12. července 2010 16:29 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Blatter zkritizoval Španěly i Nizozemce a zastal se chybujícího Webba

Španělsko - Nizozemsko (zákrok De Jonga) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělsko - Nizozemsko (zákrok De Jonga) | foto: Reuters

JOHANNESBURG Předsedovi Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Seppu Blatterovi se nelíbilo, jakým způsobem se chovali hráči Nizozemska a Španělska při nedělním finále světového šampionátu. Podle Blattera finalisté nectili fair play a vůbec prý neusnadnili situaci rozhodčímu Howardu Webbovi, který třináct hráčů potrestal žlutou kartou a navrch vyloučil Nizozemce Heitingu, což je nelichotivý finálový rekord.

Blatter z finále, v němž si Španělé zajistili první titul v historii díky těsně výhře 1:0, prý neměl dobrý pocit. "Nebylo to přesně to, co jsme my všichni, nebo alespoň já, očekávali. Tedy že se na hřišti bude hrát fair play," řekl dnes Blatter na tiskové konferenci, na níž zrekapituloval právě skončený šampionát.

DÁLE ČTĚTE

Šéf světového fotbalu odmítl hodnotit výkon sudího Webba, jehož po utkání mohutně kritizovali poražení Nizozemci. Blatter se však Angličana zastal s tím, že prý měl hodně ztíženou pozici. "Nepřísluší mně, abych soudil rozhodčího. Jenom můžu říci, že všichni tři rozhodčí stáli před velmi složitým úkolem a na hřišti jim nikdo vůbec nepomohl," uvedl Blatter a měl na mysli hlavně to, jak tvrdě se ve finále hrálo.

Španělsko - Nizozemsko (Van Bommel spílá sudím).

Podle Blattera především Nizozemci vytasili některé zákroky za hranicí únosnosti, Španělé v prvním poločase marně žádali sudího, aby vyloučil Van Bommela a De Jonga za fauly na Iniestu a Xabiho Alonsa. "Fotbal byl vždycky tvrdou hrou, ale i takovou, která hráče vedla k určitým hodnotám. Když se učíte prohrávat, tak nesmíte zapomínat na základní věci, jakými jsou disciplína a respekt," řekl Blatter, kterému se nelíbily ani výstupy některých zhrzených Nizozemců po utkání vůči triu rozhodčích.

FIFA prý možná kvůli tomu zahájí s Nizozemskem disciplinární řízení, Nizozemsku i Španělsku také hrozí finanční pokuta. Podle řádů ji dostane každý tým, který v mezistátním utkání nasbírá pět a více karet, což byl případ nedělního finále. Webb ukázal osmi Nizozemcům žlutou kartu, Heitinga pak byl napomínán dvakrát a následně vyloučen, žlutou vidělo i pět Španělů.

ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.