Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Spisovatel Grass se pustil do Merkelové a sklízí za to kritiku

Lidé

  7:00
BERLÍN - Kancléřka Angela Merkelová se v dobách komunistické Německé demokratické republiky naučila přizpůsobovat a pod bývalým kancléřem Helmutem Kohlem pak zacházet s mocí. Takto se o Merkelové vyjádřil německý nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass.

Günter Grass na snímku z roku 2009 foto: ČTK

Za svůj další kontroverzní výrok sklidil kritiku nejen od vládních stran, ale i od opoziční německé sociální demokracie (SPD), na jejíž předvolební akci svá slova pronesl.

Pětaosmdesátiletý Grass je dlouholetým stoupencem SPD. Ve středu večer vystoupil v centrále nejsilnější německé opoziční strany spolu s kancléřským kandidátem SPD Peerem Steinbrückem a prohlásil, že Merkelová má "dvojité celoněmecké vzdělání" - jedno jako funkcionářka socialistické mládežnické organizace FDJ a druhé od exkancléře Kohla.

"V dobách FDJ se naučila přizpůsobování a oportunismu, u Kohla samozřejmě zacházení s mocí," poznamenal autor slavného románu Plechový bubínek.

Helmut Kohl a Angela Merkelová

Merkelovou také nazval "hrozbou pro vztahy Německa s ostatními státy Evropy".

Diskuzi o minulosti Merkelové v časech NDR rozvířila nedávno nová kniha o kancléřce, podle níž byla na svém akademickém pracovišti tajemnicí FDJ pro agitaci a propagandu. Merkelová to však popírá; na starosti prý měla pouze kulturu. Po pádu komunistického režimu a sjednocení Německa udělala nadaná fyzička rychlou politickou kariéru, když si ji do svých vlád vzal Kohl nejprve jako ministryni pro záležitosti žen a mládeže a později pro životní prostředí. Vysloužila si tehdy přezdívku "Kohlovo děvčátko".

Proti Grassovým slovům se obratem ohradili kancléřčini konzervativci. Šéfka poslanců bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Gerda Hasselfeldtová slavnému literátovi přitom připomněla jeho vlastní neslavnou minulost, když za druhé světové války sloužil dobrovolně u nacistických jednotek SS. "Pan Grass by se měl raději zamyslet nad vlastní minulostí než nad kancléřčinou," prohlásila Hasselfeldtová.

Od vyjádření známého autora se distancovala i sama SPD. "Při veškerém respektu ke Grassovi jako spisovateli takové urážky života v NDR jsou neúnosné. A to i 23 let po německém sjednocení," uvedl Erwin Sellering, sociálnědemokratický premiér spolkové země Meklenburska-Předního Pomořanska, která byla před rokem 1989 součástí východního Německa.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobně reagoval i místopředseda Spolkového sněmu za SPD Wolfgang Thierse, který rovněž pochází z NDR. Bývalý poslanec této strany a dnes prezident Německo-izraelské společnosti Reinhold Robbe pak rovnou Grassovi vzkázal, že by "udělal lépe, kdyby držel klapačku".

Není to poprvé, kdy gdaňský rodák Grass na sebe upozornil kontroverzním veřejným vystoupením. Loni vyvolal mezinárodní spor s Izraelem zveřejněním básně, v níž označil židovský stát a jeho údajný jaderný arzenál za hrozbu pro světový mír kvůli jeho sporům s Íránem. Izrael ho za to prohlásil nežádoucí osobou a zakázal mu vstup do země; v Německu se spisovateli dostalo nařčení z antisemitismu.

Později napsal báseň, v níž oslavoval izraelského špiona Mordechaje Vanunua. Ten byl za to, že vyzradil informace o izraelském jaderném programu, v Izraeli 18 let vězněn.

Autoři: ,