Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Speciály

Účet za Zemanovy cesty: 19 381 438 korun. Pokud peníze nezahrne do kampaně, riskuje pokutu

Miloš Zeman s jitrnicí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman s jitrnicí. | foto: MAFRA

PRAHA Každý výlet něco stojí. Prezidentovy cesty do regionů hradí již od doby prezidenta Havla krajské úřady a dodnes se na tom i přes protesty hejtmanů nic nezměnilo. Třídenní výlet prezidenta do kraje vyšel průměrně na 372 720 korun. Suma má ovšem jeden háček, každý správní celek do celkových nákladů na prezidentovu návštěvu počítá jiné položky.

Projekt Zemák 2.0 - podívejte se na speciální projekt serveru Lidovky.cz

Miloš Zeman si našel velmi osobitý styl komunikace s veřejností. Brázdí kraje, jeho mluvčí sype jedovaté sliny na sociálních sítí a prezident si hýčká pravidelné pořady v médiích mimo hlavní seriózní proud.

Server Lidovky.cz se v projektu mapujícím jeho spanilé jízdy po krajích České republiky pokusil rozkrýt, v čem Zemanův unikátní způsob kontaktu s občany spočívá.

Text a a interaktivní grafiku NAJDETE ZDE:

Celková částka za 52 návštěv prezidenta dosahuje hodnoty 19 381 438 korun, což je téměř polovina povolených nákladů na první kolo prezidentské kampaně. Každý kraj však do nákladů za cestu po regionu zahrnuje jiné údaje. 

“Ozvučení, pódium a moderování setkání občanů s prezidentem hradí kraj. Města a obce řeší tyto akce po stránce organizační. Pozvání občanů, zastupitelů, zajištění prostranství apod,” vysvětlila pro server Lidovky.cz mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Protože Karlovarský kraj do svých nákladů počítá i setkání s občany, stály cesty prezidenta do kraje nejvíce a hodnotu návštěv na Vysočině překročily téměř dvou a půlkrát. Krajské cesty byly nákladné i v Jihomoravském kraji, kde také krajský úřad hradí setkání prezidenta s občany. Za letošní květnovou návštěvu pak kraj zaplatil rekordních 715 881 korun.

Ačkoliv více než devatenáctimilionová suma dosahuje téměř poloviny výdajů na první kolo prezidentské kampaně, do nákladů na volby se počítat nemůže. Volební kampaň totiž odstartovala až 28. srpna v momentě, kdy předseda Senátu Milan Štěch oznámil termín voleb a rozhodnutí vyšlo ve sbírce zákonů.

Od té chvíle by se každé setkání občanů s prezidentem republiky mělo počítat do nákladů na politickou kampaň. Alespoň podle člena Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Jana Outlého.

Zemák 2.0 (banner).

Bude Zemanovi hrozit pokuta?

“Nákladem kampaně jsou dle našeho názoru výdaje, ocenitelné v penězích, na uspořádání setkání s občany v době oficiální volební kampaně. Typicky jde o využití prostor či prostranství, technické zázemí, tisk a distribuce pozvánek a podobně,” vysvětluje Outlý.

Prezident Miloš Zeman s polnicí.
Spokojený Miloš Zeman v Budvaru.

Hrad se ale novému úřadu odmítá podřídit. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Hrad náklady z krajských cest do limitu na volební kampaň rozhodně počítat nebude. A to i přesto, že to kontrolní úřad dle zákona požaduje a nezapočítáním nákladů za setkání s občany se prezident vystavuje hrozbě pokuty.

“Takový postup neplánujeme. Vycházíme z Ústavy ČR, která zakotvuje volbu prezidenta republiky občany. A právě občanům prezident republiky skládá účty. Setkání s občany jsou tedy povinností prezidenta republiky,” tvrdí Ovčáček. Dostává se tak do střetu s kontrolním úřadem.

V rámci projektu dále čtěte:

Pokud Zeman náklady, které budou mít kraje za jeho plánované podzimní cesty, nezapočítá, dopustí se porušení zákona. Každý z kandidátů totiž musí uvést všechny údaje o peněžních prostředcích a jiných plněních na volebním účtu, jinak se vystavuje hrozbě správního řízení a pokutě až tři sta tisíc korun.

Náklady na cesty by se měly objevit na transparentním účtu

Podle Outlého však prezident ani náklady na setkání s občany platit nemusí. Musí je však uvádět na svém transparentním účtu. “Samozřejmě může tyto náklady platit ze svého volebního účtu, avšak zákon a tedy ani náš úřad žádný takový požadavek nevznesl,” vysvětluje Outlý.

Hlava státu však musí hodnotu těchto mítinků uvádět jako bezúplatná plnění, aby úřad mohl kontrolovat kolik bylo na kampaň “Zeman znovu 2018” použito peněz.

Interaktivní graf se načítá...

Od vypuknutí prezidentské volební kampaně již Miloš Zeman navštívil v rámci krajských cest Moravskoslezský kraj. Během této návštěvy se setkal s občany pěti správních celků a se zaměstnanci společnosti TEMEX Ostrava.

“Pan prezident do konce letošního roku navštíví Ústecký kraj, Plzeňský kraj, Zlínský kraj a Jihomoravský kraj,” uvedl Ovčáček. V lednu 2018 se koná prezidentská volba.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.