Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Společná vymáhací komanda zkrachovala

Česko

Nápad energetického gigantu ČEZ na vytvoření společného komanda na potírání černých odběrů nenašel u ostatních distributorů elektřiny dostatečnou odezvu.

PRAHA Původně to měl být jeden z trumfů ČEZ proti sílící kritice praktik jeho vymahačského komanda. Spolu s ostatními hráči na trhu s energiemi, kteří mají své vlastní specialisty na odhalování černých odběrů, chtělo vedení ČEZ vytvořit jeden společný tým.

Podle posledního vývoje je ale zřejmé, že s černými odběry se budou jednotliví distributoři dále potýkat samostatně. „Ta odezva byla ze strany oslovených distributorů nejasná. Proto zatím tento nápad takříkajíc usnul,“ řekl LN mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Jedním z oslovených partnerů, který nabídku ČEZ odmítl, byla Pražská energetika. „Na spolupráci jsme se nedohodli a zatím k tomu nemáme, co říct. Snad jenom to, že jsme od začátku říkali, že nebudeme odstupovat od našich zavedených interních standardů,“ sdělil mluvčí PRE Petr Holubec.

O něco smířlivější je v tomto ohledu E. ON. „Nějaká jednání ještě stále probíhají, zatím jsme to úplně nezamítli. Ukazuje se nicméně, že to bude strašně složité. Naráží to v různých ohledech, především kolem aspektů ochrany osobnosti,“ uvedl mluvčí E. ON Vladimír Vácha. Podle něj sice E. ON také používá pracovníky v terénu, kteří odhalují nepoctivce, ale nemají žádné zvláštní školení jako ti z ČEZ. „Existuje podobný útvar. Nejsou to ale lidi v uniformách, nejsou ani organizovaní do nějakých jednotek. Navíc nedělají žádné přepadové akce a nedělají mimo běžnou pracovní dobu. Pokud se ty věci odhalí, zveme ty lidi na jednání na naše klasická kontaktní místa,“ řekl Vácha.

Přes dosavadní neúspěch se založením společného podniku na odhalování krádeží energií, může ČEZ v poslední době alespoň částečně slavit úspěch. Státní zastupitelství totiž minulý týden zastavilo stíhání více než třech desítek členů oddělení netechnických ztrát, kteří se podle vyšetřovatelů dopouštěli při vymáhání dluhů útisku.

Jan Rytíř, právní zástupce desítek lidí, kteří na komando ČEZ podali žalobu, to ale označil za neslýchané a podal proti tomuto verdiktu odvolání.

Stížnosti zákazníků ČEZ měly doposud alespoň jeden podstatný účinek. Generální ředitel ČEZ Martin Roman v únoru připustil, že postup kontrolorů „nebyl v historii vždy v souladu s etickými pravidly“. Nejviditelnější změnou přístupu je, že ČEZ už tři měsíce černé odběratele elektřiny neodpojuje ze sítě až do konečného rozhodnutí soudu, jak tomu bylo dříve.

Vedle schůzek mezi jednotlivými distributory energií se do problematiky černých odběrů vložilo i ministerstvo průmyslu a obchodu. Jeho pracovníci připravují zákon, který by situaci kolem nich jasněji vyřešil a zpřísnil i postihy za krádeže elektřiny.

„Ministerstvo nyní problematiku netechnických ztrát energií analyzuje a hledá optimální řešení, která nastaví jasná pravidla a postupy. Má to na starosti odbor energetiky,“ sdělil LN mluvčí ministerstva Pavel Vlček.

Nová norma má podle něj řešit zpřesnění definice černých odběrů. „Navrhneme například, aby stáčení měřícího zařízení bylo trestným činem, podobně jako tomu je třeba s tachometrem v Německu,“ doplnil Vlček.

Autor: