Sparta udržela druhé místo

Nad Jabloncem vedli už 3:0, domácí fotbalisté si na Letné zápas zbytečně zdramatizovali

PRAHA Po necelé hodině hry drželi fotbalisté Sparty už třígólový náskok. Ani ten jim málem nestačil na udržení druhého místa v ligové tabulce zajišťujícího start v předkole Ligy mistrů. Zdánlivě rozhodnutý zápas Jablonec dvěma trefami zdramatizoval, vyrovnat na Letné už nestačil.

„Samozřejmě že jsem se zlobil. První dva góly nás uklidnily, ale ten třetí nás ukolébal až moc. Jablonec pak začal vystrkovat zoubky,“ rozčílily sparťanského trenéra Jozefa Chovance hloupé defenzivní minely jeho svěřenců.

Na Severočechy vlítli domácí s nebývalou vervou. Na rozdíl od posledních týdnů na první gól nečekali dlouho. Kapitán Patrik Berger brzy zavěsil výstavně zpoza šestnáctky pod břevno. Ze stejného místa pak uklidnil Pamič placírkou míč k Špitově tyči. Třetí gólovou pojistku zařídil po poločase Vacek.

„Musel jsem v kabině udělat pořádný vítr. Takhle se přece nemůžeme prezentovat na Spartě,“ vysvětlil jablonecký kouč František Komňacký. Na trávníku se to projevilo. Loučka s Vukovičem dokázali snížit a přimět Spartu obávat se o výsledek utkání. Víc už nedokázali. „Závěr ligy bude adrenalin“ Právě Sparta a také třetí Liberec tak zůstávají uchazeči o druhé místo, Mladá Boleslav a Olomouc už z dostihů po víkendu odpadly.

O vítězi minisouboje rozhodne až poslední kolo. „Liga má adrenalinový náboj až do konce. Jde nám o hodně,“ připustil letenský kapitán Berger.

Po výhře nad Jabloncem má pražský klub vše ve svých rukou. Na Liberec, který bez problémů porazil České Budějovice, má stále dvoubodový náskok.

„Po takhle nevydařené sezoně můžeme být vůbec rádi, že se nemusíme na nikoho ohlížet a stejně vybojovat cíl, který jsme si v lednu vytyčili,“ pokračoval Berger.

Aby se Sparta nemusela dívat na výsledek dotírajícího soupeře, musí příští sobotu vyhrát v Mladé Boleslavi. „Bude to otevřený fotbal o všechno, protože Boleslav také bojuje o poháry. Jedeme tam vyhrát, ale určitě to nebude žádný med,“ věřil Berger.

Spartě může k druhému místu paradoxně dopomoci úhlavní rival. Mistrovská Slavia v Edenu hostí Liberec, a pokud udrží domácí neporazitelnost, může si Sparta dovolit v Boleslavi body ztratit. Na to se ale její kapitán nechce ohlížet.„Vnímám to tak, že záleží jen a pouze na nás. Šance leží na zemi a my ji prostě musíme zvednout,“ brojil Berger.

Dramatický průběh s Jabloncem by podle něj mohl být především pro mladší hráče Sparty průpravou před další těžkou zkouškou. „Je to pro ně skvělá škola. Pokud nebudou schopni zvládat vyhrocené zápasy, pak nemá smysl, aby pomýšleli na vrcholný fotbal.“

***

Sparta Praha 3

FK Jablonec 2

Branky: 21. Berger, 39. Pamič, 57. Vacek - 61. Loučka, 70. Vukovič. Rozhodčí: Jílek - Vysloužil, Drastík. Bez karet. Diváci: 7402. Poločas: 2:0.

Sparta: Blažek - Kušnír, Huber, Řepka, Pamič - Vacek (90. Kulič), Hubník, Berger, Zeman (76. Žofčák) - Wilfried (69. Holenda), Kadlec.

Jablonec: Špit - Krejčí (90. Černý), Pavlík, Zábojník, Hamouz - Michálek (76. Farkaš), Valenta (60. Vukovič), Loučka, Eliáš, Hloušek - Lafata.

