18. června 2010 11:19 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Anglický trenér Capello brankáře Greena podrží, soudí Srníček

Anglie - USA (Greenova hrubice). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anglie - USA (Greenova hrubice). | foto: Reuters

PRAHA Posměch, který se po kiksu v úvodním utkání proti týmu USA snesl v anglickém tisku na hlavu gólmana Albionu Roberta Greena, by neměl ovlivnit jeho pozici pro dnešní duel s Alžírskem. „Green bude chytat,“ myslí si bývalý český brankář Pavel Srníček (42), který má bohaté zkušenosti z Premier League.

Myslíte, že Green dostane proti Alžírsku důvěru?
Odstřelit někoho kvůli jedné chybě by bylo kruté, jinak proti Američanům chytal dobře. Navíc ta chyba Angličany zase o tolik nepřipravila, postup mají ve svých rukou. Podle mě se na všem podepsal i trenér Fabio Capello - do poslední chvíle nebylo jasné, kdo je v anglické bráně jednička. To je špatné, to hráč musí cítit. Za nás to tak v národním týmu fungovalo, sami jsme na tom trvali. Ať se před šampionátem řekne, kdo je jednička. Ať už šlo o Petra Koubu, Láďu Maiera nebo o mě.

CHYBUJÍCÍ BRANKÁŘI

Robert Green (Anglie)
Gólman se v utkání proti týmu USA dopustil fatálního kiksu. Anglie vedla, ale ve 40. minutě se 25 metrů od brány opřel do míče Dempsey - Green poklekl, ale míč se mu od rukou odrazil do brány.

Fauzí Čaučí (Alžírsko)
Také Čaučí svou chybou "ozdobil" první víkend šampionátu. V duelu se Slovinci prošel kolem jeho rukou zdánlivě krotký pokus kapitána soupeře Roberta Korena, brankář mohl mít zčásti zakrytý výhled. Šlo o jediný gól utkání.

Ri Mjong-kuk (KLDR)
Na střelecké trápení v duelu s outsiderem se už nemohl dívat brazilský obránce Maicon. Deset minut po přestávce vtrhl do velkého čtverce soupeře a téměř od brankové čáry, kdy severokorejský gólman nejspíš čekal centr, vystřelil k protější tyči. Brazílie vedla 1:0, nakonec vyhrála 2:1.

Dobrá, ale co si myslíte vy?
Rozhodně by měl chytat Green, a co mi říkali kamarádi z Anglie, tak to tak bude. Capello přece nemůže točit gólmany po každém utkání. Co kdyby teď proti Alžírsku udělal chybu David James? To by pak proti Slovinsku trenér postavil mladého Harta? Ne ne, myslím, že Capello Greena podrží. James sice rozpoutal proti Greenovi jistou polemiku, to ale bylo nekolegiální a trenér to ví.

Je šest dní dostatečně dlouhá doba na to, aby Green znovu získal sebedůvěru?
Naopak - může to být až moc dlouhá doba. Když se brankář dopustí chyby, která mužstvo připraví o dva body, tak by nejradši hrál hned druhý den, aby to ze sebe setřásl a dostal se zpátky nahoru. Když se v Newcastlu nebo Sheffieldu mně nebo anglickým kolegům něco nepovedlo, chtěli jsme hrát co nejdřív. Green nebude jiný.

Je pro brankáře hodně těžké vyrovnat se s takovou situací?
Je to individuální. Ale Greenovi bych po zápase s Američany zakázal číst noviny, protože angličtí novináři na něm nenechali nitku suchou. To tedy byla soda. Krutá soda, kterou snese jen silná povaha. Ale hrajete špičkový fotbal za nemalé peníze, tak se s tím musíte vyrovnat. Věřím, že se to Greenovi povedlo, je to velký tréninkový dříč. Takových je ale v Anglii devadesát procent brankářů.

Čtěte také

Čím to, že se mezi anglickými tyčemi čas od času vyskytne gólman, který se dopustí kiksu?
Těžko říct. Podle mě je problém i v tom, že Angličané dlouho spoléhali na zkušené opory. Shilton chytal do čtyřiceti, Seaman do devětatřiceti, tolik je i Jamesovi. A vedle nich nedostávali příležitosti k růstu mladí gólmani. Greenovi už je třicet, ale vzpomeňte si, jak před třemi lety vybouchl doma proti Chorvatsku Carson. Pak už se v reprezentaci skoro neobjevil a dneska je kdesi ve druhé lize. Výchově mladých brankářů pro národní tým se v Anglii měli věnovat víc.

Nespočívá patálie také v tom, že anglické kluby raději sahají po zahraničních gólmanech?
Ano, to s tím souvisí. V Liverpoolu chytá Španěl Reina, v Manchesteru United Nizozemec Van der Sar, Arsenal má hned tři zahraniční gólmany, v brance Evertonu stojí Američan Howard... Zřejmě je to pro ně jednodušší.

Najdete na Lidovky.cz