Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Spor o odposlechy. Bez nich to nejde, míní Zeman. Mučení, oponuje advokát Vlk

Česko

  7:00
PRAHA - Pokud máme odhalovat a zároveň trestat korupci, bez odposlechů se neobejdeme. Bez nich se totiž jen málokdy podaří vinu prokázat. Tak hájí vysoký počet nasazených štěnic v loňském roce nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Zaběhlou praxi však kritizuje advokát Václav Vlk: “Používání odposlechů stojí hned těsně vedle mučení.“

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman má ambici změnit strukturu státního zastupitelství. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Žalobci tomu říkají "proaktivní způsob šetření trestné činnosti". V překladu to znamená, že ve spolupráci s policií nasadí odposlechy a monitorují pachatele v reálném čase. “Je to jediná efektivní forma trestního řízení, schopná odhalit a postihnout pachatele,“ tvrdí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

V aktuální výroční zprávě představil i konkrétní čísla za rok 2013: státní zástupci podali celkem 2858 návrhů na nařízení odposlechu. Soudy jim ve většině vyhověly - v 2646 případech. “Jeden návrh může obsahovat žádost o odposlech hned několika osob či několika telefonních linek,“ dovysvětlil Petr Malý, mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství. 

Odposlechy v roce 2013

(okresní soudy)

  • počet návrhů: 2858
  • odsouhlaseno soudem: 2646

(krajské soudy)

  • návrhy na prodloužení odposlechů: 710 
  • odsouhlaseno soudem: 695

celkový počet odposlechů: 6540

Skutečný počet tak lépe ilustruje policejní analýza odposlechů za loňský rok, kterou získal server iHned.cz. Podle něj vyšetřovatelé loni využili 6540 odposlechů. Tedy o dva tisíce víc, než v roce 2009. Nejvyšší žalobce však tento počet hájí: “Ačkoliv se uvedené údaje mohou jevit jako vysoké, je třeba zdůraznit, že páchání některých druhů kriminality je spojeno s vysokou organizovaností a plánovitostí, přičemž odhalení je bez použití technických prostředků takřka nemožné,“ tvrdí Zeman.

Odposlechy jako mučení

Advokát Václav Vlk, který je zároveň spoluzakladatelem nově vzniklé Unie obhájců, však takový argument označil za “gumový“. "Co moje paměť sahá, tak ‘obzvláště organizovaná a vysoce konspirativní činnost‘, to používali i v roce 1951, když zavírali Slánského," tvrdí advokát.

Podle Vlka se způsob využívání odposlechů zvrhl. “Nejpohodlnější způsob získávání důkazů je samozřejmě sedět na zadku a poslouchat cizí hovory,“ uvedl v rozhovoru pro Lidovky.cz. Je to ale metoda, která má podle něj blízko k mučení. "Mučit někoho stojí také nejméně úsilí, protože on se určitě k něčemu přizná, když ho budete mučit dostatečně dlouho," použil svérázné přirovnání.

Advokát Václav Vlk

Používání odposlechů by mělo být v demokratickém státě podle Vlka vždy co nejvíce regulováno a co nejméně využíváno. Tato myšlenka však naráží na zásadní problém, který právě zdůrazňuje nejvyšší žalobce Pavel Zeman: “Tradiční metody prověřování či vyšetřování, jako jsou výslechy svědků či zajišťování listinných důkazů, zpravidla k objasnění případů nevede,“ hájí nasazování odposlechů.

Bez odposlechů neúspěch

Podle něj statistika jasně ukazuje, že kde záznamy rozhovorů chybí, úspěšnost prokázání takové trestné činnosti výrazně klesá. To lze ostatně ilustrovat i na aktuálních případech.

Nedávno byl zproštěn obvinění z korupce exministr obrany Martin Barták. Měl požadovat peníze výměnou za hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem. Policejní odposlechy však chyběly a předložené důkazy vyhodnotil soud jako ne zcela důvěryhodné. Naopak už nyní jsou slyšet záznamy rozhovorů u soudu s exhejtmanem Davidem Rathem, který je též viněný z korupce. V tomto případě si žalobce věří, že odposlechy budou jako důkaz stačit na nepodmíněný trest.  

ČTĚTE TAKÉ:

Unie obhájců však kritizuje fakt, že zákonná úprava, která by měla regulovat a pomáhat ověřovat oprávněnost odposlechů, nefunguje. A důsledkem pak podle Vlka je, že se odposlouchává kdekdo. “Každý ekonomicky aktivní člověk, který se pohybuje v nějaké vyšší pozici - a já bych se nebál říct od pozice vedoucího supermarketu výše - má velkou jistotu, že bude terčem odposlechu nebo záznamu telekomunikačního provozu,“ tvrdí advokát.

Unie obhájců chce v příštích týdnech představit konkrétní statistiky. Vedle tisíců odposlouchávaných osob jsou v Česku podle Vlka další statisíce lidí, kterým vyšetřovatelé sledují výpis telefonních hovorů, mailovou poštu či aktivity na sociálních sítích. “A to je situace, která je absolutně nepřípustná,“ dodává Vlk.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!