11. listopadu 2010 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soudce Kučera, kterého Pospíšil dočasně odvolal z funkce, rezignoval

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Pavel Kučera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Kučera. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Místopředseda Nejvyššího soudu (NS) Pavel Kučera, který byl v úterý dočasně zproštěn výkonu funkce soudce kvůli kárnému řízení proti němu, na funkci soudce rezignoval. Jeho rezignační dopis obdržela Kancelář prezidenta republiky ve středu.

Informaci přinesl deník Právo. Kučera rezignací podle něj docílil toho, že kárné řízení bude zastaveno, aniž by došlo k odvolacímu jednání u NS.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) Kučeru dočasně zprostil výkonu funkce soudce kvůli kárnému řízení, ve kterém šéfka NS Iva Brožová žaluje Kučeru za ovlivňování vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra a někdejšího šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka. V září pražský vrchní soud Kučeru uznal vinným, proti čemuž se Kučera odvolal. Nyní se bude moci symbolicky hájit, že byl potrestán jen nepravomocně.

Dále čtěte:

Kárné řízení bude zastaveno v okamžiku, kdy NS obdrží písemně od prezidentské kanceláře Kučerovu rezignaci. Kučera Zároveň věří, že díky svému kroku odejde na konci roku do důchodu z pozice místopředsedy NS. I když rezignoval, poběží mu tříměsíční lhůta, během které by měl být ještě soudcem, píše deník.

"Já jsem byl dočasně zproštěn služby do pravomocného skončení kárného řízení a to skončí okamžikem zastavení. O tom by nikdo neměl pochybovat," řekl Právu Kučera.

Kučera vyvedl Pospíšila z míry
Je si tedy jistý, že by měl až do odchodu do důchodu nadále soudit, pobírat normální, a nikoli jen poloviční plat a navíc zůstat i ve funkci místopředsedy Nejvyššího soudu. "Tak by to mělo být, ale to jsem si nevymyslel, tak zní zákon. Takže bych byl do 31. prosince mimo službu a 1. ledna skončil jako soudce. Nynější řešení považuji za pragmatičtější," dodal Kučera.

Kučera svým postupem vyvedl z míry jak ministra Pospíšila, tak předsedkyni NS a svou nadřízenou Brožovou. Ani jeden z nich však zatím nemá jasno jako Kučera v tom, co by mělo následovat, a jestli tedy dočasně zproštění funkce soudce platí, nebo ne. Pospíšil Právu řekl, že si dnes nechá udělat právní rozpor od ústavních expertů.

Brožová podávala podnět k dočasnému zproštění funkce soudce kvůli tomu, aby Kučera jako zpochybnitelný soudce nemohl rozhodovat v kauzách, které má přiděleny. "Pokud už nebude kárné řízení vedeno, nebyl by už důvod jej zprošťovat výkonu funkce. Takže teď teoreticky by jako soudce v rezignaci mohl dál soudit. Míček je nyní ale na straně ministerstva, které o zproštění rozhoduje," řekl Právu mluvčí NS Petr Knötig.

Kauza údajné Čunkovy korupce hýbala českou politikou více než rok. Policie tehdejšího lidoveckého předsedu obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real. Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po zastavení stíhání se vrátil, poté však znovu a za jiných okolností oznámil odchod. Důsledkem Čunkovy kauzy byla řada dalších trestních stíhání a žalob.

ČTK
  • 0Diskuse