Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Šperky z lesa, ze dřeva a křišťálu. Hory jsou zdrojem energie, říká designér

Lidé

  6:39
Dřevo a křišťál. Spojením těchto materiálů vytváří designérské duo SKUBB. originální šperky. Za kolekci Jizersky byli nominováni v kategorii Objev roku cen Czech Grand Design 2015. „Nápad na kolekci se zrodil v lese. Byla to taková pohádková představa o tom, jak se v prasklinách stromů objevují krystaly stejně jako v kamenných peckách. Tavený křišťál se pak dá vyložit jako zmrzlá kapka ledu, kterou si člověk nosí s sebou. Křišťálová kapka díky své optice odráží krajinu Jizerských hor,“ říká designér Jan Salanský.

Nás baví hlavně různorodá zadání. S každou novou realizací narážíme na řadu nových úkolů nebo řešení, které nám ukazují nové cesty, jak daný projekt dotáhnout do zdárného konce. foto: Skubb.

Lidovky.cz: Kde došlo ke vzájemnému setkání a jak vzniklo kreativní studio SKUBB.?
Setkali jsme se na schodech katedry Vizuální komunikace, Fakulty umění a architektury v Liberci, kde jsme tehdy oba studovali. Vedli jsme pravděpodobně hlubokomyslné debaty o tom, jak se jezdí na Ještědu. Studio vzniklo jako iniciativa několika spolužáků, kdy jsme si za nulový nájem propůjčili prostor v jednom areálu a tam se začali scházet a společně tvořit. Když jsme prostor museli opustit, tak se parta přirozeně vyselektovala a zbyli jsme jen dva. Objevili jsme krásný prostor v libereckém Pivovaru a tam rozjeli jizerský Skubbismus naplno.

Lidovky.cz: Pracujete s tradičními materiály jakými jsou sklo či dřevo. Za kolekci šperků Jizersky, ve které jste využili zásadně materiály z Jizerských hor, jste byli nominováni v kategorii Objev roku cen Czech Grand Design 2016. Jak se zrodil nápad na tuto kolekci?
Zrodil se v lese. Byla to taková pohádková představa o tom, jak se v prasklinách stromů objevují krystaly stejně jako v kamenných peckách. Tavený křišťál se pak dá vyložit jako zmrzlá kapka ledu, kterou si člověk nosí s sebou. Křišťálová kapka díky své optice odráží krajinu Jizerských hor.

SKUBB.

SKUBB. je liberecké kreativní studio založené v roce 2012 Janem Salanským a Jakubem Neufussem. Jejich tvorba se pohybuje na pomezí designu, užitého či volného umění. Rádi pracují s tradičními materiály netradičními způsoby v závislosti na kontextu místa a času. V posledních letech se objevili na výstavách, jako jsou Salone de Mobile, Designblok, Designweek, DDR či Design Forum a v roce 2014 získali ocenění Mistr křišťálu za projekt Jizerský šperk a v roce 2015 nominace na ceny Czech Grand Design.

Lidovky.cz: Čím vás hory přitahují?
Svou energií, kterou ukrývají. Svou velikostí a neskutečnou osobitostí. Fascinující je už jen to, že aby se člověk dostal nahoru, musí tam v prvé řadě vystoupat. Jsou viditelnou deformací země, která je neustálou inspirací.

Lidovky.cz: Jaké další přírodní materiály ve své tvorbě využíváte?
Pracujeme s různými materiály, které zpracováváme různými technikami. Určitě zmíníme papír, ze kterého vzešla kolekce nábytku Papermash Coffee Set. Používáme ho však i na výrobu dalších interiérových doplňků. Zcela nově bychom rádi začali pracovat s čedičem, který nás láká nejen kvůli vlastnostem, ale také kvůli zajímavé formě zpracování. Je nám také blízká práce s kovem nebo s keramikou.

Lidovky.cz: Jak dlouho trvá vytvořit jeden náhrdelník z kolekce Jizersky?
Výroba šperků z Jizerek se těžko odhaduje časem. Celý proces je totiž velmi rozmanitý. Začíná v brzkých ranních hodinách v lese, kdy jimi prolézáme a hledáme ty nejbizarnější klacky. Často se stává, že nejkrásnější vady nacházíme na těch nejnečekanějších místech. Občas se stane i to, že nenajdeme žádný vhodný klacek. Poté, co klacek dostaneme z lesa do pivovaru, čekáme, až se ustálí jeho vlhkost. Proces pokračuje přes broušení a zušlechtění dřeva, zachycení požadovaného tvaru až dojde k osazování křišťálem. Křišťál se neustále leští, až se usadí do skuliny. Poté přijde na řadu kování, vytvoření krabičky na míru, kašmírového polštáře a následně se zaeviduje do seznamu, nafotí a pošle se do světa. Je to dlouhá cesta, než ozdobí krk svého budoucího majitele.

