9. června 2010 8:30 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Co hýbe světem fotbalu před MS: Itálii vyhovuje, když se jí nevěří

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Itálie - mistři světa z roku 2006. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Itálie - mistři světa z roku 2006. | foto: ČTK

PRAHA Trenér italských fotbalistů Marcello Lippi byl v sobotu přikovaný k televizi a hltal každý úder Francesky Schiavoneové. Devětadvacetiletá tenistka se toho odpoledne stala na French Open první vítězkou grandslamového turnaje pocházející ze země ležící na Apeninském poloostrově.

"Byla to pro mě velice inspirující podívaná. Francesca ukázala nadšení pro hru, odhodlání, grácii a vložila do svého výkonu srdce," přiznal Lippi a dodal, že by si z ní měli jeho svěřenci vzít příklad. Už v pondělí čeká italský výběr první zápas na mistrovství světa v Jihoafrické republice.

SKUPINA F

TÝMY VE SKUPINĚ:
Itálie, Nový Zéland, Paraguay, Slovensko

PROGRAM SKUPINY
pondělí 14. června
20.30 Itálie - Paraguay
úterý 15. června
13.30 Nový Zéland - Slovensko
neděle 20. června
13.30 Slovensko - Paraguay
16.00 Itálie - Nový Zéland
čtvrtek 24. června
16.00 Slovensko - Itálie
16.00 Paraguay - Nový Zéland

I když odjíždějí na černý kontinent jako obhájci titulu zroku 2006, doma jim nevěří. Bělovlasého stratéga Lippiho fanoušci kritizují, že opomíjí hvězdy formátu Antonia Cassana a spoléhá na přestárlé hráče (Gatusso, Zambrotta, Cannavaro). Ostatní zase spílají týmu za nepohlednou defenzivní hru a špatné výsledky v přípravných zápasech. "Mnoho lidí se nahlas vyjádřilo, že nás tentokrát nebudou podporovat. Není ale třeba rozeznít poplašné zvony," zůstával Lippi klidný i po prohře 1:2 s Mexikem.

Spíš mu dělá starosti, že bude v úvodních utkáních základní skupiny postrádat nenahraditelného tvůrce hry Andrea Pirla, který si poranil lýtko. "Kouč mi často volá apodporuje mě. Máme spolu krásný vztah a za to mu děkuji," nechal se slyšet záložník AC Milán.

Italy není radno podceňovat
Přes to všechno však tenisový úspěch Schiavoneové nese jisté poselství. VPaříži sní nikdo nepočítal, stejně jako před čtyřmi lety málokdo tipoval "squadru azzuru" na mistry světa. Jako by Italům víc seděla pozice podceňovaných než favoritů. Nikdy nevíte, co od nich čekat...

Jsou čtyřnásobní mistři světa alepší bilanci na velkých turnajích má jen Brazílie. Stačí si vzpomenout na rok 1982, kdy si po třech remízách ve skupině došli až pro vysněné zlato. Navíc mají kouče Lippiho, pětinásobného mistra italské ligy a vítěze Ligy mistrů. Když po triumfu vroce 2006 od národního týmu odešel, jeho nástupce nedokázal na evropském šampionátu přejít ani přes čtvrtfinále.

"Je to takový José Mourinho, hvězda mezi trenéry. Donutí hráče spolupracovat a takticky se přizpůsobí každému týmu jako chameleon. Využije každou slabinu soupeře," napsal o něm italský novinář George Ferzoco. Postup ze slabé skupiny F mají Italové téměř jistý. Co se bude dít potom? Možné je všechno.

Tip LN

Itálii postup pravděpodobně neuteče. O druhé místo ve skupině F se utká Paraguay plná mladých hráčů s vyladěným slovenským týmem trenéra Vladimíra Weisse. Dá se očekávat, že slabý Nový Zéland bude jen do počtu.

  • 0Diskuse