Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Spor o Gándhího brýle

Česko

Američané draží pozůstalost duchovního vůdce * Indové jsou dotčeni a protestují

NOVÉ DILLÍ Indická vláda pověřila své diplomaty ve Spojených státech, aby se pokusili získat osobní pozůstalost po Mahátmovi Gándhím a zabránili tak jedné z newyorských aukčních síní v jejich veřejné dražbě. Podle indického ministerstva zahraničí na poslední chvíli probíhají jednání se zástupci síně Antiquorum Auctioneers, jejíž dražební kladívko by mělo během dnes vrcholící aukce přiklepnout mimo jiné charakteristické brýle či kapesní hodinky někdejšího duchovního vůdce novému majiteli.

Podle organizátorů dražby pocházejí předměty ze soukromé sbírky amerického sběratele, který je údajně získal od blízkých Gándhího rodiny. Gándhího pravnuk Tushar Gándhí ovšem dražbu označil za „hluboce urážlivou“ a sám vyzval indickou vládu, aby se do věci vložila. Indický soud sice v úterý nařídil dražbu odložit, ale Gándhího pravnuk vyjádřil obavy, že rozhodnutí přišlo příliš pozdě a New York se jím nebude řídit.

Pořadatelé aukce prý trvají na tom, že neporušili žádné právní podmínky.

Dražba předmětů rozzlobila mnoho Gándhího krajanů, a to i těch žijících ve Spojených státech. Vadí jim, že dražební klání není v souladu s Gándhího filozofií, která odmítala závislost na materiálních věcech a prosazovala naopak skromný a odříkavý život. Indičtí diplomaté se nejprve snažili oslovit kalifornského soukromého sběratele Jamese Otise, který pozůstalost do dražby nabídl, aby ji daroval či odprodal přímo jim. Podle indického ministerstva zahraničí však byli pověřeni, aby se případně pokusili Gándhího osobní věci získat i účastí v aukci. Pozůstalost by pak měla být vystavena v indickém muzeu.

Podle odhadů aukční síně Antiquorum Auctioneers by mohly být předměty, které budou nabízeny společně jako jediná položka, vydraženy asi za třicet tisíc dolarů, což je v přepočtu zhruba šest set šedesát tisíc korun. Všeobecně se však očekává, že konečná nabídnutá částka bude vyšší. Zvláště ceněné jsou podle Michelle Halpernové, jedné z pořadatelek, známé brýle s tenkými obroučky. Gándhí je daroval indickému důstojníkovi, který u něj hledal duševní oporu, se slovy: „Díky nim jsem uviděl, že se Indie musí osvobodit.“

Kromě brýlí a typických sandálů jsou předmětem dražby talíř a miska, ze kterých Gándhí jedl, a rovněž kapesní hodinky značky Zenith, vyrobené okolo roku 1910. Ty Gándhí kdysi daroval své praneteři Abhe Gándhíové, jíž roku 1948 zemřel v náručí po atentátu hinduistického fanatika.

***

Měděnou misku s talířem získala praneteř Abha po Gándhího smrti

Hodinky značky Zenith, vyrobené kolem roku 1910, vlastnila Gándhího praneteř a asistentka Abha, které zemřel v náručí po atentátu

Brýle s kulatými kovovými obroučkami získal v roce 1930 plukovník Shiri Diwan NaWab, když si přišel ke Gándhímu pro inspiraci.

Mahátma Gándhí (1869 - 1948), který byl znám svou skromností a odmítavým postojem k hromadění majetku, se narodil v Britské Indii. Duchovní vůdce a čelný představitel indického hnutí odporu proti britské nadvládě, byl zavražděn hinduistickým fanatikem v Novém Díllí rok poté, co Indie konečně získala nezávislost. Idea aktivního, ale nenásilného odporu, které se Gándhí držel, oslovila celý svět.

Kožené sandály získal britský důstojník v roce 1931 při jednání o samostatné indické vládě

Autor: