Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Speciály

Bojí se Zeman Pražanů? V hlavním městě besedu s občany ještě nepodstoupil

Zeman v Karviné na setkání s občany na Masarykově náměstí, ukazuje dar,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman v Karviné na setkání s občany na Masarykově náměstí, ukazuje dar,... | foto: MAFRA

PRAHA Bojí se Miloš Zeman Pražanů? Praha je totiž jediný krajský celek, který prezident během svého volebního období nenavštívil. Mezitím stihl objet všechna ostatní krajská města čtyřikrát a v každém uspořádat alespoň jedno setkání s občany. Prahu vynechával. Debatu s občany hlavního města nikdy neuspořádal.

Projekt Zemák 2.0 - podívejte se na speciální projekt serveru Lidovky.cz

Miloš Zeman si našel velmi osobitý styl komunikace s veřejností. Brázdí kraje, jeho mluvčí sype jedovaté sliny na sociálních sítí a prezident si hýčká pravidelné pořady v médiích mimo hlavní seriózní proud.

Server Lidovky.cz se v projektu mapujícím jeho spanilé jízdy po krajích České republiky pokusil rozkrýt, v čem Zemanův unikátní způsob kontaktu s občany spočívá.

Text a a interaktivní grafiku NAJDETE ZDE:

Jediný kraj, ve kterém měl během posledních prezidentských voleb jasnou převahu protikandidát Miloše Zemana, zůstal prakticky celé funkčí období bez prezidentovy oficiální návštěvy.

Zeman sice neuspořádal žádnou besedu s občany, v Praze se na veřejném prostranství nicméně objevil. Vystoupení na Albertově 17. listopadu 2015, kdy prezident stál na pódiu s extremisty, si ale za rámeček nedá. A na červené karty, které mu tehdy občané houfně ukazovali, by asi nejraději zapomněl. Od té doby se prezident Zeman v Praze mezi veřejností - raději - neukazuje.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček však popírá, že by se snad prezident jakkoliv Pražanů bál. „Nezbývá než připomenout slova, která pan prezident pronesl 17. listopadu 2014 právě na Albertově: ‚Nebojím se vás, jako jsem se nebál před dvaceti pěti lety.‘“

Zemanův negativní postoj k Praze a jejím obyvatelům se jaksi odráží i v nálepce, kterou osazenstvo Pražského hradu častuje názorové oponenty - tedy „pražská kavárna“. 

Praha je jediným krajským celkem, kde byl Miloš Zeman poražen Karlem Schwarzenbergem v boji o Hrad, a zároveň jediným krajem, který v rámci cest do regionů prezident nepoctil svou třídenní návštěvou.

Zemák 2.0 (banner).

Poté, co se zažehla nová volební kampaň, se však situace, alespoň částečně, změní. Podle pražské primátorky Adriany Krnáčové již probíhá komunikace a návštěva na pražském magistrátu by měla proběhnout v následujících měsících.

Kancelář prezidenta se ale prozatím ještě s magistrátem nedomluvila na termínu samotné návštěvy a tak ani primátorka nemá představu o tom, jak bude vypadat program. “Ten se teprve bude ladit,” vysvětluje primátorka.

Miloš Zeman v zemědělském družstvu v Novém Městě na Moravě.
Miloš Zeman na návštěvě Čapího hnízda.

Prezident však během svého pětiletého období Prahu do značné míry ignoroval. Zatímco po celé republice bylo pro Miloše Zemana uspořádáno 227 setkání s občany a 116 setkání se zaměstnanci, v Praze nebylo ani jedno.

V krajském městě Zlín byl prezident třikrát. V Kopřivnici v Moravskoslezském kraji dvakrát a dalších 62 okresních měst prezident navštívil a setkal se s obyvateli na náměstích, či v kulturních domech.

V rámci projektu dále čtěte:

Pro porovnání: v Moravskoslezském kraji, který má téměř stejný počet obyvatel jako hlavní město, bylo pro prezidenta uspořádáno 29 setkání s občany. Hlava státu, která slibovala, že bude prezidentem „všech dolních deseti milionů“, do hlavního města s více než 1,2 miliony obyvatel však nezavítala. Pražská primátorka v tom však problém nevidí.

Návštěva se plánuje

“Pan prezident má v Praze sídlo, žije tu a účastní se zde nejrůznějších akcí, tak v tom problém nevidím. Navíc prezidentova návštěva magistrátu se plánuje,” říká Krnáčová s tím, že se sama s prezidentem vídá na pravidelných setkání s hejtmany.

Primátorka se podle svých slov s prezidentem v některých otázkách názorově rozchází, ale rozhodně tento nemění nic na tom, že ctí prezidentský úřad. Nevidí důvod, proč by Praha neměla mít zájem na setkání s hlavou státu.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?