18. června 2014 22:22 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Na Maracaná tekla krev. Fanoušci Chile se tam dobývali bez vstupenky

ZKÁZA. Chilští fanoušci se prohnali střediskem pro novináře a nechali za sebou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ZKÁZA. Chilští fanoušci se prohnali střediskem pro novináře a nechali za sebou... | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO (od našeho zpravodaje) Bylo to jako mírné zemětřesení, které se na vás žene, ale vy zprvu nevíte, kde má epicentrum. V tiskovém středisku se začala vlnit podlaha a rázem vibrovaly i překližkové stěny. Přibližně stovka chilských příznivců se pokusila bez vstupenky dostat na dnešní zápas mistrovství světa ve fotbale proti Španělsku.

"Chilani! pozor běží Chilani!" spustil se povyk mezi reportéry, kteří čekali na očekávanou bitvu Španělsko - Chile. Než zápas začal, bylo mistrovství světa svědkem prvního vážného incidentu, při kterém tekla krev.

Legendární stadion Maracaná v Riu, který musel o víkendu s vypětím všech sil řešit vášeň Argentinců, zažil nájezd stovek chilských fanoušků. Pomalované tváře, kolem krku vlajky, na sobě rudé dresy a v očích nekonečné nadšení, které před arénou bohužel narazilo na netrpělivost.

Zranili fanynku na vozíku

Než by si Chilani vystáli frontu ke vstupu, vrazili do bezpečnostní zóny, která odděluje fanoušky od novinářů. Skleněné vstupní dveře se rozletěly ve vteřině, střepy létaly, květináč se rozbil na tři kusy. Zatímco Chilané utíkali dál skrz tiskové středisko, zůstávaly po nich na zemi poházené národní vlajky.

Na mistrovství sice dohlíží 150 tisíc policistů, ale tuhle chvíli hrubě podcenili. Podruhé na Maracaná!

Ochranka neměla šanci rozběhnuté diváky chytit, teprve policejní pomoc situaci zhruba po 30 minutách zpacifikovala. "Je to regulérní válka," hlásili reportéři a fotografové, kteří byli přímo v bojové linii. Pořadatelé mezitím odváželi plačící zraněnou fanynku na vozíku, ochranka vyváděla mladíka, který si marně kryl tvář.

Včerejšek v Riu si přitom Chilané vychutnávali maximálně. Rudé dresy byly vidět na každém rohu a pokud vám chyběl oční kontakt, tak jste aspoň slyšeli vášnivý chilský pokřik: "Chi, chi, chi! Le, Le, Le! Viva Chile, olé!"

Jenže nájezd do novinářského sálu chilskou pověst vážně pokazil.

Jan Palička

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?