Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Soudkyně na dětech trvá

Česko

S kým chce bydlet, bude muset před soudem říct nejen osmiletý David, ale i tříletá Zuzana

PRAHA Rozvod Kamila Fialy a jeho ženy Radmily trvá již přes rok. Stejně dlouho jako soud o to, kdo z nich bude mít v péči jejich dvě děti - tříletou Zuzanu a osmiletého Davida.

Zatímco otec dětí usiluje o střídavou péči, matka je chce do své. Teď jsou ale oba manželé nemile překvapeni. Na začátku února musejí přivést obě děti k okresnímu soudu v Jablonci nad Nisou k výslechu. Pokud to neudělají, hrozí jim pokuta padesát tisíc korun.

S předvoláním dětí ale otec nesouhlasí. Nechápe hlavně, proč by měla tříletá dcera chodit k soudu. „Je to ještě malé dítě. Nutit ji u soudu k povídání si s někým, koho nezná, a v neznámém prostředí mi přijde hlavně necitlivé,“ reagoval Kamil Fiala.

Proti nařízení soudu chce proto protestovat. „Soud nebyl schopný za čtyři měsíce prošetřit důkazy, které má na stole. Z ničeho nic ale bude trvat na vypovídání našich dětí u soudu. To nechápu,“ rozčiluje se otec dětí.

Soudkyně jabloneckého soudu Jana Brabcová však na předvolání dětí trvá. Argumentuje navíc novelizací soudního řádu, která platí od října 2008. Podle té by soudy měly zajistit názor dítěte vždy osobním pohovorem a pouze výjimečně prostřednictvím sociálních pracovníků. „Nebudu o věci, která je v běhu, nic říkat. Já v této věci rozhodla, jak jsem rozhodla, a víc se k tomu vyjadřovat nebudu,“ reagovala soudkyně Brabcová s tím, že se řídí zákonem. „A v tom je jasně napsáno, že se má dítě k případu vyjádřit,“ dodala.

Dítě se může obávat, že někomu ublížilo Podle dětské psycholožky Václavy Masákové je však předvolávání tříletého dítěte absurdní. Podle ní by výpověď takto malého dítěte byla lehce zpochybnitelná. Takové dítě totiž lehce podléhá vlivu autorit kolem něj a lidí, které má rádo. „Navíc nežije ani minulostí, ani budoucností, ale přítomností. Takže když dostane zrovna bonbon od tatínka, má rádo tatínka a bude u něj chtít bydlet,“ vysvětlila. Podle jejích slov není pro výslech vhodné ani osmileté dítě. Za ideální věk považuje zhruba dvanáctý rok. Důvod je jednoduchý. Dvanáctileté dítě si umí udělat názor a víc uvažuje. „Osmileté také podléhá emočnímu vlivu. Třeba když ho bude táta nutit k úklidu, bude mít raději mámu,“ dodala psycholožka.

Šéfka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová by se bála i toho, aby účast u soudu neměla špatný psychický vliv na dítě. A říká, že by soudy měly přihlížet i na vyspělost a rozumové schopnosti předvolávaných. „Dítě může mít pocit, že tím, co řeklo, ublížilo jednomu z rodičů,“ řekla Baudyšová.

Podle Daniela Hovorky z ministerstva práce a sociálních věcí je diskutabilní, zda je tříleté dítě schopno vyjádřit svůj názor. Zpravidla soudy u takto malých dětí názor nezjišťují.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!