17. června 2010 12:00 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

ANALÝZA LN: Senzací je porážka Španělů, zklamání bylo ale více

Španělsko - Švýcarsko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělsko - Švýcarsko. | foto: Reuters

PRAHA Před začátkem mistrovství světa kolem sebe fotbalisté Španělska slyšeli, že titul bude letos patřit právě jim. Po prvním zápase se vyvíjí všechno trochu jinak. Porážka se Švýcarskem 0:1 hlavnímu favoritovi pořádně zkomplikovala život.

Na šampionátu v Jižní Africe jde zatím jednoznačně o nejpřekvapivější výsledek. Po včerejšku má přitom všech 32 účastníků za sebou alespoň jeden zápas a bookmakeři změnili názor: největším favoritem je nyní Brazílie.

Jako poslední se z fotbalových velmocí do akce zapojili úřadující mistři Evropy, kteří jsou v poslední době zvyklí jen vítězit. Od loňského Poháru FIFA vyhráli dvanáctkrát v řadě, z posledních 48 zápasů odešli poražení pouze jedinkrát.

Španělsko: Torres (uprostřed), Navas a trenér Del Bosque

Jenže dlouhodobé statistiky přestaly na stadionu v Durbanu platit. I když Švýcaři na druhou stranu jen potvrdili, že na mistrovství světa neprohrávají. Před čtyřmi lety na mistrovství světa v Německu nedostali ze hry ani jeden gól a čisté konto drží dál – už 394 minut.

K tomu mají na kontě jeden velmi cenný skalp. Rozhodl o tom okamžik z 52. minuty. Švýcarský útočník Eren Derdiyok šel za životní trefou jako hladový buldok. S míčem se prodral před brankáře Casillase, který ho poslal k zemi důrazným skluzem. K dorážce se ale dostal Fernandés. Jeho první pokus ještě zablokoval Piqué, napodruhé však práci Derdiyoka dokončil.

Nový Zéland - Slovensko (Winston Reid).

Španělé se pokoušeli odpovědět. Hodně o tom vypovídá poměr střel – v něm dominoval poražený tým 24:8, na rohy zvítězil 12:3, ale v počtu gólů se soupeři ani nevyrovnal. Švýcarům se povedl vstup do velkého turnaje mnohem lépe než na domácím Euru. Před dvěma lety podlehli Česku 0:1.

Náskok mohli vítězové ještě zvýšit, ale Derdiyok po dalším závaru trefil tyč. Španělé se pokusili kontrovat nasazením kanonýra Torrese, kterého kvůli jeho zdravotním potížím šetřili až do 61. minuty na lavičce. "Jenže tohle nebyl náš den, i když jsme byli lepší," poznamenal trenér Vincentdel Bosque.

V Jižní Africe dál scházejí góly
Nový Zéland - Slovensko (Vittek dává gól)
Ani šokující výsledek nezměnil nic na zklamání fanoušků, kteří marně čekají na bohatší gólovou úrodu. V průměru zatím padlo pouze 1,56 gólu na utkání. Přitom ještě nikdy v historii průměr mistrovství světa neklesl pod dva góly. V Jižní Africe napočítali v úvodních zápasech o 14 gólů méně než před čtyřmi lety v Německu, podobně vypadá i srovnání s předchozími dvěma šampionáty.

Dokonce i první liga v Česku měla v minulé sezoně lepší průměr: 2,4 gólu na zápas. Miliony diváky sledující mistrovství musí zatím potěšit skutečnost, že téměř všechny týmy na šampionátu ukázaly, jak dobře jim funguje obrana. To je podle trenéra Jaroslava Hřebíka jeden z hlavních rysů současného fotbalu.

Brazílie - KLDR (Maicon střílí branku).

"V posledních letech se kvalita obran velmi vyrovnává. Obranné systémy jsou velmi bezpečné a mají je dobře zvládnuté třeba i Severní Korejci, což ukázali proti Brazílii. Často proto rozhodují chyby brankářů," připomněl Hřebík skutečnost, kvůli níž například přišla Anglie o vítězství nad Spojenými státy.

Střelci mají ještě šanci svoji pověst napravit. Nezbývá než věřit Diegu Maradonovi. "Je ještě příliš brzy na střílení gólů. Týmy se navzájem teprve studují," slíbil trenér Argentiny fanouškům bohatší fotbalové hody.

Najdete na Lidovky.cz