Bez devíti minut tři hodiny trval zápas, když se po páté sérii penalt náhradník Kliment rozběhl k rohovému praporku, kde na něj naskákali spoluhráči. K nim se hrnuli i všichni náhradníci.
„Skvělé, skvělé, skvělé,“ opakoval za dalších pár minut kapitán Ladislav Krejčí, když přišel mezi novináře.
Češi byli v zápase několikrát dole. Po dvaceti minutách prohrávali o dvě branky, nešlo jim to.
Ale zvedli se i díky zkratům soupeře. Schick krátce po vlastní brance z penalty snížil na 1:2. Pak dlouho dobývali, přežili dvě velké šance soupeře a v závěru základní hrací doby ze standardky vyrovnal Krejčí, který v první půli vybojoval penaltu.
Penaltový rozstřel1. série: Parrott 0:1, Krejčí 1:1 2. série: Idah 1:2, Souček 2:2 3. série: Brady 2:3, Chytil 2:3 4. série: Azaz 2:3, Schick 3:3 5. série: Browne 3:3, Kliment 4:3 |
Prodloužení nic nerozseklo, v penaltovém rozstřelu jako první selhal Chytil a hostující Azaz mohl ve čtvrté sérii zvýšit na 4:2 pro Iry. Ale pak se zaskvěl Kovář. Udržel tým ve hře a v páté sérii zlikvidoval penaltu i Brownemu. A jako poslední šel Kliment, který českou výhru stvrdil.
„Musím před hráči smeknout,“ řekl trenér Miroslav Koubek.
Byla to bitva, ne fotbal. A Češi v ní dlouho ztráceli. Spasil je až zoufalý nápor v samém závěru základní hrací doby.
Náhradník Karabec bojoval u rohového praporku, kolem něj dva protivníci a neměl kam hrát. Ale získal faul a po centru dalšího střídajícího hráče Sadílka se na přední tyči hlavou prosadil Krejčí. „To byla improvizace,“ poznamenal Krejčí.
Běžela 86. minuta a Češi byli zpátky. Po rozpačitém úvodu utkání prohrávali 0:2, ale pak hostující Manning zbytečně stáhl ve vápně Krejčího a Schick z penalty snížil. Pak dlouhé minuty Češi nakopávali míče do vápna, až je to dovedlo k vyrovnání.
Ale že se na něj nadřeli. Když po patnácti minutách Šulc jako první z Čechů vypálil na irskou bránu, zdálo se, že se domácí konečně dostávají do hry. Jenže vzápětí švédský sudí Nyberg přerušil hru a ukázal si na ucho.
Bylo jasné, že se jeho belgický pomocník u videa vrací k podezřelému zákroku Daridy na druhé straně. Penalta! Veterán v české sestavě při odkopu nezasáhl míč, ale nohu protivníka.
Parrott, který v minulých dvou týdnech třemi brankami v Konferenční lize za Alkmaar ztrestal Spartu, penaltu proměnil. Předtím Irové trefili břevno.
Jestli do té chvíle český výkon vzbuzoval rozpaky, inkasovaný gól domácí ještě víc rozhodil. A za chvíli bylo ještě hůř, když po centru z rohu a zákroku Coufala se míč odrazil od břevna do brankáře Kováře a od něj směřoval do brány. Češi sice bleskově odkopli, ale sudí ukázal na hodinky, že podle technologie byl míč už za čárou.
0:2, šok. Čechy vzápětí vrátil do zápasu diletantský faul Manninga, který po prvním českém rohu stáhl ve vápně Krejčího, jenž nebyl v nebezpečné pozici. A s další penaltou si poradil i Schick.
Představení ve studeném večeru z obou stran vyhlíželo šíleně nervózně. Míč byl pořád ve vzduchu, nebo se nehrálo. Irové po ztrátě zalezli do hlubokého bloku, takže česká hra směřovala k tomu dostat míč do strany a centrovat na vysoké útočníky Schicka s Chorým. V sestavě tak chyběl dlouholetý kapitán Souček, který zůstal na lavici.
Ve středu pole místo něj rozehrával Darida, jenž se do reprezentace vrátil po pěti letech. Měl především obranné zákroky, při rozehrávce hodně kazil, k tomu ta penalta. A v půli šel dolů.
Dřel Šulc, nejnebezpečnější a nejaktivnější z českých hráčů. Chorý se pořád držel za hlavu – buď se se snažil ukázat sudímu, že je faulován, nebo se divil jeho verdiktům.
Hosté také nepředvedli žádnou fotbalovou krásu. Byli nepříjemní ze standardek. Po dlouhém autu vytěžili penaltu a z rohu dali gól.
Do druhé půle trenér Koubek poslal do hry Součka místo Daridy a Chaloupka místo Holeše. A hned z první akce Krejčí hlavou protáhl Kelehera. Domácí do toho šlápli.
Měli štěstí, že z ojedinělého útoku a po rohu Molumby pálil do tyče. A pak ještě tým podržel Kovář při další návštěvě soupeře v pokutovém území.
Češi měli převahu, nerušeně si přihrávali kolem půlící čáry a pak řach do vápna. Proč nehráli fotbal, proč to na statického soupeře nezkusili kombinačně? Nakonec z jednoho z centrů udeřili a udrželi se ve hře.
V prodloužení měl první šanci Souček, polovysoký centr z pravé strany poslal ze šesti metrů nad. To byla tutovka, jediná česká v zápase.
Jinak se nic nedělo, překvapivě víc hráli Irové. V samém závěru se po střetu s Chaloupkem vážně zranil Szmodics, který byl na hřišti asi minutu. Po dlouhém ošetření ho zdravotníci odnesli na nosítkách. A následovaly penalty.
Dodatečná kvalifikace se hraje na jediný zápas – vítěze semifinálových duelů čeká ještě finále. V něm se český tým utká s Dánskem, které zdolalo Severní Makedonii 4:0.
Ten, komu se podaří vyhrát dvakrát, si zahraje na mistrovství světa. Česko by v případě postupu šlo do skupiny A k Mexiku, Jižní Koreji a Jihoafrické republice.
27. Schick
86. Krejčí
19. Parrott
23. Kovář (vla.)
Kovář – Holeš (46. Chaloupek), Hranáč, Krejčí (C) – Coufal (82. Karabec), Provod, Darida (46. Souček), Jurásek (82. Sadílek) – Schick, Šulc (103. Kliment) – Chorý (73. Chytil).
Kelleher – O'Brien, Collins (C), O'Shea – Coleman (96. Dunne), Taylor (68. Brady), Molumby (115. Szmodics, 120+1. Vale), Manning (68. Browne) – Azaz, Ogbene (96. Idah) – Parrott.
Horníček, Jedlička – Vitík, Červ, Zelený, Višinský.
Keeley, Travers – Kenny, Egan, Knight, Abankwah.
90+1. Hranáč
21. Taylor, 25. Manning
Rozhodčí: Nyberg – Beigi, Söderkvist (vš. SWE)
Přejít na online reportáž




Česko
Irsko


















