Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Sport vrací víc, než mu stát dává

Česko

Analýza MŠMT odhalila, že v podpoře sportu je Česko v pořadí zemí EU jen před Bulharskem a Maltou

PRAHA Velmi nelichotivě vyzněly pro Česko výsledky analýzy, kterou zveřejnilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Podle ní sport vydělává České republice víc peněz, než stát dává na jeho podporu.

„Analýza vznikla ve spolupráci ministerstva a Českého olympijského výboru a jednoznačně ukázala, že sport není jen o reprezentaci. Mnohem důležitější je sociální a zdravotní rozměr sportu. U nás se sportu věnují dva miliony lidí, z toho přes půl milionu tvoří děti a mládež,“ pravil odstupující ministr Ondřej Liška k dokumentu, který vytvořil desetičlenný tým expertů pod vedením náměstka ministra pro sport Jana Kocourka.

Podle Lišky, jehož ministerstvu zadal tento úkol premiér Topolánek po OH v Pekingu, je financování sportu v republice neuspokojivé.

„Systém není efektivní. Spousta peněz je vynakládána buď zbytečně, nebo negeneruje ty výsledky, které bychom očekávali. Existuje také řada duplicit a nemálo zbytečné administrativy. Je to drahé a netransparentní,“ uvedl.

Z toho vyplývá i krok, k němuž má dojít k 1. lednu příštího roku. Od té doby přestane fungovat Vysokoškolské sportovní centrum, které spadá pod resort školství. Kolem tří stovek sportovců a trenérů přejde pod křídla sportovního centra ministerstva vnitra. „Odbourá se tak zbytečná administrativa. Uspoříme nejméně deset milionů korun, které použijeme na sportovní přípravu reprezentace,“ řekl Liška.

Podle studie francouzského předsednictví EU z roku 2008 sport Česku přináší 8,8 až 11,4 miliardy korun ročně, zatímco výdaje na sport činily 7,7 miliardy. „Čistý příjem pro stát je tedy 1,1 až 3,7 miliardy korun,“ uvedl Kocourek.

Vždy mezi zeměmi s nejnižší podporou sportu Podle analýzy výdaje státu na sport v posledních dvaceti letech klesají v porovnání s výdaji státního rozpočtu i s hrubým domácím produktem. „Česká republika se nachází vždy mezi zeměmi s nejnižší podporou sportu,“ dodal Kocourek.

V hodnocení zemí Evropské unie patří České republice v porovnání výdajů na sport na jednoho obyvatele nelichotivá 24. příčka čili třetí místo od konce. Za ní se krčí už jen Malta a Bulharsko.

„Je sice obtížné porovnávat finance z hlediska států, ale vycházíme z dat, která nasbírala Francie v době svého předsednictví. Dobrá pozice to není,“ řekl místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing Jiří Kejval.

Také podle šéfa ČOV Milana Jiráska bylo zpracování studie dobrým krokem. „Význam sportu roste. Podle únorové konference v Davosu znamená jeden dolar investovaný do sportu úsporu čtyř dolarů ve zdravotnictví. Sport je pro stát přínosem,“ uvedl Jirásek.

Jak získat další miliony Končící ministr Liška přišel s návrhem, jak získat dalších 600 milionů pro sport a kulturu, a to zvýšením odvodů z výtěžku loterijních společností o pět procent. „Myslím, že si to zaslouží veřejnou podporu, pak už bude na zákonodárcích, zda tuto iniciativu podpoří. Nicméně vidím poměrně velkou naději, že se tento návrh podaří prosadit,“ věří Liška, který chce rovněž prosadit myšlenku státního fondu pro podporu sportu.

On, stejně jako jeho náměstek pro sport Jan Kocourek, se nechtěli vyjádřit k další možné úspoře, kterou by přineslo zrušení ČSTV. „Jako zástupci státní správy nemůžeme hodnotit činnost občanských sdružení,“ pravil Kocourek.

Místopředseda ČOV Kejval však má v tomto směru jasno. „Nikdo nemá odvahu ČSTV zrušit. Nemyslím, že by ta organizace, která je tady asi padesát let, přinášela sportu nějaká pozitiva. Podívejte se na střelce - osamostatnili se, a mají úspěchy,“ řekl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!