20. listopadu 2008 11:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

´Špatně´léčil chlapce. Soud trest zrušil.

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Soud - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud - ilustrační foto. | foto: ČTK

BRNO Krajský soud v Brně zrušil trest pro lékaře Vlastimila Havlíčka, kterému před pěti lety zemřel čtrnáctiletý pacient Patrik Wisz. Chlapec zemřel po návratu ze školního výcviku v Krkonoších. Havlíček dostal původně od Městského brněnského soudu trest v podobě podmínky a čtyřletého zákazu činnosti.

Soud letos v červenci dospěl k závěru, že lékař chyboval, když při pobytu na horách nemoc vhodně neléčil a nenechal hocha převézt do nemocnice. Havlíček byl potrestán za nedbalostní ublížení na zdraví. Proti rozsudku podal odvolání, s nímž dnes uspěl. Případem se tak bude muset opět zabývat brněnský městský soud.

"To, co je mi kladeno za vinu, jsem nespáchal. Patrika Wisze jsem řádně vyšetřil a řádně léčil. Příčina smrti nebyla dosud přesně stanovena, přesto jsem odsouzen," uvedl Havlíček před vynesením verdiktu s upozorněním, že se neuskutečnila pitva chlapcových ostatků, která by mohla říci více o smrti hocha.

Případ se stal v lednu 2003. Chlapec odjel se školou na lyžařský výcvik do Krkonoš, kde dělal Havlíček lékařský dozor. Zdravotní stav hocha se tam prudce zhoršil, ale lékař ho léčil jen na chatě převážně klidem na lůžku.

Na konci kurzu schválil jeho běžný převoz autobusem do Brna. Po příjezdu byl Wisz v tak špatném stavu, že ho rodiče ihned vezli na pohotovost. Po 13 dnech v dětské nemocnici zemřel. Zánět v hrtanu a průdušnici způsobil otravu krve, následně chlapci selhaly orgány.

Podle soudkyně Městského soud v Brně Šárky Schinzelové, která v kauze vynesla letos v červenci rozsudek, nikdo neříká, že lékař přímo zavinil chlapcovu smrt, ani že by chlapec přežil, kdyby se dostal dřív do nemocnice. Jeho vyhlídky by byly ale určitě lepší. Schinzelová uvedla, že mělo být provedeno laboratorní vyšetření, které by prokázalo, že se jedná o bakteriální onemocnění. Mohly být nasazeny antibiotika.

Havlíček byl potrestán dvouletým odnětím svobody s podmíněným odkladem na čtyři roky a zákazem činnosti lékaře na čtyři roky.
Lidovky.cz
  • 7Diskuse
Najdete na Lidovky.cz