23. března 2009 6:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Splnila se veškerá očekávání

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

PRAHA Pandury nasadíme v posledním kvartále tohoto roku a nebo na začátku příštího roku, říká Martin Barták, náměstek ministryně obrany.

Jak byste zhodnotil rok českého PRT v Lógaru?

Byla to dobrá zkušenost a splnily se veškerá očekávání. Pouze to dokládá, že armáda, která investovala v posledních osmi letech do svého výcviku a svého vybavení tolik, jako česká armáda, se má přesně účastnit takovýchto činností. To je velké ponaučení.

Máme v Afghánistánu speciální síly, které jsou hodně ceněné, pak tam máme PRT, které je oceňované stejně vysoce. Díky pomoci Američanů a Afghánců jsme schopni provádět to, co Afghánistán nejdřív potřebuje – rekonstrukci. Zdůrazňuje, že rekonstrukci, nikoli humanitární pomoc. Jde o to učit Afghánce nejenom jak postavit budovy či most, ale hlavně je učit jak se mají sami o tyto činnosti starat sami, pomáhat jim se státní správou, pomáhat jim s vládnutím a podobně. Lógar byl vybrán dobře, protože nedošlo k větším problémům se samotnou činností či se zásobováním. To, že tam bylo od začátku 200 lidí bylo správné, protože jsme se za ten rok poučili z mnoha věcí. Příští rok si tedy můžeme dovolit uvažovat o 300 lidech v PRT. Musíme se podívat, jestli nad rámec činností co děláme je něco, na co bychom se měli ještě soustředit.


Je něco konkrétního o co byste chtěli rozšířit práci Čechů v Afghánistánu?

Můžeme se zamyslet nad tím, po čem se teď hodně volá, což je výcvik bezpečnostních složek. Máme v Afghánistánu výcvikový tým, který není při PRT, ale můžeme uvažovat, jestli by nestálo za to, to udělat v rámci PRT. Obecně se dá říct, že tam děláme přesně to, co je potřeba, protože provincie má své limity v tom, co může absorbovat. Peníze, které máme zvládáme akorát tak zužitkovat.


Navýšení lidí i peněz, ale může narazit u opozice, stejně jako loni. Počítáte s tím?

Já doufám, že pokud diskuse bude věcná a profesionální, tak to nemůže snad nikdo, kdo té oblasti rozumí a kdo vlastně misi v Afghánistánu, včetně speciálních sil, začal – a to byla sociální demokracie – odmítat. To je popírání sama sebe. A pokud někdo chce, aby došlo k navýšení hlavně na straně pomoci, tak toto je přesně to, co chceme.


Jaké jsou poučení z uplynulého roku v oblasti technické či taktické?

Vyplývá to ze situace nejenom v Lógaru, ale obecně v Afghánistánu. Musíme se hodně soustředit na improvizovaná výbušná zařízení, zaměřovat výcvik maximálně na oblast prevence, poučení jsou při patrolování, při vytváření konvojů, ale i ve spolupráci s afghánskou národní armádou a místními obyvateli.

Teď například velkou část ochrany základny Shank a okolí přejímá americký Task Force Spartan, což by celkově mělo zvýšit bezpečnost. Základna se rozrostla, jsou tam nové technické kapacity, takže je lépe chráněna. Určitě bychom ale byli rádi, aby do Afghanistánu jako záložní a palebná síla byly přesunuty transportéry Pandúr. Čeká se také na dodávky lehkých obrněných vozidel. Teď tam ale nic zásadně nechybí. Samozřejmě, dá se vést debata o tom, jestli by se více hodilo to či ono.


Kdy předpokládáte nasazení Pandurů?

V nejlepším případě v posledním kvartále tohoto roku a nebo na začátku příštího roku. To opravdu záleží, jaké budou technické potřeby a možnosti. Dodávky se počítají někdy v září říjnu po vševojskových zkouškách.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz