Je to unikát. Jen českobudějovický Tomáš Nouza má v kariéře s nervydrásajícími zápasy o postup větší zkušenosti. Chystá se na něj poosmé. Oba borci se střetnou také v letošní sezoně. Jihlava i České Budějovice chtějí zpátky mezi elitu.
„V sázce je hrozně moc. Když hrajete o titul, můžete jen získat. Když se vám to nepodaří, zas tolik se neděje. V baráži je ve hře osud celého klubu,“ prozrazuje Diviš.
Jednatřicetiletý útočník je zajímavý úkaz. Ač rodák z Podkrkonoší, brzy odešel hrát do Kladna. V dresu tradičního klubu také poprvé nakoukl do extraligy. Po boku místních legend Pavla Patery a Martina Procházky válel dvě sezony. Teď v pátek bývalému klubu ukončil sezonu. V sedmém zápase semifinále první ligy mezi Kladnem a Duklou vstřelil jediný, postupový gól a poslal Jihlavu podruhé za sebou do baráže.
„Byla to pro mě speciální série. Odehrál jsem tam několik sezon. Skládám před hráči Kladna hluboký respekt, jak dokázali sérii zdramatizovat,“ říká.
V extralize se tolik neuchytil
Teď už se ale koncentruje na nejdůležitější část sezony. Dobře ví, že baráž je vždy specifická. „Ostatní týmy už mají po sezoně a začíná jim příprava na novou a vy pořád bojujete. Chodí daleko více lidí než během sezony. Všichni jedou z posledních sil. To mi vyhovuje, protože jsem vytrvalostní typ.“
Z šesti pokusů dvakrát s týmem slavil postup. Chomutovu pomohl do extraligy v sezoně 2011/2012, Olomouci o dva roky později. V extralize se ale poté na delší dobu neuchytil. Kluby vždy vsadily na posily. „V Chomutově se mi podařilo play off. Doufal jsem, že dostanu šanci i v extralize. Bohužel obměnili půlku kádru a nenechali si mě. Rok nato spadli zpět do první ligy...,“ mrzelo Diviše.
Dřív sám hledal důvody, proč mu týmy, kterým vybojoval postup, nedaly důvěru. „Ze začátku jsem byl hráčem Kladna, kvůli tabulkám jsem nebyl příliš dostupný. Většina týmů se po postupu raději podívá na Slovensko,“ popisuje.
Zároveň si dobře uvědomuje, že do extraligové stálice mu něco chybí. „Nejsem zrovna elitní bruslař, což mně už několikrát vyčítali,“ přiznává.
Boj o třetí postup v kariéře začíná dnes. S Duklou o vstupenku mezi elitu zápolil i v minulé sezoně. Jihlava však nestačila na Litvínov a Karlovy Vary. Oba extraligové celky nejvyšší ligu udržely. Teď přichází nová šance. „Loni jsme zaplatili nováčkovskou daň. Poučíme se,“ doufá.
Jihlava ve svém středu nemá výrazné individuality. Tradiční klub sází na kvalitní mladé gólmany a partu bojovníků, která spolu hraje už několikátou sezonu. „Máme skvělý kolektiv. V baráži ale nikde nenajdete dominantní hráče. Maximálně Liberec, když měl Petra Nedvěda. Takového hráče baráži letos neuvidíte,“ připomíná rutinér prolínací soutěže.
Pomůže Diviš tradičnímu klubu po dvanácti letech zpět mezi elitu?
Na co se mohou fanoušci v baráži těšit?
Pardubice v baráži
|
Na ledě Karlových Varů a Pardubic v úterý odstartuje baráž o účast v příštím ročníku české extraligy. Oba domácí celky hájí příslušnost k hokejové elitě, do nejvyšší tuzemské hokejové soutěže naopak chtějí proniknout Jihlava a České Budějovice. Prolínací soutěž se hraje na 12 kol, všechny čtyři kluby se představí dvakrát doma a dvakrát venku.
