Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Speciály

Mělníku se Zeman vyhnul obloukem, ve Zlíně propagoval spřízněné zemanovce

Miloš Zeman na návštěvě ve Slušovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na návštěvě ve Slušovicích. | foto: MAFRA

PRAHA Jsou celkem čtyři. Český Krumlov, Mělník, Mladá Boleslav a Nový Jičín. To jsou okresní města, ve kterých se prezident Miloš Zeman ke 30. červnu 2017 nesetkal ani s občany, ani se zaměstnanci některého z podniků.

Projekt Zemák 2.0 - podívejte se na speciální projekt serveru Lidovky.cz

Miloš Zeman si našel velmi osobitý styl komunikace s veřejností. Brázdí kraje, jeho mluvčí sype jedovaté sliny na sociálních sítí a prezident si hýčká pravidelné pořady v médiích mimo hlavní seriózní proud.

Server Lidovky.cz se v projektu mapujícím jeho spanilé jízdy po krajích České republiky pokusil rozkrýt, v čem Zemanův unikátní způsob kontaktu s občany spočívá.

Text a a interaktivní grafiku NAJDETE ZDE:

Novináři serveru Lidovky.cz posbírali data z prezidentových cest do krajů a mapovali místa, kde prezident republiky debatoval s občany na náměstích či návsích, besedoval se studenty či se seznamoval se zaměstnanci.

Takových lokalit bylo v celé České republice 375. Prezident však vynechal několik okresních měst, naopak ve Zlíně uspořádal setkání s občany celkem třikrát.

Výjimečný je Mělník, jemuž se prezidentská kolona vyhnula velkým obloukem. Při plánování prezidentovy cesty po Středočeském kraji se totiž krajští úředníci rozhodli nejen vynechat město, ale rovnou i celý okres. Starostovi Mělníka Ctiradu Mikešovi (nezávislý za STAN) to ale nevadí.

“Ne, že bych na tím plakal, to vůbec ne,” říká starosta okresního města. Bere to jako výhodu a je rád, že není na krajském úřadě tak oblíbený, aby ho chtěli prezidentovi ukazovat.

V dalších 62 okresních městech uspořádali mítink občanů s prezidentem organizátoři jednou. Ojedinělou záležitostí zůstávají Teplice, které prezident Zeman během čtyř návštěv Ústeckého kraje navštívil dvakrát, ale ani jednou se nesetkal s občany města. Potkal se však se zaměstnanci společnosti Hit Office a Lázní Teplice.

Prezident s hornickou helmou na hlavě.
Prezident Miloš Zeman při své návštěvě Moravskoslezského kraje zavítal také do...

Dvě setkání s prezidentem byla občany uspořádána v Kopřivnici, která nemá status okresního města. Na špičce zůstává Zlín.

V rámci projektu dále čtěte:

Nadšením však jeho primátor Miroslav Adámek (STAN) neoplývá. Právě zde se totiž prezident Miloš Zeman setkal s občany nejvícekrát v České republice. Celkem třikrát. Podle primátora však Zeman využívá setkání k vlastní propagaci nebo k propagaci Strany práv občanů v předvolebním boji.

“Mám k prezidentskému úřadu velkou úctu,” vysvětluje Adámek. “Ale při (prezidentově) poslední návštěvě nad náměstím Míru přelétávalo letadlo s výzvou Volte SPOZ (zemanovci, dnes SPO), rozdávaly se letáčky,” popisuje primátor s tím, že byl organizátory výslovně ujištěn, že ničemu takovému nedojde.

Do kterých okresních měst pan prezident zavítal se můžete podívat níže.

Zemák 2.0 (banner).
Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...