Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zkouška z češtiny pro cizince za 5 tisíc? Soukromé školy dostanou stopku, podvádělo se na nich

Česko

  17:45
PRAHA - Už šestým rokem musí cizinci, kteří v Česku chtějí získat trvalý pobyt, skládat povinnou zkoušku z českého jazyka. Kvůli častým podvodům se úředníci rozhodli soukromým školám vzít možnost cizince testovat.

Škola pro cizince - ilustrační foto foto: Martin Veselý, MAFRA

Ivana (pravé jméno redakce zná) je Ukrajinka ve středních letech. V Praze žije šest let a vydělává si – byť to zní jako klišé – uklízením. Pracuje skoro pořád, protože má dvě děti, které musí živit. Vidí je ale minimálně, žijí totiž na Ukrajině, kde se o ně starají prarodiče.

Češi přitvrdili v názoru na pojištění cizinců: Zdražila by zdravotní péče

Kromě dlouhodobého odloučení poznamenala minulý rok ještě nemoc v rodině. Pomoc lékařů by potřebovalo jedno z Ivaniných dětí, kterému se špatně vyvíjí končetina. Operace na Ukrajině i v Česku by znamenala obrovské výdaje a trvalo by dlouho, než by se na ně Ivaně a jejímu muži podařilo vydělat.

Jenže jde o čas, a tak společně začali plánovat, že zažádají o trvalý pobyt v Česku a přivezou obě děti do Prahy. Výhledově by tak totiž rodina dosáhla na vysněný luxus: veřejné zdravotní pojištění.

Jendou z podmínek pro udělení trvalého pobytu je složení zkoušky z češtiny, při které cizinec prokazuje, že se v tuzemsku domluví a že se orientuje v běžných situacích. První termín mají cizinci zdarma, zpoplatněné jsou až ty další. Ve skutečnosti však cizinci často platí už za první pokus. Kolem škol, které certifikát o složení zkoušky vydávají, se totiž točí podnikavci, často cizinci, kteří na svých krajanech vydělávají.

„Jazyková mafie“

Úřady uznávají, že je potřeba mafiánské buňky, které se nabalují na systém testování, ochromit. Od příštího ledna tak dojde ke změně pravidel. O možnost nabízet cizincům zkoušku přijdou soukromé školy, které patří k těm rizikovějším. „U těchto škol bylo zjištěno nejvíce nedostatků,“ tvrdí se v materiálu ministerstva, v němž jsou popsány chystané změny.

Na člověka, který dokáže všechno zařídit, narazila i Ivana. Za pět tisíc korun jí slíbil, že certifikát dostane, i kdyby test pokazila. A protože ženě šlo o čas – potřebovala si trvalý pobyt vyřídit kvůli dceři co nejrychleji – chystala se nabídku „jistého výsledku“ přijmout. Zkoušku měla jet dle instrukcí zprostředkovatele složit do Brna a za služby měla zaplatit až poté, co by obdržela osvědčení, že test zvládla. Po nátlaku přátel se ale na poslední chvíli Ivana rozhodla zkusit štěstí sama za sebe. Uspěla a peníze, které již měla připravené v obálce pro zprostředkovatele, nakonec ušetřila.

Po vzoru Univerzity Karlovy. Pomoc uprchlíkům zvažují i další vysoké školy

Někteří cizinci peníze neřeší a rádi si zaplatí za pohodlí, jiní dají „podnikatelům“ své úspory jen proto, že jsou naivní a nemají představu, jak to u zkoušek chodí. A to i přes to, že se stát snaží informace o zkoušce šířit: existuje webový portál, na kterém uchazeč o trvalý pobyt, či občanství najde vše potřebné, a na úřadech jsou informační letáky.

I tak se ale najdou lidé, ke kterým se instrukce nedostanou. „Naši klienti se nám občas svěřují, že mají takovou možnost,“ popisuje Lucie Pavelková z Centra pro integraci cizinců (CIC), které kromě jiného také organizuje přípravné kurzy češtiny pro cizince. A trend potvrzují i úřady, které mají fungování zkoušek na starosti. „Existuje skupina lidí, jejímž cílem je obohatit se na úkor cizinců. Tito lidé nabízejí i záměny u zkoušek,“ potvrzuje Kubas. „Ministerstvo školství i ministerstvo vnitra uskutečňují veškerá opatření, aby se snížilo riziko takových podvodů,“ ujišťuje zároveň.

Rizikové školy

Policie už v minulosti vyšetřovala několik škol, na kterých mohou cizinci zkoušku z češtiny skládat - kvůli podezření, že jsou zapojené do podvodů. O podvodech se ostatně opakovaně zmiňovaly vládní zprávy. „Každoročně předkládané zprávy o zkouškách z českého jazyka popisovaly problémy, které se vystupňovaly v roce 2014, kdy policie řešila dva významné korupční případy,“ stojí v materiálu, který připravilo ministerstvo školství a který bude projednávat vláda. Jde o právní předpis, jenž je doplňkem novely cizineckého zákona a který má nahradit vyhlášku z roku 2008, podle níž doposud zkoušky probíhaly. „Přestože byly nastaveny kontrolní systémy, nepodařilo se vliv zprostředkovatelů odpovídajícím způsobem eliminovat,“ konstatuje se ve zprávě.

Cizinců je v Česku příliš. Berou nám práci, myslí si většina Čechů

Opakovaně se policisté zajímali například o jazykovou školu Linguistic. Loni byl nakonec její ředitel (a také bývalý radní Orlové) Jiří Adamus obviněn. Stalo se tak při zátahu detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří vyšetřovali kauzu falšování dokladů pro cizince. Jazykovka v Orlové však není jediným problematickým článkem. V minulosti podávalo ministerstvo vnitra trestní oznámení také třeba na brněnskou školu Pelikán: cizinci s certifikátem z této instituce totiž neuměli česky. Mimochodem, právě na této škole měla bezproblémovou zkoušku přislíbenou Ivana. Letos na jaře se do podezření dostala pro změnu jazyková škola, která zkouší cizince v Mladé Boleslavi. „Část našich studentů tam skládala zkoušku. Posléze jim bylo řečeno, že musí projít testem znovu, jelikož se objevilo podezření, že se tam manipulovalo s výsledky,“ popisuje nedávnou zkušenost Pavelková z CIC.

Kontroloři na scénu

Mnohem větší roli nyní začnou hrát kontroloři z České školní inspekce, kterým dosud zákon trochu svazoval ruce. „Česká školní inspekce bude provádět kontrolu organizace zkoušek, v případě opakovaného porušení zkušebního řádu bude škole právo organizace zkoušky odebráno,“ vysvětluje Patrik Kubas z oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství. Dále se plánuje, že ubude termínů zkoušek. „Nižší počet termínů je výhodnější z hlediska protikorupčního zajištění a kontroly zkoušek,“ stojí v dokumentu. Jelikož v letech 2009 až 2010 proudilo do Česka méně cizinců, zájemců o trvalý pobyt je proto méně než v předchozích letech. Cizinci tak podle úředníků nižší frekvenci zkoušení nepocítí.

Autor: