8. června 2010 11:30 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Co hýbe světem fotbalu před MS: Oranžoví dobyvatelé se vracejí

Arjen Robben. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arjen Robben. | foto: Reuters

JOHANNESBURG/PRAHA V roce 1651 se Nizozemec Jan van Riebeeck stal vůbec prvním Evropanem, který vstoupil na jihoafrickou půdu. O téměř tři a půl století později vyráží s dobyvačnými plány do stejných míst Van Riebeeckovi krajané.

SKUPINA E

pondělí 14. června:
13.30 Nizozemsko - Dánsko 16.00 Japonsko - Kamerun
sobota 19. června:
13.30 Nizozemsko - Japonsko
20.30 Kamerun - Dánsko
čtvrtek 24. června:
20.30 Dánsko - Japonsko
20.30 Kamerun - Nizozemsko

O vavříny budou usilovat oranžoví vyslanci ale tentokrát výhradně na fotbalovém poli. "Naše mise má jasný cíl: přivézt si zpátky domů titul," vyhlásil asistent trenéra Frank de Boer. Sebevědomá slova si může dovolit. Přímočařejší cestu na mistrovství světa, než předvedli nizozemští fotbalisté během kvalifikace, si ani nelze představit. Osm zápasů a osm vítězství.

Co si přát víc? Pro tým trenéra Berta van Marwijka by se vše vyvíjelo ideálně i v posledních týdnech před začátkem turnaje. Až do posledních minut posledního přípravného zápasu. O vítězství nad Maďarskem (6:1) už bylo dávno rozhodnuto a klíčový záložník "Oranjes" Arjen Robben se pokusil zaujmout fanoušky patičkou. Jak došlápl, ucítil bolest.

Arjen Robben.

Nejlepší střelec Bayernu Mnichov zažil báječnou sezonu – vyhrál německý titul a zahrál si finále Ligy mistrů. Ten pravý vrchol měl teprve přijít. "Je tam malá trhlinka ve stehenním svalu na levé noze, kde jsem byl zraněný už v minulosti," popsal Robben problém, který zabrzdil jeho přípravu na šampionát. Standardní léčba by zabrala čtyři až šest týdnů. Tak dlouho ale Robben nemůže čekat.

Proto se obrátil na 57letého léčitele Dicka van Toorna, s nímž má příznivé zkušenosti z dob, kdy působil v Realu Madrid - VÍCE ČTĚTE ZDE. "Procedury jsou nepříjemné, ale děláme vše pro to, abych byl fit." Bez jednoho z klíčových mužů by pečlivě vyladěný tým mohl ztratit rozhodující část síly v cestě za stanoveným cílem. Robbenovo uzdravení by se určitě vyplatilo. "Čím lépe si fotbalisté povedou, tím lépe pro nizozemskou ekonomiku," zdůraznil ekonom Charles Kalshoven ze společnosti ING.

Najdete na Lidovky.cz