7. června 2010 9:29 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Co hýbe světem fotbalu před MS: Německý Messi rozzuřil Turecko

Němec Mesut Ozil (vlevo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němec Mesut Ozil (vlevo) | foto: Reuters

PRAHA Když se němečtí fanoušci dozvěděli o zranění kapitána a klíčového záložníka Michaela Ballacka, byla to pro ně těžká rána. Jedno jméno na soupisce kouče Joachima Löwa jim však dost výrazně zvedlo náladu: Mesut Özil.

Jednadvacetiletý tvůrce hry Werderu Brémy dost možná Ballacka na fotbalovém mistrovství světa zastíní. Na tak výjimečný talent totiž v Německu čekali dlouhé roky. Vždyť právě on málem způsobil diplomatickou roztržku mezi Německem a Tureckem, kde má Özil kořeny. Jeho otec je Turek, ale on sám se rozhodl reprezentovat Německo, kde se narodil.

Skupina D

neděle 13. června
16.00 Srbsko - Ghana
20.30 Německo - Austrálie pátek 18. června
13.30 Německo - Srbsko
sobota 19. června
16.00 Ghana - Austrálie
středa 23. června
20.30 Ghana - Německo
20.30 Austrálie - Srbsko

"Mesut je kreativní, všestranný audivující. Má čich na hráče ve výhodných pozicích před brankou. Je to hráč pro budoucnost," rozplývá se německý kouč Löw. Že jste o Özilovi nikdy neslyšeli? Pozorně toho drobného záložníka sledujte, podle odborníků by se mohl stát jednou z hvězd turnaje.

O hře německých fotbalistů se říká, že je precizní, dobře organizovaná a někdy inudná. Özil je ale pravý opak. Jako by ani do týmu plného fotbalových dělníků nepatřil.

Pokukuje po něm i Arsenal
Je to výjimečný technik, driblér, který se pohybuje za útočníky a tvoří hru. Skvěle rozdává přihrávky, apřitom dokáže být pro obranu soupeře sám nebezpečný.  Jen letos v bundeslize nastřílel devět branek a dotáhl Brémy na třetí místo, které je v Německu vstupenkou do předkola Ligy mistrů.

"Je to ten typ hráče, který dokáže sám rozhodovat zápasy. Navíc to často vypadá, že má míč doslova přilepený u nohy, jako Messi," srovnává Özila s argentinskou hvězdou jeho spoluhráč Naldo. Özil vyrůstal v chudinské čtvrti Gelsenkirchenu a s míčem začínal na udusaném plácku za domem. "Všichni se snažili okoukat různé triky od Zidana a já zjistil, že mi to jde překvapivě snadno," vzpomíná.

Od dětství reprezentoval Německo, ale definitivně se pro něj rozhodl až před třemi lety. Tehdy se vzdal tureckého občanství, ale turecký svaz se ho vzdát nemínil. O Özila se strhla válka, která připomínala drsné rozvodové řízení. Na mladou hvězdu dokonce naléhali i bratři Altintopové, kteří se stejně jako on narodili v Německu, ale reprezentují Turecko. "Poslouchej své srdce," říkali mu.

Jenže nepochodili. Özil zůstal věrný Německu. "Moje technika acit pro míč jsou ta turecká část ve mně. Disciplínu a uvažování mám zase německé," vysvětluje Özil. Fanouškům v Turecku to ale stejně nevysvětlil. Vlastně ani nemohl. Pro zemi, kde je fotbal náboženstvím, je Özil prostě zrádce.

Čtěte také: Přípravu na MS provází fenomén zranění, Španělům se zdárně vyhýbá

Na svých internetových stránkách dokonce musel zrušit diskusi pro fanoušky. Byla plná nenávistných vzkazů. V turečtině... Německou hvězdu, která před zápasy recituje verše z koránu, možná podobné tahanice čekají už brzy znovu. Potřebuje jen trochu zesílit a zazářit na mistrovství světa. Ani jedno by neměl být problém.

Už teď se o Özila přetahují evropské velkokluby v čele s londýnským Arsenalem. Ten si talentovaného špílmachra údajně vyhlédl jako náhradu za Cesca Fabregase, pokud by odešel do Barcelony. Potíž je v tom, že sám Özil by jednou rád oblékl dres katalánského velkoklubu. "Je to od dětství můj velký sen," rozplývá se. Dočká se už letos v létě?

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?