Výroba šperků z Jizerek se těžko odhaduje časem. Celý proces je totiž velmi...

Lidovky.cz: Nezaměřujete se však pouze na design šperků, ale také na tvorbu nábytku či realizaci interiéru. Co z těchto oblastí vás baví nejvíce?
Nás baví hlavně různorodá zadání. S každou novou realizací narážíme na řadu nových úkolů nebo řešení, které nám ukazují nové cesty, jak daný projekt dotáhnout do zdárného konce. Právě jsme dokončili dvě náročné realizace interiérů, a tak se v budoucnu chceme opět věnovat vlastní tvorbě. Ta nás baví asi nejvíce. Je to čistě váš nápad, který si vytváříte.

Lidovky.cz: Když jsme u náročných realizací - na jakých jste se v nedávné době podíleli?
Právě jsme dokončili pokoj v Grand hotelu Imperiál v Liberci. Třicet pokojů z celkového počtu 140 navrhovali různí architekti a designéři. My jsme se podíleli na tvorbě jednoho z nich. Ztvárnili jsme ho do podoby lehce avantgardního, destruktizujícího až teatrálního charakteru, který znázorňuje průřez několika dekádami, které zasáhli, nebo mohli zasáhnout hotel Imperiál. Fascinují nás rozpadlé budovy napadené časem, vandalismem ale i přírodou. Těmito faktory jsme se inspirovali a přenesli je do podoby pokoje s názvem Analepse 118. Další čerstvě dokončenou realizací je také hotel. Pustili jsme se s týmem lidí do rekonstrukce restaurace v hotelu Liberec. Celá restaurace a lobby v sobě nesou čtvercovitý detail, z kterého jsme vycházeli.

Lidovky.cz: Vytvořili jste také úspěšnou kolekci nábytku Papermash. Součástí materiálu je i káva. Můžeme tuto kolekci vidět naživo?
Momentálně můžete na kolekci narazit v londýnské galerii Mint, kde je součástí jarní výstavy a v září bude na London design festivalu. S materiálem Papermash stále pracujeme a testujeme ho dál. Je to materiál nevídaných možností a přidat se dá do něj opravdu cokoliv. Právě pracujeme na sérii lamp a stínidel, které představíme po létě.

Lidovky.cz: Jak vnímáte českou designérskou scénu. Je těžké se na ní prosadit?
V České republice je spousta šikovných a originálních tvůrců. Vnímáme velký posun české scény v tom, že vzniká spousta předmětů s kontextuálním význam. Je to vidět zejména u produktů skleněných nebo porcelánových. Méně se tento fenomén objevuje u nábytku nebo jiných interiérových doplňků. My se snažíme tuto mezeru vyplnit. Naše produkty jsou ručně dělané originály, kterým se snažíme dávat přidanou hodnotu a jelikož naše tvorba není typickou sériovou výrobou, tak se prosadit na scéně designu chvíli trvá. Stále pevně věříme, že každá věc má svého kupce a tak nepřestáváme bojovat a prosazovat si svou.

Espresso stolek
Set na pití kávy je záznamem jedinečné situace, kterou při každém popíjení kávy...

Lidovky.cz: Kde všude sbíráte inspiraci pro své kolekce?
Často se stává, že inspiraci najdeme mezi sebou. Někdo něco řekne, druhý na to naváže a společně vznikne to, co jsme měli na mysli. Ale mimo tento brainstorming nás přivádí k myšlence svět kolem nás. Životní situace, příběhy, přeřeky nebo náš rodný jazyk. Samozřejmě také příroda kolem nás, která je neustálou múzou.

Lidovky.cz: Máte osvědčený tip, co dělat, pokud se kreativní múza ne a ne dostavit?
Je mnoho způsobů, jak ze sebe nápad dostat. Zkusíme například dělat něco úplně jiného, nečekaného, něco, u čeho nemusíme přemýšlet. Často se stane, že z dlouhého vymýšlení skončíme v pivovaru na terase až do dlouhých večerů. Procházka na Ještěd také zaručeně pomůže.

Lidovky.cz: Co rádi děláte ve svém volném čase?
Oba jsme vášnivými snowboardisty, takže v zimě jezdíme, jak to jen jde. Baví nás hudba a zábava kolem ní, ale jinak náš volný čas trávíme většinou v ateliéru vytvářením nových věcí. Mimochodem, co se týče našeho ateliéru: momentálně nám běží projekt „Budujeme SKUBB.“ na Hithitu, kde se snažíme získat finance na vybavení naší dílny. Ale abychom se ještě vrátili k tomu, co děláme ve volném čase: samozřejmě jsme rádi s našimi drahými polovičkami (to nesmíme zapomenout zmínit), které nám jsou oporou.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...