Pardubice vede do baráže trenér Miloš Holaň, který velí: „Jedna část ligy - ta špatná - totálně skončila, tu jsem úplně odřezal z hlavy. Přistupuju k tomu hrozně pozitivně a s tím, že baráž rozhodneme ve svůj prospěch.“
Pětačtyřicetiletý kouč skončil s Pardubicemi v extralize poslední, soupeři by jeho hráče mohli podcenit. I kvůli mizerným výkonům v nedávno skončeném play-out. „To je dobře, ať nás všichni odepisují. My z toho musíme udělat výhodu. Ať si každý říká, co chce,“ reaguje na posměšné poznámky o tom, co bude jeho kádr v baráži dělat.
Pardubice bude hnát do prvního zápasu vyprodaný stadion a Holaň si to pochvaluje. To je nádhera, co víc si přát. Svátek hokeje. My si tu sezonu prostě posunuli jinak. Každé utkání musíme brát jako sedmý zápas v play-off. Je to otázka bytí a nebytí.“
Na skvělé diváky se mohou spolehnout také v Českých Budějovicích. Stačí si vzpomenout, jakou atmosféru vytvořili při výjezdech na pražskou Slavii. Do Pardubic míří vítěz první ligy posilněn úspěšným tažením play-off a následnou euforií z postupu do baráže.
České Budějovice rozhodně nehodlají nic podcenit, naopak jejich hokejisté očekávají náročné boje. „Bude to zase těžké. Teď se na to chceme maximálně připravit. Koukneme ještě na videu na zápasy Karlových Varů i Pardubic a trenéři nám vymyslí taktiku. Chceme postoupit a na ledě do toho dáme všechno. Když budeme hrát i nadále tak obětavě, tak na postup tento tým má,“ tvrdí zkušený útočník Michal Chovan.
Generální manažer Stanislav Bednařík zase věří, že mužstvu pomůže fakt, že nepůjde do baráže v roli papírového favorita. „ Je možné, že právě to, že nebudeme v roli oprávněných favoritů, nebude hráčům tolik svazovat ruce.“
České Budějovice v baráži
|
Karlovy Vary si před startem prolínací soutěže pojistily několik hráčů, což by mělo přispět k pohodě v kabině. Novou smlouvu dostal mimo jiné první gólman Tomáš Závorka.
„Podpis Závorky byl pro nás velmi důležitý, smlouvu jsme připravovali delší dobu. S Davidem Honzíkem tvoří velmi kvalitní brankářskou dvojici, na kterou budeme spoléhat nejen v baráži, ale i v příští sezoně,“ řekl sportovní manažer klubu Jaromír Kverka.
Nepříjemností je naopak fakt, že Karlovy Vary přišly o Patricka Mullaneho. Americký forvard nenastoupí kvůli zlomenině ruky. „Patrickovo zranění již trvá delší dobu a jeho produktivita nám bude určitě v baráži chybět,“ zní z předposledního celku extraligové tabulky.
Karlovy Vary v baráži
|
Zatímco České Budějovice by se v případě úspěšně zvládnuté baráže vrátily do extraligy po čtyřletém čekání, pro Jihlavu by šlo o návrat po dvanácti letech. Touha postoupit v hráčích je.
„Víme, že jdeme na mančafty, které jsou více odpočaté. Navíc nás čeká úplně jiné tempo,“ uvědomuje si Tomáš Čachotský, jeden z jihlavských tahounů, který se výrazně přičinil na prvoligovém semifinálovém triumfu nad Kladnem.
„Musíme se s tím srovnat co nejdříve, aby nám začátek neutekl. Pak půjdeme stejnou cestou jako v play-off. Vždy nás bude zajímat jen následující zápas. Z každého se budeme snažit uhrát nějaké body. Na konci se to sečte a uvidíme, na co to bude stačit,“ dodává.
Jihlava v baráži
|