Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Souhlasí s Kremlem, kritizují EU. Hnutí založené komikem se stalo nejsilnější stranou Itálie

Svět

  12:29
ŘÍM/PRAHA - Populismus a antievropská rétorika Hnutí pěti hvězd (M5S) zahýbaly nedělními parlamentními volbami v Itálii. Protestní strana získala nejvíce hlasů, vládu však sestavovat nejspíše nebude. O pár procent ji totiž předstihla středopravá koalice čtyř stran, což podle odborníků povede k patové situaci. Šéf populistického hnutí si však právo sestavit vládu nárokuje.

Jednatřicetiletý lídr Hnutí pět hvězd Luigi Di Maio (vpravo) a zakladatel hnutí Beppe Grillo při závěrečném večeru kampaně. foto: ČTK

„Nevolil jsem přes 40 let, ale tentokrát budu a zvolím M5S,“ uvedl pro deník The Guardian čtyřiašedesátiletý obyvatel Neapole Alessandro Esposito. „Jsou mladí, čerství a plní dobrých nápadů. Měli bychom jim dát šanci.“

Je pochopitelné, že mnozí Italové chtějí dát nové straně šanci. Jednatřicetiletý šéf Hnutí pět hvězd Luigi di Maio totiž sliboval během kampaně mnohé. Od zvýšení minimální mzdy, přes základní příjem cca 20 tisíc korun pro všechny, snižování daní a zvyšování toku financí do školství až po zrušení „neužitečných“ zákonů.

Itálie zvolila populismus. Zvítězila středopravá koalice, sestavit vládu bude složité

Po značném úspěchu v letošních volbách je hnutí podle Di Maia „připraveno jednat se všemi stranami“ a ochotno jít do vládní koalice s dalším partnerem, což dříve rázně odmítalo.

Hnutí pěti hvězd (M5S), které je považováno za populistické a euroskeptické, založil v roce 2009 komik Beppe Grillo. Grillo původně své myšlenky propagoval pouze na svém blogu a sociální síti Meetup.com. Jeho cílem bylo dát dohromady podporovatele a aktivisty, aby mohl postavit kandidáty pro lokální volby.

Hnutí se tak zrodilo z Grillovy kritické rétoriky namířené proti „neefektivní a zkorumpované politice“. Od roku 2006 byl Grillo v čele iniciativy „Vyčistěte parlament“, která brojila proti tehdejší vládě a poslancům. V červnu roku 2007 pak na sebe upoutal pozornost v Boloni, kde uspořádal akci proti poslancům, kterou nazval Vaffanculo Day (volně se dá přeložit jako Den odchodu do pr**le).

Do roku 2009 se zformovalo z podporovatelů Grillových myšlenek Hnutí pěti hvězd. Již v tom roce zaznamenalo první úspěch. Dva nezávislí kandidáti, které hnutí podporovalo, se dostali do Evropského parlamentu. O rok později pak uspěla s populistickou rétorikou celá řada kandidátů v komunálních volbách.

Vítězové voleb. Zakladatel Hnutí 5 hvězd komik Beppe Grillo a jeho volební lídr...
Hnutí 5 hvězd do vlády. Nejsilnější stranou v Itálii se stalo protestní...

„M5S je obecně považováno za populistické, antisystémové, environmentalistické, anti-globalistické, euroskeptické a antivakcinační. Naprosto se vymyká tradičnímu pravolevému paradigmatu politiky,“ uvedl ředitel programu italských studií na Readingské univerzitě Federico Faloppa.

Velký úspěch

Parlamentní volby v roce 2013 znamenaly velký zlom nejen pro Hnutí pěti hvězd, ale také celou Itálii. Historicky poprvé se totiž do parlamentu dostala třetí síla vedle středopravé a středolevé koalice. M5S tehdy získalo přes čtvrtinu všech hlasů a skončilo druhé za Demokratickou stranou.

Hnutí však odmítlo vytvoření vládní koalice a zůstalo v opozici. Jednou z hlavních osobností uskupení se stal tehdy šestadvacetiletý Luigi di Maio.

Di Maio se narodil v Avellinu, městě na jihu regionu Kampánie. Syn bývalého šéfa Italského sociálního hnutí (MSI), dnes už rozpuštěné neofašistické strany, nedostudoval práva a do víru politiky naskočil velmi mladý.

Jednatřicetiletý lídr Hnutí 5 hvězd Luigi Di Maio.

Jeho životopis je stručný. Pracoval v restauracích, na stavbách a jako ostraha v neapolském fotbalovém klubu. V roce 2013 se však stal historicky nejmladším místopředsedou poslanecké sněmovny. V čele strany jako lídr se objevil i v letošních volbách a představuje umírněnou tvář populistů.

Podle svých spolupracovníků prý zachovává za všech okolností klid. Zosobňuje záruku vážnosti, která se hnutí dlouho nedostávala, a je protipólem plamenného Beppeho Grilla, svým zevnějškem i vystupováním.

M5S má značnou podporu na jihu Itálie, který je ekonomicky slabší a zatíženější migrační krizí. Značné množství lidí zde má pocit, že jsou zapomenuti vládou ze severu a i proto volí antisystémové hnutí.

Změna pro Itálii

„Představují něco nového, změnu,“ řekl reportérce Guardianu Maurizio Florio z Neapole. Di Maio jako mladý lídr prý na něj působí velmi mile a srdečně.

Hnutí je také silně euroskeptické. Podle Di Maia si však hnutí nepřeje opustit Evropskou unii jako takovou, ale žádá změnu některých pravidel. Z počátku dokonce hovořilo vedení hnutí o opuštění eurozóny a konci eura, ale s blížícími se volbami tato myšlenka zapadla.

Proti Berlusconimu při volbě protestovala polonahá aktivistka. ‚Jsi prošlý‘, měla napsáno na hrudi

„Nevěřím, že je ten správný moment pro Itálii euro opustit,“ uvedl v televizní debatě lídr M5S. Podle odborníků tak Di Maio učinil z obavy, že by vyvolání referenda mohlo znervóznět investory a evropské partnery v případě vítězství hnutí.

V programu hnutí dále slibuje, že zastaví migrační proud a stovky tisíc lidí bez patřičných dokumentů pošle zpět do zemí jejich původu. Jeho členové o kandidátech i stanoviscích hlasují na internetu, který propagují jako nástroj přímé demokracie, a propůjčují tak straně image transparentního a rovnostářského. 

Média dále kladou důraz na sympatizování ideového vůdce M5S Beppe Grilla s politikou Kremlu. Členové hnutí se nebojí vyjádřit podporu Putinově politice v Sýrii, včetně uzavření a bombardování města Aleppo. Hlavní mluvčí v otázce zahraniční politiky Manlio Di Stefano se také vymezuje proti sankcím EU vůči Rusku, či proti „agresivnímu“ vystupování NATO.

M5S získalo v nedělních volbách podle posledních výsledků 32,44 procenta. K získání většiny by však potřebovalo překročit hranici 40 procent. I tak má vedení strany důvod k radosti. „Nikdo nebude schopen vládnout bez M5S,“ uvedl jeden z činitelů hnutí Riccardo Fraccaro.

„Je naší povinností dát Itálii vládu... Jsme (M5S) politickou silou, která zastupuje celou zemi, což o ostatních formacích říci nemohu. Z této pozice bychom měli vládu nevyhnutelně sestavit my,“ řekl na tiskové konferenci v Římě Di Maio.