10. června 2010 8:27 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Co hýbe světem fotbalu před MS: Hlavní úkol? Vytvořit z hvězd tým

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Didier Drogba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Didier Drogba. | foto: Reuters

PRAHA Čistě statisticky vzato, Pobřeží slonoviny musí na světovém šampionátu dojít do čtvrtfinále. Pro trenéra Svena-Görana Erikssona je to totiž už skoro rutina: jako kouč fotbalistů Anglie se mezi nejlepších osm týmů dostal na třech velkých turnajích po sobě.

Stejný kousek teď touží zopakovat i s hvězdným týmem, do kterého vkládá naděje celá Afrika. Právě Pobřeží slonoviny se má stát černým koněm celého turnaje. "Na šampionátu je šest afrických týmů a podle mě dva tři z nich překvapí. Musíme se snažit, abychom to byli právě my," říká.

SERIÁL LIDOVÝCH NOVIN PŘED MISTROVSTVÍM SVĚTA

Zítra v Lidových novinách: Španělsko si oddechlo, kanonýr Torres se uzdravil včas!

Fotbalový cestovatel, který se vydal na angažmá už do šesté země, sice ve skupině G stojí ve stínu Brazilců a Portugalců, přesto i jeho příběh poutá pozornost. Především proto, že od první chvíle připomíná Mission Impossible. Tedy nesplnitelný úkol.

Zaprvé: postoupit ze skupiny smrti bude pořádný oříšek. Zadruhé: Eriksson se dost možná bude muset obejít bez největší hvězdy. Útočník Didier Drogba si zlomil ruku a jeho start je hodně nejistý.
A za třetí: Eriksson nikdy v Africe netrénoval, nemluví příliš dobře francouzsky a své hráče viděl poprvé pohromadě necelé čtyři týdny před startem šampionátu.

SKUPINA G

TÝMY VE SKUPINĚ: Brazílie, Portugalsko, Pobřeží slonoviny, KLDR

PROGRAM SKUPINY:
úterý 15. června
16.00 Pobřeží slonoviny - Portugalsko (Port Elizabeth)
20.30 Brazílie - KLDR (Johannesburg-Ellis Park)
neděle 20. června
20.30 Brazílie - Pobřeží slonoviny (Johannesburg-Soccer City)
pondělí 21. června
13.30 Portugalsko - KLDR (Kapské Město)
pátek 25. června
16.00 Portugalsko - Brazílie (Durban)
16.00 KLDR - Pobřeží sl. (Nelspruit)

"Mám rád výzvy," usmívá se kouč. Koneckonců na čelo si všichni klepali i před dvěma lety. Tehdy Eriksson skončil v Manchesteru City a Premier League nečekaně vyměnil za reprezentaci Mexika. Dlouho u ní nevydržel, vyhodili ho po třech kvalifikačních zápasech, ale on dnes nelituje. "Možná je to dobře. Nakonec jedu na šampionát s ještě lepším týmem," tvrdí.

Jeho koučem se však stal až na konci března, kdy na lavičce Pobřeží slonoviny nahradil bosenského trenéra Vahida Halilhodžiče. Toho hvězdy kolem Drogby nesnášely, a když ambiciózní tým vypadl na africkém mistrovství už ve čtvrtfinále, využil toho tamní svaz a Halilhodžiče bleskově vyhodil.

Co na tom, že v únoru zbývaly do mistrovství světa pouhé čtyři měsíce? V Africe si s riskantní výměnou trenéra nikdo hlavu nelámal. "Příchod Erikssona je pro mě i ostatní hráče jako splněný sen," rozplýval se tehdy Drogba. I bez něj má Eriksson v Jihoafrické republice k dispozici kádr nabitý velkými jmény. Kolo Touré, Didier Zokora, Salomon Kalou, Yaya Touré nebo Emmanuel Eboué.

"Má tu nejlehčí práci na světě. Všechno má připravené, tým vytvořený, plán je hotový, takže mu stačí jen sbírat body," říká Halilhodžič, který vyhazov dodnes nestrávil. Podle něj je přesto úspěch Pobřeží slonoviny nereálný. "Největší problém je, že většina hráčů je příliš egoistická. Individualita je na prvním místě, každý chce hlavně prodat sám sebe," říká Halilhodžič.

TIP LIDOVÝCH NOVIN

Ze skupiny smrti postoupí podle očekávání Brazílie a Portugalsko. Pobřeží slonoviny bude bez zraněného Drogby poloviční.

Dobře si to uvědomuje i jeho nástupce. I proto teď Eriksson apeluje: "Pokud máme mít šanci, musíme pracovat jako tým. Na hřišti, v šatně, v restauraci, v autobuse." Jestli se mu to podaří, ukáže už první utkání s Portugalskem. Ostatně i sám Eriksson proti němu nemá o motivaci nouzi: právě tým kolem Cristiana Ronalda před čtyřmi lety na mistrovství světa poslal jeho Anglii domů.

  • 0Diskuse

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na Lidovky.cz