Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Průtahy u soudů? Ministerstvo spravedlnosti má žehlit průšvihy, samo ale nestíhá

Právo

  5:00
PRAHA - Vymáhání náhrady škody od státu kvůli soudním průtahům se může v Česku proměnit v absurdní drama. Ministerstvo spravedlnosti, které má zahladit problémy se zdlouhavým rozhodováním soudů, totiž samo ve stovkách případů nezvládá dodržet zákonné lhůty. Lidem pak paradoxně nezbývá nic jiného, než se znovu obrátit na soudy.
Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ve zvláštní situaci se ocitla i jistá advokátka z Blanska (jejíž identitu server Lidovky.cz zná - pozn.red.), která žádala odškodnění nemateriální újmy za více než dvacet let trvající řízení, v němž usilovala o omluvu a finanční satisfakci za urážlivé výroky týkající se její cti. 

Ještě před podáním žaloby na soud se právnička obrátila na ministerstvo spravedlnosti, doufala totiž, že jí poskytne finanční odškodnění po letech vyčerpávajících soudních tahanic. Jenže resort půlroční lhůtu pro vyřízení propásnul. Po dalším soudním ping-pongu nakonec podala ústavní stížnost. S tou uspěla. Jenže její vítězství bylo poněkud draze vykoupeno: spor o vymáhání odškodného trval celkem sedm let.

Tři sta žádostí bez odpovědí

Podobných případů, kdy ministerstvo spravedlnosti nechá stěžovatele v nejistotě a nedodrží šestiměsíční lhůtu pro vyřízení žádosti o odškodnění, je v Česku mnohem více. Přiznává to i samotný resort, nyní vedený Robertem Pelikánem (ANO). 

Odškodné od spravedlnosti

Žádost na ministerstvu spravedlnosti je třeba podat během probíhajícího řízení nebo nejpozději do 6 měsíců od jeho skončení. Pokud občan lhůtu prošvihne, zaniká mu nárok na odškodné.

Tu musí každý žadatel nejprve půl roku uplatňovat na ministerstvu spravedlnosti. Teprve až poté se může obrátit se na soud s tím, že mu ministerstvo nevyhovělo.

Jen k polovině tohoto roku šlo o necelých tři sta nevyřízených případů, přičemž ročně jich resort řeší kolem čtyř tisíc. 

„K 30. červnu bylo déle než šest měsíců vyřizováno 258 věcí náhrady škody způsobené nepřiměřenou délkou řízení,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí úřadu Adriana Kocmanová.

Přitom odškodňování má lidem alespoň částečně vynahradit soudní průtahy. Stejně tak by jim měla finanční náplast zabránit v postoupení stížnosti výše, třeba až do Štrasburku. Tamní Evropský soud pro lidská práva totiž opakovaně kritizovalo Česko pro přílišnou délku řízení u soudů.

Nedostatek zaměstnanců

Kvůli nedodržení lhůty lidé žádají o pomoc už i ombudsmana. „Obracejí se na nás lidé, kteří si podali žádost o odškodnění, a právě ta se dostala do dalších průtahů,“ uvedla Iva Hrazdílková z úřadu veřejného ochránce práv.

Ombudsman každý rok obdrží několik desítek stížností. „Neformální komunikací s ministerstvem se nám daří efektivně zajišťovat nápravu v individuálních případech lidí, kteří se na ochránce obrátí, ale obecně se situace nezlepšuje. Ministerstvo se poslední dobou naopak dostává do stále větších průtahů,“ doplnila Hrazdílková s tím, že zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček v červnu inicioval osobní jednání s ministrem.

Křeček žádal, aby došlo k personálnímu posílení odboru odškodňování. „Problém je, že když se žádost nevyřídí do šesti měsíců, tak se promlčuje. Aby se tak nedělo, dohodli jsme se s panem ministrem, že úřad bude posílat účastníkům dopis, v němž je upozorní, že se mohou obrátit na soud, aby jim lhůta nepropadla,“ uvedl pro Lidovky.cz Křeček. Ministr přislíbil, že podnikne nějaké kroky. Další komentář však do uzávěrky tohoto textu neposkytl. 

Úředníci zavalení prací

A jaké jsou důvody, že ministerstvo nezvládá vyřídit záležitosti ve lhůtě, kterou ji stanovil zákon? „Je to způsobeno občas tím, že řízení dosud není ještě skončeno a procesní soud nám nezapůjčí spisy,“ hájí se ministerstvo. Nakonec ale přiznalo, že průtahy jsou způsobeny i nedostatkem pracovníků. „Občas je to z důvodu naší přetíženosti,“ uvedla dále Kocmanová.

Na řešení případů připadá pouze 13 odborných referentů. „Ti navíc ještě musí vést řízení o žádostech o peněžitou pomoc obětem trestných činů, řešit agendu náhrad ze soudních rehabilitací a vymáhat pohledávky vzniklé z naší činnosti,“ popsala náplň jejich práce mluvčí.

Za jak dlouho se pak ministerstvu podaří odpovědět občanům, kteří žádají odškodnění, neni jasné. Spisová služba Pelikánova resortu takovou statistiku nevede. Úřad veřejného ochránce práv se však setkal i s tím, že žádost byla vyřízena až po roce a devíti měsících.

Podle advokáta Davida Zahumenského, kterými se podobnými případy v praxi zabývá, jde ale o docela běžnou praxi. „Znám případy, kdy ministerstvo nedodržuje tu šestiměsíční lhůtu docela často, prodlení bývá v řadu několika měsíců,“ doplnil advokát. 

Nechávají vás úřady v nejistotě? Resort dopravy za dlouhá řízení zaplatí

Neschopnost resortu kritizuje i prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. Považuje ji za projev toho, že „ministerstvo spravedlnosti nezvládá plnit své kompetence a je třeba, aby některé předalo orgánu reprezentujícímu soudnictví“. Chybějící subjekt by měl podle ní navenek vystupovat jako legitimní zástupce soudní moci - sledoval by chod soudů, vyhodnotil by jejich potřeby a nedostatky. „Konkrétní podoba, složení a pravomoci mohou být různé,“ upřesnila svou ideu.