30. června 2014 13:55 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Začalo osmifinále i ramadán. Co je pro alžírské fotbalisty důležitější?

Alžířan Islam Slimani slaví gól. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alžířan Islam Slimani slaví gól. | foto: ČTK/AP

PORTO ALEGRE/PRAHA Sejmout favorita. Tak jako se to jejich předchůdcům povedlo při mistrovství světa ve Španělsku v roce 1982 (2:1). Tehdy ale fotbalisté Alžírska ze skupiny nepostoupili, potopil je kontroverzní výsledek NSR - Rakousko 1:0. Před jejich dnešním historickým osmifinále s Němci se tak hovoří o odplatě, do všeho ale zasahuje víkendový začátek ramadánu.

V sobotu začaly na šampionátu v Brazílii osmifinálové bitvy, muslimští hráči však mají 28. červen značený také jako začátek měsíce, během něhož se musí od svítání postit.

A Alžírského týmu se ramadán na šampionátu dotýká nejvíc. "Je to soukromá věc a když se na to ptáte, ukazujete nedostatek respektu a etiky," durdil se před dnešním zápasem Vahid Halilhodžič, bosenský kouč Alžířanů. "Hráči se zařídí podle toho, jak to cítí," dodal.

Ramadán je pro muslimy povinný a je jedním z pěti pilířů islámu. Nedrží se rok co rok ve stejném období, proto je jeho kolize s mistrovstvím světa spíše výjimečná. Od ranní modlitby až po tu večerní nesmí muslimové jíst, pít, kouřit nebo se věnovat sexuálním radovánkám.

Trenér pohrozil odchodem

Halilhodžič, kdysi reprezentant bývalé Jugoslávie a nejlepší hráč země pro rok 1978, odpovídal na otázky týkající se ramadánu s nepříliš velkou chutí. "Sám jsem muslim a není to poprvé, co mám v týmu muslimy. Vždycky jsem nechal na nich, jak se během ramadánu zachovají. Je to věc osobní svobody a názoru," pravil někdejší útočník Veleže Mostar a FC Nantes, který v minulosti coby trenér připravoval mimo jiné Paris St. Germain, Trabzonspor a reprezentaci Pobřeží slonoviny.

"V nějakých alžírských novinách jsem kvůli tomuto svému postoji četl spoustu kritiky, což je mi líto. Už se mě na to ale neptejte, nebo se zvednu a odejdu," řekl na tiskové konferenci.

Ramadán zná i výjimky, kterými jsou těhotné ženy, nemocní a staří lidé. Mohou se mu vyhnout rovněž ti, kteří jsou na cestách. A tento důvod si vybírají také sportovci, kteří si muslimský příkaz posunují na příhodnější dobu.

Mezi hráči, kterých se postní měsíc dotýká, jsou například Francouz Karim Benzema, Švýcar Xherdan Shaqiri nebo Němec Mesut Özil. Ten ale dopředu řekl, že po dobu šampionátu ramadán dodržovat nebude. "Jsem v práci a ještě tady pracovat budu, takže ne," byl stručný.

Alžírský kapitán půst dodrží

Alžírský kapitán Madjid Bougherra zase oznámil, že celý měsíční půst dodrží, jakkoli jediný prostor pro obohacení organismu a potřebné živiny a hydrataci je v noci. "Nejhorší je dehydratace, ale jinak to jde. Někteří posouvají ramadán na dobu po šampionátu, ale já to s ohledem na svou fyzickou kondici podstoupím."

Naopak stejně jako Özil se zachová francouzský obránce Bacary Sagna. "Jako muslim vím, že jsou jistá pravidla, která nám dovolují se tomu vyhnout," řekl Sagna, který letos přestoupil z Arsenalu do Manchesteru City. "Postit se tudíž nebudu, ale respektuji každého, kdo to dělá," doplnil.

Halilhodžičův tým má v Brazílii specialistu na sportovní medicínu Hakima Chalabiho, který je zároveň jednou z největších kapacit FIFA ohledně půstu fotbalistů.

"Je to delikátní otázka, protože dehydratací riskujete zranění. Ale na druhé straně jsou hráči, kteří mohou mít během ramadánu lepší výsledky - může to pro ně být duchovní a psychologická podpora. Takovým doporučujeme změnu stylu stravování a prodloužení odpolední siesty," uvedl.

Osmifinálové utkání Německo - Alžírsko se hraje od 22.00 v Porto Alegre.

Jiří Jakoubek