8. června 2010 9:57 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Angličané chtějí, aby se světový šampionát vrátil do kolébky fotbalu

Radost Franka Lamparda (vlevo) a Stevena Gerrarda, oba přispěli dvěma góly k výhře Anglie nad Chorvatskem 5:1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost Franka Lamparda (vlevo) a Stevena Gerrarda, oba přispěli dvěma góly k výhře Anglie nad Chorvatskem 5:1. | foto: ČTK

LONDÝN Anglie chce letos nejen dosáhnout úspěchu na fotbalovém mistrovství světa v Jihoafrické republice, ale chtěla by také získat právo uspořádat šampionát v roce 2018.

Podle šéfa anglické kandidatury Andyho Ansona by šance Anglie neměla ohrozit ani aféra kolem odposlechů bývalého šéfa fotbalového svazu Davida Triesmana, ani mizerný trávník ve Wembley, kde by se hrálo finále.

Anson tvrdí, že předností Angličanů bude připravená infrastruktura po OH 2012, atraktivní stadiony a především předpokládaná komerční úspěšnost, která prý přinese FIFA vysoké zisky. "Obchodně je Anglie nejsilnějším fotbalovým trhem na světě. FIFA si může být jistá, že to bude komerčně úspěšné mistrovství," řekl ČTK Anson.

Kolébka fotbalu je podle něj největším trhem pro fotbalové sponzory (767 milionů dolarů za rok, 16,7 miliardy korun) i podle vysílacích práv (4,6 miliardy dolarů za rok, 100 miliard korun). Průměrně jsou při anglických klubových soutěžích stadiony obsazeny z 94 procent.

Anglická radost.

Organizátoři mají podporu řady hvězd. Kandidaturu podpořil čestný předseda národní asociace FA princ William a ve zodpovědné komisi je David Beckham. Anglii propaguje i řada zahraničních hvězd Premier League jako Michael Ballack, Fernando Torres nebo Didier Drogba.

Kandidaturu ale postihla záhy pohroma, když pár dní po jejím podání odstoupil šéf Fotbalové asociace (FA) Triesman. Šel na oběd s bývalou přítelkyní, které řekl, že by se nedivil, kdyby Španělsko nabídlo Rusům, že stáhne kandidaturu na fotbalový šampionát 2018 výměnou za to, že Rusové ovlivní rozhodčí na nynějším mistrovství v JAR. Přítelkyně si ale neformální oběd nahrávala a prodala záznam bulvárnímu listu The Daily Mail, který jej přetiskl.

Velkou část veřejnosti to znechutilo a bývalý anglický internacionál a nyní prominentní sportovní novinář Gary Lineker na protest přestal psát pro The Daily Mail svůj fotbalový sloupek. Triesman raději odstoupil a přípravný výbor poslal omluvné dopisy FIFA a španělskému i ruskému svazu.

"FA jednala rozhodně a rychle, Triesman rezignoval a mohli jsme pokračovat dál. Je to důvod navíc, abychom se snažili přesvědčit, že jsme správnými hostiteli," řekl Anson.

Anglie poprvé a naposledy hostila šampionát v roce 1966, kdy rovněž poprvé a naposledy získala titul. Na stadionu v londýnském Wembley je dodnes vystaveno břevno, od kterého se při finále odrazil míč vystřelený Geoffem Hurstem a skončil za čárou (podle Angličanů), nebo před ní (podle Němců). Na každý pád byl gól uznán, Anglie se ujala vedení a finále proti Německu vyhrála.

Stadion, který byl v roce 2007 za 757 milionů liber zrekonstruován či spíše znovu postaven, by znovu byl dějištěm prvního a posledního utkání mistrovství. V poslední době ale proslul především špatným stavem svého trávníku, na který si stěžovala řada hráčů a trenérů. Po finále Anglického poháru kapitán Chelsea John Terry v květnu řekl, že to byl nejhorší trávník, na kterém hrál za celý rok.

Anglická reprezentace

Anson připouští, že to je problém, který však musí být vyřešen už do května 2011, kdy se tu bude hrát finále Ligy mistrů. "Takže jsme v klidu, že bude do roku 2018 dávno v pořádku," poznamenal s tím, že právě stadiony jsou silnou stránkou anglické kandidatury. Kromě Wembley by se hrálo na dalších 16 stadionech včetně olympijského.

Mistrovství by bylo na tradičních místech, jako jsou stadiony londýnského Arsenalu nebo United v Manchesteru, i na nových stadionech v Nottinghamu a Bristolu. Liverpoolský Anfield či stadion londýnských Tottenham Hotspur by byly zcela zrenovovány.

Vedení FIFA rozhodne o pořadatelích příštích mistrovství v prosinci. Anglie soupeří s Austrálií, Ruskem, USA, Japonskem a společnými kandidaturami Nizozemska s Belgií a Španělska s Portugalskem. Jen pro rok 2022 kandidují také Korea a Katar.

I když se Angličané hlásí na léta 2018 i 2022, přednost dávají dřívějšímu termínu, kdy podle Ansona bude mistrovství nejspíš v Evropě. "Budeme rádi, když budeme hostit mistrovství v roce 2022, ale budeme šťastní, když to bude o čtyři roky dříve," řekl.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz