Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Spisy rabbiho Löwa se stále čtou

Česko

PRAHA Letos uplyne rovných 400 let od úmrtí rabbiho Löwa. I když si jeho jméno česká veřejnost pamatuje hlavně díky legendě, podle které vytvořil pražského golema, Židé si jej připomínají především jako velkého myslitele.

Jehuda Löw ben Becalel, jinak známý jako pražský Maharal, vytvořil podle legendy za vlády císaře Rudolfa II. umělou bytost z hlíny a život jí dal pomocí magických slov. Jeho síly používal k ochraně židovské obce, která tenkrát v Praze čelila ze strany křesťanů různým útokům a obviněním.

Legenda má několik verzí. Podle některých se rabbi Löw rozhodl zbavit golema života, když hlavní nebezpečí pro pražské židovské ghetto pominulo, podle jiných tak ale musel učinit poté, co začal být golem agresivní. Neživé hliněné tělo golema má podle příběhu dodnes ležet ve Staronové synagoze.

Ve skutečnosti byl rabbi Löw významný učenec. Své spisy věnoval často tématu etiky. Jeho práce se dodnes čtou. „Rabbi Löw je v hebrejských kruzích a především v Izraeli velmi populární. Jeho spisy stále vycházejí,“ uvádí Arno Pařík z pražského Židovského muzea. „Nás, kteří se touto věcí trochu zabýváme, trošku irituje fakt, že legenda, a to navíc často v upadlém podání, překrývá a zakrývá skutečnost. Ta ale na druhou stranu není snadno přístupná, takže bez legendy by se zase o celou věc zajímal zřejmě jen málokdo,“ dodává.

Rabbi Löw je pochován na pražském Starém židovském hřbitově, v Praze také část svého života žil. Kromě toho v letech 1553 až 1573 zastával v Mikulově funkci moravského zemského rabína.

Pražské Židovské muzeum u příležitosti výročí úmrtí rabbiho Löwa pořádá velkou výstavu. Ta bude mít dvě části. První jej představí jako historickou osobnost, jeho život a prostředí, ve kterém žil. Druhá část se bude věnovat jeho odkazu a legendám, které se k jeho osobnosti vážou.

Kromě této hlavní výstavy o rabbim Löwovi letos u příležitosti jeho výročí vystavuje Židovské muzeum i interaktivní instalaci Petra Nikla s názvem Golem. Jedná se o dotykový objekt, určený ke kresbě světlem, který má návštěvníkům umožnit probudit vlastního „golema“.

Autor: