Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Soumrak developerů? Spekulace s pozemky zatrhl soud, hledají nové finty

Česko

  6:00
PRAHA - Odpůrci Kellnerovy budovy zvítězili, hlásaly na konci června novinové titulky. Městský soud v Praze právě zrušil úpravu územního plánu, která měla českému miliardáři umožnit výstavbu polyfunkční budovy, přezdívané lední medvěd, na okraji pražského Vítězného náměstí. Znamená to, že období developerských orgií je minulostí?

Vizualizace multifunkčního developerského projektu Quadrio foto: CPI Group

„Je to pro nás velké vítězství. Nejenže jsme zpomalili stavbu medvěda, ale rozhodnutí soudu potvrdilo celostátní trend, který nastolil již dříve Nejvyšší správní soud. A to ten, že pokoutně měnit územní plánování už nejde,“ říká zastupitelka Prahy 6 Petra Kolínská (SZ).

ČTĚTE TAKÉ:

Na mysli má verdikt z loňského podzimu, kdy správní soud zarazil spekulativní praxi developerů, kteří běžně prosazovali navýšení objemu svých staveb bez účasti veřejnosti. A to i dvojnásobně. Finta spočívala v machinacích s indexem, jenž – zjednodušeně řečeno – stanovuje maximální přípustnou hustotu zástavby a výšku plánovaných budov.

„To nám velmi pomohlo. Do té doby totiž stačilo, aby se developer dohodl s radnicí a v tichosti si změny územního plánu vyjednali. To už ale není možné,“ popisuje Ondřej Mirovský, zastupitel Prahy 7 za zelené.

Jeho slova potvrzují i statistiky. Před deseti lety radnice za rok schvalovaly v Česku i více než 80 změn územních plánů, vloni už to bylo jen 46. S nedávnými judikáty se dá očekávat, že i toto číslo se bude dále snižovat.

Jan Čižinský

„Situace se pro občany opravdu ulehčila,“ kvituje další z pražských bojovníků s developery – učitel dějepisu a lídr iniciativy Praha 7 sobě Jan Čižinský.

„Často ani tak nemáme vyhráno. Přesto, že radnice musí o svých rozhodnutích s občany diskutovat, nepřetrhne se při tom,“ popisuje Čižinský proceduru schvalování stavebních změn.

Stavební úřady musejí své plány vystavit na úřední desku. Lhůta na připomínky je ale pouze patnáctidenní, a pokud ji občané propásnou, se stavbou už často mnoho nenadělají.

Oznámení stavby? Nejlépe během dovolených

Podle Čižinského toho developeři využívají. S radnicí se domluví a své návrhy zpravidla prezentují v létě, kdy se lidé místo sledování změn věnují dovoleným. „Přesně tak sedmička prosadila Palác Stromovka,“ ilustruje učitel.

Že občanské iniciativy developerům stále častěji šlapou na prsty, dokládá i rozhořčení samotných byznysmenů.

„Blokují úplně všechno bez rozmyslu. Vždycky se najde někdo, komu se projekt nelíbí. Ten si potom najde sdružení a začnou bojovat. Mám pocit, že nikdo už nechce, aby se něco stavělo. To je špatně. V dnešní době by nevznikl ani takový Tančící dům,“ kontruje Jaroslav Třešňák z firmy JTH.

Přehled schválených úprav územního plánu

Podle teplického stavitele neziskové organizace škodí společnosti. Prosazují totiž zájmy jedné skupiny obyvatel, s níž ale nemusí souhlasit ty další. A ty se ke slovu nedostanou.

Neziskovky s tím polemizují. Na brněnskou organizaci Nesehnutí se dle slov koordinátorky jejích projektů Hany Chalupské obrací čím dál více občanů města. „Stavby velkých budov ve čtvrtích města nakonec dopadnou právě na obyvatele těchto částí. Je proto samozřejmé, že se k nim budou vyjadřovat,“ popisuje.

„Utahají nás“

 Chalupská se neodváží tvrdit, zda může příčinou být to, že ekonomicky vyspělejší společnost má nyní více prostoru zajímat se o své okolí. Za jedno z možných vysvětlení většího občanského zájmu ale považuje příklady dobré praxe.

„V Brně se nám podařilo například zastavit výstavbu obchodního centra ve čtvrti Bystrc. To propagaci našeho boje hodně pomohlo. Lidé si totiž uvědomili, že s výstavbou v jejich čtvrtích se dá něco dělat,“ říká Chalupská. Poukazuje i na další vítězství aktivistů – například bytový dům Neumann, jehož několik pater navíc oproti původnímu územnímu plánu zamítl po kampani občanského hnutí Masarykova čtvrť soud.

Neziskovky se sice shodují, že boj s developery se usnadnil, jedním dechem ale dodávají, že vyhráno zdaleka nemají. Judikáty z velké části zamezily tomu, aby se změny územních plánů dojednávaly „u kafe“ mezi byznysmeny a obecními politiky, i tak se ale jejich zájmy často přece jen nakonec prosadí.

„Utahají nás. Mají mnohem větší prostředky a možnosti – třeba kapitál,“ říká Čižinský. „Navíc nemají spoustu starostí, kterými oplývá jejich protistrana. Lobbing dělají profesionálně, nemusí ho kloubit se staráním se o děti nebo o chalupu,“ dodává Chalupská.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!