9. června 2014 14:02 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Anglie má silné mužstvo, říká legendární Beckham. A chválí mladíky

David Beckham na tribuně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Beckham na tribuně. | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO/PRAHA Když jako zelenáč poprvé absolvoval mistrovství světa, legendární anglický fotbalista David Beckham svou roli nezvládl. Tři dny před startem dvacátého šampionátu v Brazílii však mladíkům, kterých je v kádru Anglie několik, věří.

Shawovi je osmnáct, Sterlingovi devatenáct, Barkleymu s Oxlade-Chamberlainem dvacet, Jonesovi s Wilsherem jen o dva víc...

"Naši mladí hráči jsou opravdu dobří. K nim máme i velmi zkušené kluky. A když všechny má na starosti Roy Hodgson, může to být pro Anglii velmi vzrušující šampionát," prohlásil Beckham k vybraným novinářům v Miami, kde v současnosti sestavuje mužstvo pro americkou Major League Soccer.

"Zaslechl jsem, že se lidé diví a ptají, jestli ti mladí hráči tíhu mistrovství světa unesou. Jestli jsou na takovou scénu už připravení. Odpovídám jim: Nemějte strach. Hrají přece v nejtěžší ligové soutěži světa, týden co týden nastupují ve vypjatých zápasech. Ti kluci jsou odolní. Věřte jim a oni vám důvěru splatí," prohlásil Beckham, který za Anglii odehrál 115 zápasů a startoval na třech mistrovstvích světa.

On jako mladík tíhu svého prvního šampionátu neunesl. Bylo mu třiadvacet, vyhecované osmifinále v roce 1998 proti Argentině, jejíž souboje proti Anglii mají kvůli sporům o Falklandské ostrovy i politický podtext.

Anglie brzy prohrávala, po čtvrthodině však už vedla 2:1, v půli bylo vyrovnáno. Krátce po přestávce Diego Simeone, současný uznávaný kouč Atlétika Madrid, zezadu Beckhama fauloval a pak na něj ještě spadl.

Anglický záložník po něm švihl nohou a za oplácení dostal od dánského sudího Nielsena červenou kartu. Anglie vypadla v penaltovém rozstřelu (jak jinak) a viníkem nezdaru byl Beckham. Ti nejradikálnější fanoušci mu dokonce vyhrožovali smrtí...

V posledních letech Beckham pobývá především ve Spojených státech, ale o anglickém národním mužstvu přehled má. "Třeba Adam Lallana. To je obrovský talent, on si vůbec nedělá starosti, že jde o mistrovství světa. Viděl jsem ho hrát a zaslouží si být v nominaci," řekl Beckham o záložníkovi Southamptonu.

"Daniel Sturridge měl skvělou sezonu a myslím si, že on by mohl překvapit. Snad se uzdraví Alex Oxlade-Chamberlain. Máme silný tým. Doufám, že v prvním zápase proti Itálii uhrajeme dobrý výsledek a ten nás nakopne," poznamenal Beckham.

Postavil se i za zkušeného útočníka Waynea Rooneyho, jehož nominaci v Anglii některá média i část veřejnosti zpochybňovala.

"Pro mužstvo je ohromně důležitý, vždycky pro něj odevzdá všechno, pracuje pro tým. Pokud zrovna nedá gól, tak na něj přihraje nebo připraví šance," podotkl Beckham.

"V poslední sezoně jsem ho viděl hrát a v Manchesteru byl jedním z mála, kteří si odvedli svoje. Jde o to, aby cítil důvěru. A když si soupeři přečtou, že proti nim hraje Rooney, tak hned mají o starost víc," dodal bývalý skvělý záložník.

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz