28. listopadu 2008 14:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Špičky ODS: Odchodem by Klaus zradil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 206Diskuse

PRAHA Pokud by prezident Václav Klaus odešel z ODS a spolu se "svými lidmi" založil novou euroskeptickou stranu, byla by to podle Přemysla Sobotky (ODS) zrada Občanské demokratické strany. Šéf Senátu to řekl v reakci na informace médií, že Klaus, který je čestným předsedou ODS, by vznik podobné strany podpořil a že podle všeho zvažuje možnost z ODS odejít. Ještě kritičtěji se vyjádřil ministr vnitra Ivan Langer.

Někteří další představitelé ODS chápou Klausova slova jako výraz jeho rozčarování z nynější politiky strany před jejím prosincovým kongresem.

Dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) nabídla čtenářům úryvky z rozhovoru s Klausem, který má vyjít v sobotu. Klaus podle novin pokládá za nezbytné, aby existovala strana, "která se realisticky dívá na procesy, které se odehrávají v dnešní Evropě, která by
nepoklonkovala v uctivém předklonu před mocnějšími za našimi hranicemi". "Něco takového bych určitě podpořil," řekl. Prezident naznačil, že by mohl vystoupit z Občanské demokratické strany (ODS), kterou sám zakládal.

Prezident by podle Sobotky podporou nové strany popřel vše, co celá léta dělal. "Nepředpokládám, že by zrada byla členy ODS odpouštěna," uvedl předseda Senátu na dotaz, zda by nová strana oslabila ODS. Připomněl přitom takzvaný sarajevský atentát před 11 lety, který byl namířen proti Klausovi a vedl k odštěpení US-DEU.

Také místopředseda ODS a ministr vnitra Ivan Langer se vyjádřnil podobně. "Osobně to beru jako podraz těm, kteří, když byl Václav Klaus zrazen, se za něj postavili, i těm, kdo ho dvakrát zvolili prezidentem," vzkázal Langer.

ODS v podzimních senátních a krajských volbách podle něj prohrála kvůli své nejednotě. "Symboly prohry byli (poslanec Vlastimil) Tlustý, Klaus a (pražský primátor Pavel) Bém. Namísto poučení to pokračuje. ODS se musí opírat o voliče, a ne o Václava Klause," dodal ministr.

Místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová pokládá zprávy o případné nové straně a Klausově odchodu z ODS za spekulace. "Pan prezident nikde nic oficiálně neoznámil. Hmatatelný důkaz, že je zde skupina, která stranu zakládá, není," řekla Němcová.

"Já jsem slyšela pana prezidenta několikrát, jak říkal, že odejde z ODS už před řadou let. Takže to beru spíše jako výraz toho, že je nespokojen s děním v ODS," poznamenala místopředsedkyně strany.

Místopředseda ODS a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas konstatoval, že prezident je svobodný člověk a v jeho cestě mu nikdo nemůže zabránit. "Pevně ale doufám, že nedojde k fatálnímu rozdělení pravice na dlouhá léta," řekl a vzpomenul, že po roce 1998, kdy se od ODS oddělila Unie svobody, v Česku osm let vládli sociální demokraté. "Nikdo z toho nadšený není, kromě levice," dodal Nečas.

Kubera: Jde pouze o to rozštěpit ODS
Také pražský primátor Pavel Bém, který na kongresu vyzve předsedu stany a premiéra Mirka Topolánka k boji o křeslo předsedy, vnímá "rozčarování prezidenta ze situace v ODS". "Já si ale nemyslím, že nezbývá nic jiného než založit novou stranu. ODS rozhodně není paralyzovaná, v žádné klinické smrti," sdělil Bém, vnímaný jako Klausův politický spojenec.

Reakce Topolánka na Klausův možný odchod z ODS
"Vzhledem k častým žádostem novinářů o mou reakci na rozhovor prezidenta Václava Klause pro MfD považuji za nutné stručně odpovědět.

1. Jako předseda ODS budu respektovat případné rozhodnutí prezidenta republiky Václava Klause přerušit vazbu k politické straně, kterou zakládal a jejímž je čestným předsedou.

2. Pro mne nejde o překvapivý ani o zcela nový fakt.

3. Slova pana prezidenta také chápu jako zřejmě odmítavou odpověď na pozvání na Kongres ODS."

Předseda ODS Mirek Topolánek se k této záležitosti již nebude více vyjadřovat.

Milan Bouška
vedoucí mediální sekce HK ODS

ODS na podzim výrazně prohrála senátní i krajské volby a Topolánek od té doby hovoří o nutnosti stranické sebereflexe. Klaus mu ale vyčítá například i podporu lisabonské reformní smlouvy.

Senátor ODS a kritik EU Jaroslav Kubera má za to, že "účel cvičení", tedy šíření informací o nové straně, je přípravou na případné rozštěpení ODS na jejím kongresu a možný Klausův rozchod s ODS. "Zřejmě se ti nespokojenci s lisabonskou smlouvou chystají kandidovat do Evropského parlamentu v naivním domnění, že konečně otočí kolo dějin zpět," míní Kubera.

Nová strana by podle něj mohla být pravicovým partnerem ODS. Vzhledem ke Klausovým zkušenostem si Kubera nemyslí, že by to byla akce na podporu Béma proti Topolánkovi.

Středočeská poslankyně Eva Dundáčková, která se sama považuje za euroskeptika, by vznik nové pravicové strany uvítala. "Po téměř rozpadu ODA, Unie svobody a dalších politických stran, které se hlásily k pravici, si myslím, že ODS v tom zůstává samotná. A vzhledem k tomu, že má v současnosti problémy se svojí přesvědčivostí a srozumitelností, tak mám o pravici v ČR v současnosti obavy.

Vznik podobné strany je přitom podle výkonného ředitele Centra pro ekonomiku a politiku (CEP) Petra Macha ve stadiu úvah. Klaus by podle svého vyjádření pro MfD podpořil stranu, spřízněnou s hnutím Libertas irského euroskeptika Declana Ganleyho, s nímž se při nedávné návštěvě Irska setkal. "V sobotu bude mít pan prezident rozhovor v novinách. Do té doby se k tomu nebudu vyjadřovat," řekl  zástupce Klausova kancléře Petr Hájek.

"To, že vznikne Libertas nejenom v ČR, ale i dalších zemích EU a že se pokusí rázným způsobem vstoupit do Evropského parlamentu, to není žádné tajemství," řekl Mach, médii označovaný za jednoho z mužů v pozadí vzniku české euroskeptické strany.

"Já myslím, že to neví nikdo, ani pan Ganley," odpověděl na otázku, kdo českou Libertas plánuje založit. "Všechny ty zprávy v médiích jsou spekulace. Tak jak já jsem mluvil s panem Ganleym, tak vše je ve fázi úvah. Nikdo nic nezakládá, nevím o tom, že by někdo sbíral nutné podpisy a chodil s nimi na ministerstvo vnitra," dodal. 

Lidovky.cz
  • 206Diskuse