16. června 2014 17:44, aktualizováno  22:02 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Němci roztrhali neškodné Portugalsko, Müller nasázel hattrick

Radost a zklamání. Němci se radují z druhého gólu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost a zklamání. Němci se radují z druhého gólu. | foto: Reuters

SALVADOR/PRAHA Jubilejní 100. zápas na mistrovství světa oslavili němečtí fotbalisté vysokou výhrou nad Portugalskem. Během prvního poločasu dali tři góly a po přestávce ještě jeden přidali. Hattrickem se na tom podílel Thomas Müller. Poražený tým hrál necelou hodinu bez vyloučeného obránce Pepeho a navíc se mu zranili dva hráči.

Německo své první zápasy na světových šampionátech umí. Vždyť od roku 1990 jenom vítězí... Bez tří bodů skončilo naposledy v roce 1986, kdy remizovalo s Uruguayí.

Obhájce bronzových medailí byl proti Portugalsku lepší nejenom v počtu vstřelených gólů - připsal si víc šancí i střel, lépe kombinoval, hrál suverénněji a jakoby s lehkostí. Hvězdou zápasu se stal Müller, jenž jako první na šampionátu zaznamenal hattrick, tedy tři góly v jednom utkání.

Naopak Portugalsko až moc se spoléhalo na kapitána Ronalda. Jenomže nejlepší fotbalista světa za loňský rok neměl po zranění svůj den a navíc ho spoluhráči hledali i v nevhodných situacích, čímž akce jen komplikovali.

Ohlasy trenérů

Joachim Löw (Německo): "Byli jsme neuvěřitelně kompaktní a Portugalsku jsme prakticky nenechali prostor k protiútokům. V prvním poločase jsme hráli rychle dopředu a využili svých šancí. Po změně stran jsme předváděli jinou hru, hlavně jsme drželi míč a chodili do brejků. Thomas Müller byl dnes velmi dobrý. Opakovaně nacházel mezery v soupeřově obraně a dal tři góly."

Paulo Bento (Portugalsko): "Zápas si budeme muset rozebrat až v klidu. Vlastně v tuto chvíli nemám moc co říct. Kromě prvních pěti minut jsme se nikdy pořádně nedostali do hry, i když jsme se snažili. K rozhodčímu se raději vyjadřovat nebudu."

Pro Portugalsko to zkrátka byl nevydařený fotbalový večer, ve kterém...

...prohrávalo už od 12. minuty, kdy Müller proměnil penaltu. Tu srbský rozhodčí Mazič nařídil po souboji Pereiry s Götzem. Drželi se vzájemně, ale prvně jmenovaný portugalský obránce tahal soupeře za dres přece jen nápadněji.

...už v prvním poločase přišlo o zraněného útočníka Almeidu, místo něhož musel na hřiště Éder.

...po půlhodině prohrávalo už o dva góly. Po rohovém kopu se totiž v pokutovém území dostal k hlavičce Hummels, kterého neuhlídali Alves a Pepe. Mimochodem, německý obránce musel ke konci utkání střídat kvůli zranění kolena.

...krátce po druhém inkasovaném gólu přišlo také o vyloučeného Pepeho. Obránci z Realu Madrid se nelíbilo, že Müller si chtěl vymodlit faul, a tak si to s ním chtěl verbálně vyřídit. Jenomže při tom soupeře lehce ťukl do čela a sudí mu za to dal červenou kartu.

...v nastaveném čase prvního poločasu inkasovalo ještě třetí gól. Opět ho vstřelil Müller, k němuž nešikovně odkopl míč Alves. V tu chvíli bylo de facto rozhodnuto.

...se mu zranil ještě jeden hráč, a to krajní obránce Coentrao.

...necelou čtvrthodinku před koncem zkompletoval Müller hattrick. Dostal se tak do čela tabulky střelců, a to před čtyři dvougólové střelce (Neymar z Brazílie, Van Persie z Nizozemska, Robben z Nizozemska a Benzema z Francie).

...si připsalo jedinou slibnější šanci. V prvním poločase za stavu 0:1 střílel Nani z rohu pokutového území těsně nad bránu.

...mu rozhodčí upřel penaltu. Obránce Mustafi fauloval Édera, ale sudí nezapískal.

...mohlo prohrát ještě větším rozdílem. Khedira, Götze ani Özil však své příležitosti neproměnili.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina G

Německo - Portugalsko 4:0 (3:0)

Branky: 12. z pen., 45.+1 a 78. Müller, 32. Hummels. Rozhodčí: Mažič - Ristič, Djurděvič (všichni Srb.). ŽK: Pereira. ČK: 37. Pepe (oba Portugalsko). Diváci: 51.081.

Německo: Neuer - J. Boateng, Mertesacker, Hummels (73. Mustafi), Höwedes - Khedira, Lahm - Özil (62. Schürrle), Kroos, Müller (82. Podolski) - Götze. Trenér: Löw.

Portugalsko: Patricio - Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao (65. A. Almeida) - Meireles, Veloso (46. R. Costa), Moutinho - Nani, H. Almeida (28. Éder), Ronaldo. Trenér: Bento.