Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Soud zrušil rozhodnutí celníků o zajišťovacích příkazech pro firmu FAU

Česko

  10:52aktualizováno  14:52
OSTRAVA - Krajský soud v Ostravě v pátek zrušil rozhodnutí celníků o zajišťovacích příkazech pro opavskou firmu FAU za zhruba 340 milionů korun. Celní úřad podle něj neměl důvod pro tak masivní zajištění. Podle tiskové mluvčí Generálního ředitelství cel se celní správa ke kauze vyjádří až v pondělí. Taktéž v pondělí projedná vláda analýzu ministerstva financí k využívání zajišťovacích příkazů.

Na snímku z 28. srpna je areál přerovské chemičky Precheza patřící do holdingu Agrofert, kde sídlí také společnost FAU. foto: ČTK

Zástupkyně celníků u soudu ale řekla, že správa pravděpodobně podá kasační stížnost.  Finanční správa firmu FAU podezřívá z vědomého zapojení do karuselového podvodu.

FAU vlastní v areálu přerovské firmy Precheza z holdingu Agrofert sklad pohonných hmot. Po zásahu Finanční správy a celníků se FAU dostala loni v říjnu do insolvence, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu.  Právní zástupce firmy FAU Alfréd Šrámek v pátek u soudu novinářům řekl, že pokud budou zajišťovací příkazy definitivně zrušeny, bude firma pravděpodobně žádat po státu miliardovou náhradu škody.

Spory se týkají doměření daně a současného vzniku ručitelského závazku společnosti. Celní správa vydala zajišťovací příkazy, protože podle ní firma neměla dostatek peněz, aby daně zaplatila. Zástupkyně celníků v pátek u soudu řekla, že rozhodnutí bylo vydáno v souladu s předpisy a důvodem byla obava u budoucí dobytnost daně.

Finanční správa: Firma FAU byla součástí řetězového podvodu

„Samotné zjištění, že budoucí daň převyšuje aktuální finanční disponibilní prostředky daňového subjektu, není samo o sobě důvodem pro tak masivní zajištění, jako jsou zajišťovací příkazy, po nichž bezprostředně následuje exekuce,“ řekl při odůvodnění rozsudku soudce Jiří Gottwald. Pokud podle něj existuje možnost, že firma bude v nějaké rozumné době schopna potřebné prostředky vygenerovat, není na místě rozsáhlé odčerpání jejích zdrojů, které ochromí její činnost, podle soudce přichází v úvahu nějaké mírnější opatření.

Celní správa však podle soudu rozhodla rovnou o vydávání zajišťovacích příkazů, byť jde prakticky o nejzazší možné řešení. „Soud má za to, že především v těch rozhodnutích zcela absentuje jakákoli úvaha, proč nestačilo jiné opatření, které daňové předpisy daňovým orgánům dávají. Proto byla napadená rozhodnutí zrušena, a to včetně těch zajišťovacích příkazů,“ řekl Gottwald.

Právník FAU: Společnost by mohla žádat náhradu škody

Právník společnosti Šrámek řekl, že jde o jeden z dalších kroků k absolutní porážce finanční a celní správy v případu FAU. Předpokládá, že celní správa podá kasační stížnost, stejně jako ji podala finanční správa, o jejíž stížnosti ještě soud nerozhodl. „Pakliže dojde k tomu, že Nejvyšší správní soud rozhodne v obou případech ve prospěch společnosti FAU, tudíž že ty zajišťovací příkazy budou zrušeny s konečnou platností, tak je nanejvýš pravděpodobné, že společnost FAU bude uplatňovat vůči České republice náhrady škody, které budou převyšovat zřejmě částku několika miliard,“ řekl Šrámek.

Na internetu se na konci srpna objevila nahrávka, na které předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš o společnosti hovoří. Babiš následně odmítl, že v době svého působení na ministerstvu finanční a celní správu zneužíval a úkoloval. Odmítl to i šéf Finanční správy Martin Janeček, který to označil za „sprosté lži“. 

Správa naopak uvedla, že měla důvodné podezření z vědomého zapojení FAU do podvodu a že rozkryla rozsáhlý podvodný řetězec, v němž nebyla u firem placena DPH a byl podvodně vylákán nárok na odpočet DPH. Firma FAU podala u soudu 13 žalob na složky státu, o několika včetně pátečního už soud rozhodl v její prospěch, dvě žaloby soud ale odmítl, další bude řešit.

Vláda bude zajišťovací příkazy řešit v pondělí

Vláda v pondělí projedná analýzu ministerstva financí k využívání zajišťovacích příkazů a ke kontrole tzv. korunových dluhopisů. Podle materiálu, který členové kabinetu dostanou pro informaci, připraví MF k využívání zajišťovacích příkazů novou metodiku a navrhne změnu zákona. Kvůli korunovým dluhopisům pak finanční správa podle materiálu prověřuje 1526 firem a osob. Zatím provedla 757 místních šetření a získala 34 dodatečných daňových přiznání.

Ze zprávy dále vyplývá, že správa zatím ukončila u korunových dluhopisů 17 kontrol u 13 firem a že zaznamenala u některých firem a osob snahu vyhnout se daňové kontrole s odkazem na zpolitizování problematiky korunových dluhopisů a na porušení mlčenlivosti ze strany finanční správy.

„Dosud bylo podáno trestní oznámení na 25 daňových subjektů a v jednom případě byly zjištěné údaje využity při vydání výzvy k prokazování původu majetku,“ uvádí materiál. Kvůli kauze korunových dluhopisů premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v květnu odvolal z funkce tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO).

V případě zajišťovacích příkazů bude nová metodika spočívat například v tom, že správa před vydáním zajišťovacího příkazu bude firmám více vysvětlovat alternativní možnosti úhrady jistoty. Jde například o zástavní právo zřízené k majetku třetí osoby, ručení třetí osoby, finanční záruky nebo jiné způsoby.

Stát zvažuje alternativu k příkazům

V případě legislativních změn uvažuje MF o zavedení alternativy k příkazům. Ta by měla spočívat například v obdobném mechanismu, který existuje v insolvenčním řízení a spočíval by v možnosti firmy zvolit si jako alternativu řádně jmenovaného správce s odbornými znalostmi. Jeho schválení by přitom po nezbytně nutnou dobu podléhaly všechny operace směřující ke zmenšení majetku příslušného daňového subjektu dané firmy.

Finanční správa přitom v posledních měsících čelila kritice, že příkazy zneužívá, a likviduje tak i řadu poctivých firem, které se do řetězových obchodů mohly dostat neúmyslně. Po obstavení účtů totiž mnoho firem není schopno pokračovat v podnikání a někdy se očistí až za několik let.

Z analýzy vyplývá, že finanční správa letos do konce července vydala 960 příkazů na 1,17 miliardy korun. Loni to bylo 1561 zajišťovacích příkazů na 3,3 miliardy korun, o rok dříve 1605 příkazů na 3,6 miliardy korun. Na jednu firmu může správa vydat více zajišťovacích příkazů. V letošním roce se tak příkazy týkají 204 firem, za celý loňský rok to bylo 309 firem. Celkem finanční správa ke konci července evidovala zhruba 514 tisíc plátců DPH.

Autor: