Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Španělsko dokončilo stavbu synchrotronu

Česko

BARCELONA Urychlovač částic ALBA, který dokáže generovat synchrotronové světlo, byl minulý týden slavnostně otevřen v Cerdanyola del Valles u Barcelony. Inaugurace proběhla v rámci mezinárodní konference o evropských výzkumných infrastrukturách, přestože synchrotron je ryze národní záležitostí – financují ho rovným dílem španělská a katalánská vláda. Stavba trvala čtyři roky a stála 200 milionů eur. Roční provoz přijde na 24 milionů eur.

Po dokončení samotné stavby nyní vědci postupně instalují a kalibrují jednotlivé přístroje. Plný provoz chtějí zahájit v příštím roce.

Jádro synchrotronu tvoří prstenec o průměru 270 metrů, v němž krouží elektrony rychlostí blížící se rychlosti světla. Jejich dráhu regulují silné magnety. Na několika místech (zatím na sedmi, v budoucnu jich může být až 33) elektrony vybočují z kruhové dráhy do speciálních komor. Elektrony při změně směru vyzařují energii v podobě jasného synchrotronového světla, které obsahuje různé složky spektra od infračerveného záření po rentgenové paprsky. Světlo umožňuje detailní analýzu vzorků látek. Synchrotron tak najde uplatnění například v materiálových vědách, v medicíně či litografii, ale také ve farmacii, protože pomůže určit prostorové umístění atomů v molekulách různých sloučenin.

Akademičtí výzkumníci, kteří své výsledky zveřejní v odborném časopise, budou mít přístup na synchrotron zdarma. „Firmy, které chtějí výsledky tajit kvůli patentům, zaplatí za osmihodinovou směnu řádově několik tisíc eur,“ uvedl během setkání s novináři ředitel synchrotronu Joan Bordas.

Na světě existuje přes 50 podobných zařízení, v Evropě je jich víc než deset. Přesto se podle španělských představitelů investice vyplatí. „Stavba synchrotronu zlepšila socioekonomickou situaci v celém regionu, přinesla zakázky místním firmám,“ tvrdí Joan Bordas. „Kromě toho předpokládáme, že přilákáme i vědce ze zahraničí, kteří budou využívat hotely a restaurace v Barceloně a okolí,“ dodává Bordas.

Ostavbě synchrotronu se v předchozích letech uvažovalo také v České republice. Nakonec byl ale plánovaný projekt CESLAB u Brna zrušen.

O autorovi| ev(od zvláštní zpravodajky LN ve Španělsku)

Autor: