Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Španělské poučení: Revoluční nálady nebrání tupé účasti ve volbách

Přes polovina Španělů letos vyjádřila podporu hnutí Rozhořčení, aby pak tři čtvrtiny lidí spořádaně dorazily ke konvenčním volbám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Xjert02

Inspirace...
Zajímavé pojednání o vývoji státních zřízení a možnosti dalšího směřování lze nalézt v knize lichtenštejnského knížete... Hans-Adam II. - "Stát ve třetím tisíciletí", ISBN 978-80-247-3652-5.
0/0
22.11.2011 18:12
Foto

Stanislav Máselník

Parlamentní demokracie
Pěkné, krátké zamyšlení, pane Pokorný. Přidal bych jenom krátkou poznámku k Vašemu poslednímu odstavci, kde se ptáte, jestli by existoval odlišný politický systém od toho současného, který by však nesklouzával k diktatuře. Tím se dle mého dopouštíte omylu, který je mezi západními autory poměrně častý a to už po několik století - zaměňování parlamentní demokracie s demokracií samotnou.Parlamentní demokracie je založena na (středověkém) principu reprezentace a racionální diskuse. Zvolení zástupci nejsou vyslanci svých voličů a nezastupují jejich konkrétní zájmy, ale mají reprezentovat lid jako takový, podobně jako křesťanský panovník, jak je to dobře popsáno ve známém díle Ernsta Kantorowicze. Nemají tedy vázaný mandát. Jednání v parlamentní komoře pak má navodit prostředí vhodné pro racionální debatu, kde každý ze zástupců zváží veškeré předložené argumenty a společně se shodnou na nejlepším (= nejrozumnějším) řešení. To pochopitelně fungovalo a mohlo fungovat pouze v historicky přesně daných podmínkách, které jsou v podstatě omezeny na House of Commons Británie 2. poloviny 19. století. Autoři jako Robert Michels a Carl Schmitt následně přesně ukázali, že v parlamentu neprobíhá ani racionální diskuse (především proto, že kandidáti jsou pevně kontrolováni zájmy politických frakcí), ani reprezentace zájmů lidu (mimo jiné díky vlivu jasně lobbingových skupin s úzce definovanými zájmy).Řešením nemusí být alternativa k demokracii. Kritikové jako J.-J. Rousseau by dokonce tvrdili, že parlamentní demokracie s demokracií nemá nic společného. Řešením je spíše více přímé demokracie v podobě referend a přímé odvolatelnosti zvolených zástupců - tedy jinak pojatá reprezentace. Jedním z ryze evropských myslitelů, který takto pojatý koncept přímé demokracie zastával byl Johannes Althusius (počátek 17. století), který je v českém prostředí zcela neznámý.
0/0
22.11.2011 15:38