. Obával jsem se, že to bude horší," tvrdí Fröhlich. Ve snaze, aby dítě utrpělo co nejmenší psychickou újmu, neinformoval a výkonu soudního rozhodnutí ani média, s kterými byl v denním kontaktu.

Čtěte také:

'Jsem šťastný, že mám syna doma'
Daniela Filippov už dříve v rozhovoru s LN uvedla, že důvodem únosu malého Samuela byla Fröhlichova údajná neochota k tomu, aby se Samuelem mohla častěji setkávat. Chlapec zpočátku matku navštěvoval v Čechách i na tři týdny v roce a matka za ním naopak jezdila do Rakouska.

Situace se ale údajně změnila tehdy, když se Fröhlich dozvěděl, že se jeho bývalé partnerka informovala na možnost zapsání Samuela do české školy. "Syna jsem pak neviděla celých sedm měsíců," uvedla Filippov. Od doby uplynutí lhůty pro dobrovolné předání Samuela otci, však má vypnutý telefon.

Fröhlich přitom tvrdí, že ani po únosu nechce synovi brát matku a chce jí i nadále umožnit, aby se synem stýkala. "Pokud nebudou do konce roku žádné problémy, Samuel může klidně část následujících prázdnin strávit v Česku," řekl LN Fröhlich. Během příštích několika dnů se chce se svou bývalou partnerkou spojit a dohodnout podrobnosti návštěv. "Jestli se dohodneme, stáhnu i trestní oznámení pro únos, které jsem v pondělí podal kvůli tomu, aby policisté co nejdříve vypátrali, kde se bývalá partnerka se synem ukrývá. Teď jsem ale hlavně nesmírně šťastný, že mám syna konečně doma," řekl Fröhlich.

  • 0Diskuse