Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Slavia si stěžuje na zásah policie. Ta tvrdí: Fanoušci ničili stadion a napadli nás

  13:02aktualizováno  14:05
Fotbalové derby mělo ošklivou dohru mimo hřiště. Po zásahu policistů zůstali zranění slávističtí fanoušci, z nichž někteří museli vyhledat lékařskou pomoc, či jsou dokonce hospitalizovaní. Mezi zasaženými měli být podle klubového šéfa Jaroslava Tvrdíka i nezletilí. Zásah se však podle policie odehrál proto, že část fanoušků zdemolovala zařízení stadionu, konkrétně toalety, a napadala zasahující policisty.
Slávističtí fanoušci během derby se Spartou.

Slávističtí fanoušci během derby se Spartou. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

K incidentu došlo po skončení sobotního utkání na stadionu Sparty na Letné (2:0), když slávističtí fanoušci opouštěli svůj sektor.

Podle policie fanoušci porušovali zákon, začali demolovat zařízení stadionu, což potvrzují i zdroje iDNES.cz, a napadat zasahující policisty.

„Pokusili se prokopnout mříž do jiného sektoru, někteří se začali zahalovat, nasazovat si chrániče zubů a rukavice. Když se situace zklidnila, začali demolovat záchody a dva příznivci hostí se mezi sebou vzájemně napadli,“ řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

„Při řešení této situace došlo k opakovanému útoku na policisty, k bránění v zákroku, neuposlechnutí výzev a ze strany policie tedy logicky k použití donucovacích prostředků. Tyto donucovací prostředky byly použity proti jednotlivcům a jednotlivým agresivním skupinkám, které se snažily mařit služební zákrok,“ poznamenal mluvčí.

Slavii se zásah policie nelíbí. Upozornila, že byli zasaženi i fanoušci, kteří se protiprávního jednání nedopustili.

„Slavia se na základě podnětů fanoušků a našich SLO, kteří byli také bezdůvodně zasaženi, situací zabývá,“ napsal v pondělí dopoledne na sociální síť X slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík.

SLO, tedy Supporter Liaison Officer, je spojkou mezi klubem a fanoušky. Během zápasů se zpravidla pohybuje blízko sektoru a řeší vzniklé problémy.

„Není nám znám žádný důvod, proč byl zásah proveden a proč byly použity neletální zbraně nebo byli zasaženi i nevinní, a dokonce nezletilí fanoušci. Obrátíme se na pomoc k Ligovému výboru Ligové fotbalové asociace,“ dodal Tvrdík, jenž je jedním z jeho členů.

Výbor se sešel v pondělí před polednem. „Poveřili jsme bezpečnostního manažera, aby sjednal setkání vedení LFA se zástupci Policejního prezidia ČR za účelem zahájení diskuze o nastavení bezpečnostních opatření na stadionech a hledání cest ke zlepšení spolupráce všech zúčastněných stran,“ poznamenal mluvčí LFA Pavel Jahoda.

Policie sobotní derby vyhodnotila jako rizikový zápas. Přispěla k tomu událost, když sparťanským fanouškům jejich rivalové odcizili připravené choreo. Policie tak byla přítomna na stadionu a po zápase zasáhla na základě vlastního uvážení.

Donucovací prostředky jsou jako červený hadr na býka

„Pozice síly se využívá, ale to je naprosto normální. Psychologický aspekt je velký, stejně jako na straně fanoušků v kotli, kteří jsou v přesile a schovávají se v davu. Každá skupina má svá specifika a policisté jednají pod jednotným velením, tedy na základě rozkazu,“ popsal pro iDNES.cz pod příslibem anonymity bývalý policejní vyšetřovatel a někdejší člen pořádkových jednotek, které zasahovaly i na fotbalových stadionech.

„Fanoušci na druhou stranu jednají buď sami za sebe, nebo je strhne dav. To se těžko kontroluje. Stačí neuposlechnutí výzvy: že někdo nemá pokračovat v určité činnosti, že má někudy jít, a už se dopouští přestupku. Pokud jich je potom víc a soustavně porušují výzvy, mohou být použity donucovací prostředky. A to je zpravidla červený hadr na býka. Strhne se lavina ostatních fanoušků a pak už policie ochraňuje sama sebe a zamezuje další eskalaci,“ doplnil.

„Celou situaci bude posuzovat Odbor vnitřní kontroly a to z pohledu vyhodnocení oprávněnosti použití donucovacích prostředků. Prověřovat se bude i podezření ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě. V rámci celého tohoto zákroku bylo zajištěno celkem pět osob, kdy nyní nemůžeme vyloučit zahájení trestního řízení. Jeden z policistů byl vlivem útoku zraněn,“ prohlásil policejní mluvčí.

„Upozorňujeme, že v případě vyslovení zákonných výzev ze strany policie, je každý povinen tyto výzvy uposlechnout. Jestliže je neuposlechne, je policie oprávněna použít donucovací prostředky,“ řekl Daněk.

„Celé se to strhlo chvíli po zápase, začalo to mříží, což se děje snad na každém derby,“ popsal pro iDNES.cz fanoušek Tomáš, který derby přihlížel z hostujícího sektoru.

„Do sektoru přiběhli policisté, někteří už tam byli. Všechno se nestalo najednou, spíš ve vlnách. Přesunul jsem se dolů k záchodům, kde už byly vyrvané nějaké dveře. Nejdřív nás tam nechtěli pustit, pak nás zase asi čtyři stojící těžkooděnci nechtěli pustit ven, protože se před námi zasahovalo,“ líčil slávista.

„Viděl jsem, jak asi tři chlapi zaklekli jednoho frajera a jeho manželka přiběhla s tím, co že se děje, a policisté proti ní taky zakročili. Tam je pak jasné, že jí ostatní budou bránit a postaví se za ní,“ podotkl. „Už od pochodu se mi to nelíbilo, policistů bylo tentokrát všude hrozně moc. A nešel z toho dobrý pocit.“

Zda byl zákrok přiměřený, posoudí až šetření Odboru vnitřní kontroly Policie ČR.

Autoři pořadu Za čárou, kteří se ve svém pravidelném podcastu věnují fanouškovské scéně a jejichž příspěvek s nohama fanouška na nemocničním lůžku sdílel sám Tvrdík, zároveň apelovali na svědky, aby fotografie a videa z incidentu nezveřejňovali sami. „Z taktických důvodů to není dobrý způsob, jak fanouškům pomoci.“

Klub a SLO mezitím podle tiskového mluvčího Michala Býčka shromažďují informace od fanoušků.

Podle Tvrdíka se Slavia bude zabývat i incidentem z děkovačky, kdy nehrající Jan Bořil polil fanouška vodou poté, co neunesl jeho gesta. Hrozí mu za to i disciplinární trest.