11. června 2014 9:29 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Stávkami proti fotbalu. K Brazílii to patří, uklidňuje český konzul

Aktivistka Sára Winter na pláži v Rio de Janeiru s nápisem: "Zatímco tvůj tým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivistka Sára Winter na pláži v Rio de Janeiru s nápisem: "Zatímco tvůj tým... | foto: ČTK/AP

BRASÍLIA (od našeho zpravodaje) Za poslední týdny tu stávkoval kdekdo. Civilní policisté přerušili vyšetřování, řidiči s­­ autobusy nevyjeli či je zaparkovali na hlavních tepnách. Teď, pár dní před fotbalovým mistrovstvím světa, paralyzovalo Sao Paulo nefunkční metro.

"Stávky patří ke zdejšímu životu," říká Viktor Dolista, český konzul v metropoli Brasílii, mimochodem sám bývalý fotbalista, jenž v­ 90. letech hrával za sparťanskou rezervu s Tomášem Rosickým.

Na co si Brazilci museli zvykat?
Někdy se stane, že pošta až měsíc nedoručuje, další měsíc nejsou otevřené pobočky bank. Zaměstnanci téměř všech sektorů, třeba i univerzit, se každoročně přou o platy.

Policie odvádí demonstrujícího proti fotbalovému šampionátu z pláže Copacabana...

Policie odvádí demonstrujícího proti fotbalovému šampionátu z pláže Copacabana.

A mistrovství světa napětí ještě umocňuje.
Demonstrace kvůli korupci, bezpečnostní situaci nebo zdravotnictví, o kterých se mluví nejčastěji, začaly loni v červnu. Zažehlo je obyčejné zdražení jízdného v Sao Paulu a Riu a přerostly v masové protesty v celé zemi. Teď už demonstrují spíš radikální skupiny.

Stačí malá záminka?
Protestuje se tu třeba kvůli neexistujícímu obchvatu nebo odpadní stoce. Lidé zapálí pneumatiky, zastaví dopravu. Jako by jim loňské protesty dodaly víru. Občanská společnost se mobilizovala a ověřila si, čeho je schopná.

Platí to teď i pro metro?
To bych spíš nazval oportunismem nebo vydíráním, s celkovou nespokojeností obyvatel a spontánními protesty to nemá nic společného. Odbory se snaží využít situace. Kuriózní bylo, že stávkující sledovali přes internet přípravný zápas Brazílie.

Jak se vůbec žije v Brazílii?
Je to nádherná země se sympatickými lidmi, ale plná kontrastů. Můžete si koupit zdravotní pojištění, připlatit za bezpečnost i dopravu. Jsou zde nejluxusnější čtvrti, ale i obrovské favely nebo místa, kde není mobilní signál. Brazílie udělala za posledních deset, patnáct let obrovský skok dopředu, ale stále je na čem pracovat.

Demonstranti v Rio de Janeiru pálí propagační materiály k fotbalovému...

Demonstranti v Rio de Janeiru pálí propagační materiály k fotbalovému MS.

A těší se tedy na fotbal, nebo ne?
Část ano, ale kritiků je dost včetně bývalých hráčů. Poukazují na plýtvání při stavbě stadionů, korupci, na to, že dvě třetiny plánovaných projektů infrastruktury se nestihly nebo ani nezačaly stavět. Na některé stadiony budou fanoušci muset dojít pěšky. Ale v televizi bude turnaj vypadat dobře.

Pomůže mistrovství zemi?
Například zrekonstruovaná letiště zůstanou pro lidi. Určitě se mohlo stavět levněji nebo lépe.

A ekonomicky?
Brazílie se velmi dobře vyrovnala s hospodářskou krizí v roce 2008, ale jako by ekonomice se zpožděním docházel dech, růst HDP se pohybuje kolem dvou procent, přestože se investuje do mistrovství světa a olympiády. To je znepokojivé.

Ondřej Trunečka

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.