HODNOCENÍ LN

**** **

Slovan Liberec 2

České Budějovice 0

Branky: 11. vlastní Riegel, 17. Kerič. Rozhodčí: Franěk - Chytil, Marek. ŽK: Leština (Č. Budějovice). Diváci: 4840. Poločas: 2:0.

Liberec: Zlámal - Gebre Selassie, Holeňák, Košťál, Vulin - Dočkal, Gecov, Papoušek (19. Dort), Liška - Kerič (90. Smetana), Blažek (79. Nezmar).

Č. Budějovice: Kučera - Riegel, Homoláč, Žižka, Leština - Hudson, Benát, Hílek (86. Jasanský), Mezlík - Svátek (68. Timm), Sedláček.

*** **

FK Teplice 0

Slavia Praha 1

Branka: 68. Ivana. Rozhodčí: Hájek -Ubias, Peřina. ŽK: Vaščák, Stožický, Vachoušek - Grajciar, Janda, Fořt, Hubáček. Diváci: 7054. Poločas: 0:0.

Teplice: Grigar - Vidlička, Lukáš, Klein, Rosa - Vaščák (64. Mahmutovič), Matula, Vachoušek (72. Verbíř), Stožický (81. Doležal) - Hesek, Mareš.

Slavia: Romanovs - Grajciar, Hošek, Brabec, Hubáček - M. Černý, Janda, Volešák, J. Černý - Ivana (90.+1 Jarolím), Fořt (78. Pekhart).

** ** Bohemians Praha 2 FK Mladá Boleslav 1

Branky: 22. Dobeš z pen., 77. Zoubek z pen. - 79. Procházka. Rozhodčí: Bílek -Dobrovolný, Pelikán. Diváci: 1428. Poločas: 1:0.

Bohemians: Belaň - Turtenwald, Obermajer, Lencevič, Grznár - Horáček - Vošahlík, Zoubek, Dobeš (84. Fenyk), Eismann (59. Novotný) - Kincl (90. Ibe).

Mladá Boleslav: Miller - Janíček, Procházka, Rolko, Kalina (61. Kysela) - Opiela, Sylvestre, Hrdlička - Pecka (83. Mendy)Chramosta, Papadopulos (69. Táborský).

** *

HRDINOVÉ KOLA

1. Patrik Berger (Sparta) Pětatřicetiletý záložník byl příkladným kapitánem. Ve 20. minutě na prsou zpracoval balon a ze střední vzdálenosti ho poslal přímo pod břevno jablonecké branky. Na hřišti byl navíc jednoznačně nejlepším hráčem Sparty.

2. Daniel Huňa (Příbram) Z deseti zápisy je druhým nejlepším střelcem fotbalové ligy, ale tentokrát přijal roli nahrávače.

Přihrávky z jeho kopaček zakončovali Borek s Kleslou. Díky němu si Příbram připsala důležité tři body v boji o záchranu.

3. Antonín Buček (Ostrava) Pravě zásluhou sebejistého brankáře Baníku neskončil zápas s Olomoucí další ostudou.

PŘÍŠTÍ KOLO

Sobota 30. května - 15.00 České Budějovice - FK Teplice, Slavia Praha - Slovan Liberec, 1. FC Brno - 1. FK Příbram, Viktoria Žižkov - Viktoria Plzeň, SK Kladno - Baník Ostrava, Sigma Olomouc - Bohemians Praha, FK Jablonec - Tescoma Zlín, FK Mladá Boleslav - Sparta Praha.

Boj o poháry

Liga mistrů 2. Sparta (53 bodů) Absolutní jistotu by znamenala výhra v Mladé Boleslavi. Jiný výsledek stačí jen v případě bodové ztráty Liberce.

3. Liberec (51 bodů) Musí dobýt Eden a zároveň doufat, že Sparta alespoň remizuje.

Evropská liga 4. Mladá Boleslav (46 bodů) Potřebuje porazit Spartu nebo věřit v zaváhání Olomouce a Jablonce.

5. Olomouc (45 bodů) Vítězství nad Bohemians Praha a klopýtnutí Boleslavi jí zajistí poslední pohárovou příčku.

7. Jablonec (43 bodů) Na rozdíl od šestých Teplic má lepší bilanci s Boleslaví. Naděje Jablonce tak spasí pouze výhra nad Zlínem a zaváhání Středočechů i Olomouce.