3. prosince 2008 8:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soudruhu, jsi nesoudružský

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 93Diskuse

PRAHA Svržení kapitalismu odložili mladí komunisté na neurčito. Bojují sami mezi sebou. Frakce zakázal už Lenin, rozhádaní komsomolci to ale ignorují.

Členové rozpuštěného Komunistického svazu mládeže (KSM) se „utrhli ze řetězu“ a po vzoru dávných velikánů dělnického hnutí se pustili do nelítostného bratrovražedného boje.

Ministerstvo vnitra eviduje už osm různých občanských sdružení, která mají kořeny v bývalém KSM. Jednotlivé frakce se přitom navzájem obviňují z usurpování moci, či dokonce z porušování zákonů. Předáci KSČM se od sporů distancují, i když velká část „mládežníků“ má stranickou legitimaci.

Nejtvrdší boje se rozhořely mezi expředsedou KSM Milanem Krajčou a odštěpenci kolem Lukáše Kollarčíka. Ti 22. listopadu založili v Přerově Svaz mladých komunistů Československa (SMKČ). Krajča má zase blízko k dalším dvěma novým sdružením  – Svazu mládeže a Lidovému hnutí proti EU. Obě strany sporu tvrdí, že rozpuštěný KSM stále existuje, ovšem až do doby, kdy ho úřady znovu povolí, chtějí jeho exčleny ovládat právě ony.

Odštěpenci Krajču obvinili z podílu na trestné činnosti i z „nesoudružského“ chování a sesadili ho. „Krajča... (19. listopadu) svolal předsednictvo... v takovém čase, o kterém mu bylo známo, že dva z pěti členů předsednictva se nebudou moci jednání zúčastnit. Jako reakci na toto nesoudružské jednání se odmítli tři z pěti členů předsednictva účastnit. Krajča se tak sešel maximálně s jednou členkou předsednictva ÚR KSM, shodou okolností svou přítelkyní,“ zní zdůvodnění tohoto kroku na webu SMKČ.

Krajča na stále ještě existujícím webu KSM označil tyto útoky za „lživé“ a odmítl i to, že by se měl podílet “ na závažné trestné činnosti“. Parta kolem Kollarčíka trvá ovšem na svém a tvrdí, že jim Krajča ukradl web a časopis KSM.

„Dospělí“ komunisté dávají od svého rozhádaného dorostu ruce pryč. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše se rozkolem v pátek zabýval výkonný výbor strany, za nikoho se prý ale nepostavil. Dolejš spor hodnotí jako  „nešťastný“.

KSČM frakční boje mladých mrzí a zklamaný by určitě byl i zakladatel reálného socialismu Lenin, který v roce 1921 na X. sjezdu strany veškeré frakce zakázal. Odchylky ostatně netrpěl ani druhý velký vzor českých komsomolců – Stalin, jehož straničtí odpůrci končili v gulagu nebo rovnou s prostřeleným týlem ve sklepeních Lefortova či dalších moskevských věznic.

  • 93Diskuse
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz