V italském Seiser Alm ovládl závod Südtyrol Moonlight Classic na 30 kilometrů, v němž o 14 sekund porazil druhého Itala Busina.
Když se novináři Alexandra Bolšunova ptali, jak je možné, že tady startuje, odvětil: „Trump mi osobně dal svolení, abych se zúčastnil.“
Myslel to vážně? Nebo jen Rusům narostlo sebevědomí poté, co americký prezident Donald Trump ve svých rozhovorech nesmyslně obviňoval Ukrajinu a NATO z vyprovokování války a tvdil, že Ukrajinci se proti tak silné armádě neměli bránit, nebo dokonce vyřkl, že si Rusko část ukrajinského území zaslouží, „protože o něj tvrdě bojovalo a ztratilo hodně vojáků.“
I Bolšunov určitě musel slyšet, jak Trump pronáší: „Věřím Vladimiru Putinovi, že chce mír, znám ho dobře.“
Možná i to jej povzbudilo k tak sebevědomé reakci.
Coby důstojník ruské Národní gardy musí mít povolení k vycestování do zahraničí, jak uvedl portál sports.ru. To mu měl zařídil armádní sportovní klub CSKA vedený bývalou biatlonistkou Světlanou Išmuratovovou.
A že je Rusům nadále oficiálně zapovězena účast na mezinárodních závodech FIS? Bolšunov využil skuliny, že závod Südtyrol Moonlight Classic není na listině FIS uveden.
Server Tribuna.com Ukrajina poté psal Italskému lyžařskému svazu, italským lyžařům i organizátorům: „Legitimizujete a ignorujete ruský terorismus. Bolšunov předtím otevřeně podporoval invazi na Ukrajinu. Soutěže, na nichž se účastní, i když nejsou na listině FIS, by měly být bojkotovány.“
Itálie stále patří mezi země, jež jsou v jazyce Kremlu považovány za „nepřátelské“, jelikož je členem EU a NATO a ústy premiérky Giorgie Meloniové nedávno přislíbila pokračující podporu Ukrajině.
Nicméně Bolšunov a další ruští lyžaři mají u italského svazu významného zastánce v podobě kouče Markuse Cramera. Ten kdysi trénoval Rusy a poté převzal právě italské běžce.
Nejen že ruské reprezentaci stále na dálku pomáhá, současně Cramer vede kampaň za návrat Rusů do soutěží. Také ujišťuje, že Jelena Vjalbeová, předsedkyně Ruského lyžařského svazu, je „skutečně velkým lídrem“. Tatáž Vjalbeová, která loni navrhovala, že by Rusko mělo jadernými zbraněmi bombardovat Londýn, aby ho Západ konečně začal brát vážně.
Jenže to bylo v časech, kdy Trump byl pouze prezidentským kandidátem a zatím ještě nenaznačoval možnou „kapitulaci“ Ukrajiny.
Doba se změnila.
Nejslavnější běžec na lyžích současnosti, Nor Johannes Klaebo, sdělil, že se nestará o Bolšunovův comeback. „Ale chápu, že absentovat tak dlouho na světových soutěžích musí pro něj být těžké,“ dodal.
„Klaebo mi chybí,“ tvrdí naopak Bolšunov. Věří, že se s ním utká za rok na olympiádě v Miláně. Trenér ruského lyžaře Jurij Borodavko pro televizní kanál Mač TV dodává: „Start v Itálii dokonale zapadá do tréninku a do Alexandrovy přípravy na letošní ruský šampionát.“
Se závodem spojené soustředění v Itálii zároveň považuje Borodavko za důležité právě i kvůli hrám v Miláně 2026: „Připravit se na olympiádu se nedá za půl sezony. Formu musíme stavět už od této sezony a pokud možno ve stejné nadmořské výšce a v prostředí, kde se bude konat olympiáda.“
Bolšunov s manželkou a dětmi zůstane v Seiser Alm tři týdny. Ubytoval se v hotelu Steger-Dellai, který si v minulosti oblíbila i Theresa Johaugová a kde ruský tým bydlel během přípravy na olympiádu v Pekingu 2022.
Ptali se nás, jak se opovažujeme
Současně pobývají v Itálii další tři ruští reprezentanti v běhu na lyžích Savelij Korosteljev, Darja Něprajevová a Sergej Volkov. Ti se připravují v průsmyku Lavazza a zajeli si vyzkoušet také budoucí olympijské tratě ve Val di Fiemme.
Jejich trenér Jegor Sorin na portálu Telegram přiznal, že pobyt se nejprve snažili držet v utajení: „Existovaly obavy, co se stane, pokud si naší přítomnosti všimnou novináři. Nedokázali jsme předpovídat následné reakce. Ale díky bohu, nenastaly žádné problémy.“
Později Sorin popisoval: „Dostávali jsme mnoho otázek: Proč jste tady? Co tu chcete? Jak se opovažujete? Ale myslím, že všichni odborníci chápou, jak důležité je otestovat si olympijské tratě rok před hrami, obzvlášť pro sportovce, kteří tu ještě nikdy nebyli.“
Bývalá norská superstar Petter Northug poznamenal: „Překvapilo mě, že tam Rusové jsou. Myslel jsem, že do Itálie nemají povolení ke vstupu. Hlavně ať válka co nejdříve skončí. A až skončí, potřebujeme, aby se Rusové v běžeckém lyžování postupně vrátili.“
Proti brzkému opětovnému přijetí Rusů se naopak postavil norský lyžařský prezident Tove Dyrhaug. Stejně tak hvězda norské reprezentace a olympijský vítěz v týmovém sprintu Erik Valnes.
„Chápu, že Bolšunov chce trénovat v Itálii, aby se připravil na olympiádu 2026, pokud Rusům povolí na ní startovat,“ řekl Valnes. „Ale nelíbí se mi, že tu může jet navzdory sankcím organizovaný závod. To je špatně. Rusové by neměli závodit, dokud bude jejich země válčit na cizím území. Doufám, že Eliasch (prezident lyžařské federace FIS) nemá v úmyslu umožnit jim návrat už nyní. To by byl špatný signál ve sportovní diplomacii.“
Poslední indicie však naznačují, že švédsko-britský byznysmen a první muž FIS Johan Eliasch o takovém kroku vážně uvažuje. V rozhovoru pro švédský Radiosporten se vyjádřil jasně: „Rusům by měl být co nejdříve umožněn návrat pod neutrální vlajkou.“
Biatlonisté: Na olympiádu Rusy nepustíme
Jaký je postoj biatlonistů? Diametrálně odlišný.
Viceprezident biatlonové federace IBU Jiří Hamza v pátek na světovém šampionátu v Lenzerheide ujistil: „My jsme v tomto směru konzistentní a nemáme nyní v úmyslu nic měnit. Rusům neumožníme start ani na olympiádě v Miláně. Rozhodnutí už padlo a je posvěcené velkou většinou delegátů našeho kongresu. Snažili se nás sice přesvědčovat ke změně názoru, ale trváme na svém, i když možná budeme černou ovcí.“
Jak Hamza poukazuje, všichni ruští biatlonoví reprezentanti jsou členy armádního klubu, neměli by tedy splňovat ani současné podmínky MOV na udělení neutrálního statusu.
Proti návratu Rusů je kvůli okupaci Ukrajiny rovněž švédský olympijský vítěz Sebastian Samuelsson, předseda komise sportovců IBU.
„Rozčílí mě i to, pokud někdo vůbec nadnese téma, jestli by se Rusové neměli vrátit do soutěží,“ řekl Švéd. „O něčem takovém bychom vůbec neměli mluvit. Dokud je ruská armáda na Ukrajině, nepřipadá to podle mě do úvahy.“
Odpor vůči ruským agresorům dali najevo také norští bratři Böové. Starší z nich Tarjei zdůraznil: „Je naprosto extrémní, čím musí Ukrajina v současnosti procházet. Bylo by chybou celého demokratického světa, kdyby po třech letech války polevoval v podpoře napadené země, protože ta je i hrází proti rozpínavosti Rusů do celé Evropy.“
Během lednového Světového poháru v Oberhofu připomněl Tarjei Bö ještě další důvod pro pokračující zákaz startu ruských biatlonistů: „Ruské vedení aktivně využívá své sportovce k propagandě vlastní politiky, a ti ji skutečně propagují. Vybrali si stranu. Takže v mém případě pro ně nadále platí jednoznačné Ne.“
Narážet tím mohl i na účast Bolšunova a dalších elitních ruských sportovců na Putinových okázalých mítincích oslavujících okupaci Ukrajiny a dobytí nových území.
Alexandra Tichonova, čtyřnásobného ruského olympijského vítěze ve štafetě, norská podpora Ukrajiny natolik rozohnila, že reagoval ostrým výpadem: „Pro mě Norsko jako národ nikdy neexistovalo. Je to profašistická země, která je zaplavena krví našich vojáků. Norští biatlonisté se schovávají za astma a klamou světový sport. S Nory jsem se nikdy nepřátelil. Jsou to jen omrzlí lakomci. S miliardou v kapse nakonec umřou hlady.“
Rusové: Chybí nám západní náboje
Momentálně ruští biatlonisté soutěží pouze na domácích akcích typu Ruského poháru, případně na závodech proti běloruským soupeřům.
Už v prosinci navíc přiznali, že se potýkají se zásadním problémem v podobě nedostatku kvalitních biatlonových nábojů. „Ty ruské zaostávají za těmi ze Západu,“ prozradil Ivan Čerezov pro portál VseProSport.
Jeho kolega Anton Babikov naznačil, že by taková situace mohla vést dokonce ke konci jeho kariéry.
Dvojnásobný olympijský vítěz a současný funkcionář Dmitrij Vasiljev vysvětloval: „Dříve jsme náboje kupovali na Západě, jenže to je nyní kvůli sankcím zakázáno. Brzy tak můžeme čelit kolosálnímu problému. V době speciální vojenské operace se i soukromé továrny na náboje staly majetkem státu. Musí nás tedy stát podpořit. Jinak se ocitneme ve velice složité situaci, která povede k paralýze ruského biatlonu.“
Výkonný ředitel ruského svazu Alexander Pak prozradil, že Rusové jsou schopni dostat se k západním nábojům i jinak. Rozumějte: obejitím sankcí s pomocí „spřátelených“ zemí, patrně postovětských.
„Ovšem takové náboje jsou pro nás velmi drahé. Proto na trénink používáme ruské a jen na naše závody západní,“ podotkl Pak.
Teď ruští biatlonisté věří, že sbližování Trumpa s Putinem vyústí i v ukončení sankcí, kvůli nimž se jim nedostává materiál.