25. září 2017 4:00 Lidovky.cz > Zprávy > Speciály

Mělníku se Zeman vyhnul obloukem, ve Zlíně propagoval spřízněné zemanovce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 28Diskuse
Miloš Zeman na návštěvě ve Slušovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na návštěvě ve Slušovicích. | foto: MAFRA

PRAHA Jsou celkem čtyři. Český Krumlov, Mělník, Mladá Boleslav a Nový Jičín. To jsou okresní města, ve kterých se prezident Miloš Zeman ke 30. červnu 2017 nesetkal ani s občany, ani se zaměstnanci některého z podniků.

Projekt Zemák 2.0 - podívejte se na speciální projekt serveru Lidovky.cz

Miloš Zeman si našel velmi osobitý styl komunikace s veřejností. Brázdí kraje, jeho mluvčí sype jedovaté sliny na sociálních sítí a prezident si hýčká pravidelné pořady v médiích mimo hlavní seriózní proud.

Server Lidovky.cz se v projektu mapujícím jeho spanilé jízdy po krajích České republiky pokusil rozkrýt, v čem Zemanův unikátní způsob kontaktu s občany spočívá.

Text a a interaktivní grafiku NAJDETE ZDE:

Novináři serveru Lidovky.cz posbírali data z prezidentových cest do krajů a mapovali místa, kde prezident republiky debatoval s občany na náměstích či návsích, besedoval se studenty či se seznamoval se zaměstnanci.

Takových lokalit bylo v celé České republice 375. Prezident však vynechal několik okresních měst, naopak ve Zlíně uspořádal setkání s občany celkem třikrát.

Výjimečný je Mělník, jemuž se prezidentská kolona vyhnula velkým obloukem. Při plánování prezidentovy cesty po Středočeském kraji se totiž krajští úředníci rozhodli nejen vynechat město, ale rovnou i celý okres. Starostovi Mělníka Ctiradu Mikešovi (nezávislý za STAN) to ale nevadí.

“Ne, že bych na tím plakal, to vůbec ne,” říká starosta okresního města. Bere to jako výhodu a je rád, že není na krajském úřadě tak oblíbený, aby ho chtěli prezidentovi ukazovat.

V dalších 62 okresních městech uspořádali mítink občanů s prezidentem organizátoři jednou. Ojedinělou záležitostí zůstávají Teplice, které prezident Zeman během čtyř návštěv Ústeckého kraje navštívil dvakrát, ale ani jednou se nesetkal s občany města. Potkal se však se zaměstnanci společnosti Hit Office a Lázní Teplice.

Prezident s hornickou helmou na hlavě.
Prezident Miloš Zeman při své návštěvě Moravskoslezského kraje zavítal také do pivovaru Radegast v Nošovicích.

Dvě setkání s prezidentem byla občany uspořádána v Kopřivnici, která nemá status okresního města. Na špičce zůstává Zlín.

V rámci projektu dále čtěte:

Nadšením však jeho primátor Miroslav Adámek (STAN) neoplývá. Právě zde se totiž prezident Miloš Zeman setkal s občany nejvícekrát v České republice. Celkem třikrát. Podle primátora však Zeman využívá setkání k vlastní propagaci nebo k propagaci Strany práv občanů v předvolebním boji.

“Mám k prezidentskému úřadu velkou úctu,” vysvětluje Adámek. “Ale při (prezidentově) poslední návštěvě nad náměstím Míru přelétávalo letadlo s výzvou Volte SPOZ (zemanovci, dnes SPO), rozdávaly se letáčky,” popisuje primátor s tím, že byl organizátory výslovně ujištěn, že ničemu takovému nedojde.

Do kterých okresních měst pan prezident zavítal se můžete podívat níže.

Zemák 2.0 (banner).
  • 28Diskuse


Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky


Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.