20. listopadu 2008 8:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Špidla hledá novou práci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 102Diskuse
Vladimír Špidla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Špidla | foto: Lidové noviny

ŠTRASBURK V příštím roce mu končí mandát. Ale český eurokomisař a bývalý předseda vlády Vladimír Špidla by rád v Bruselu zakotvil na delší dobu. A nejraději v jednom z institutů, které se podílejí na formulování agendy Evropské unie. Práce v komisi se Špidlovi velmi zalíbila, a rád by proto akademicko-politický styl práce neměnil.

Nemá však šanci dostat druhou komisařskou nominaci od současné vlády, a tak vsadil na bruselské politologické instituty a think-tanky.

„Musím přiznat, že by mě taková práce zajímala. Chci zůstat u evropského světa a spojení expertní roviny s možností ovlivnit konkrétní politiky mi připadá efektivní,“ řekl LN Vladimír Špidla. Podle jeho slov je v této věci ve spojení s několika instituty v Bruselu, nechtěl však upřesnit s kterými. „Nebudu konkrétně jmenovat. Je jich ale víc, se kterými komunikuji,“ dodal český komisař pro práci a sociální věci.

Brusel je prošpikován různými instituty, nevládními organizacemi a vlivovými agenturami. Z nich sice jen zlomek může tvrdit, že má reálný vliv na chod věcí uvnitř unijních úřadoven, ale ty jej pak skutečně mají a není neobvyklé, že v jejich radách zasedají bývalí eurokomisaři a vysoce postavení politici. Například v čele CEPS, jednoho z velké pětky politologických center komentujících Evropskou unii, stojí mimo jiné bývalý nizozemský ministr financí.

"Bylo by asi složité ho mezi nás integrovat"
Další velký institut zaměstnal komisaře z Prodiho týmu. Zpravidla jde o neplacené nebo nízko honorované funkce, protože bývalí komisaři a politici mívají dostatečnou penzi.

Instituty oslovené LN neměly ponětí o Špidlově zájmu zakotvit na sklonku příštího roku mezi nimi. „Neměli jsme s ním žádný rozhovor na toto téma; ani jsem netušil, že ho to láká,“ řekl LN zástupce CEPS Marco Incerti. Na hypotetickou otázku, zda by českého komisaře vzali, odpověděl, že jeho znalosti, zkušenosti a kontakty jsou „cennou devízou“. „Bylo by ale asi složité jej mezi nás integrovat, operujeme v angličtině,“ dodal v narážce na fakt, že Vladimír Špidla mluví německy a francouzsky, ale ne anglicky.

Social Platform, zastřešující organizace neziskovek se sociálním zaměřením, by naopak Špidlu brala hned. „Velmi rádi bychom ho přivítali mezi námi,“ řekla LN šéfka platformy Roshan di Puppo. „Dosud jsme spolu ale o případném angažmá nemluvili,“ dodala.

Vladimír Špidla měl nabídku vést kandidátku ČSSD do evropských voleb v roce 2009. Podle místopředsedy strany Milana Urbana ji ale odmítl. Sám Špidla to nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.
  • 102Diskuse