12. června 2010 13:30 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Fanoušci se zlobí: Šampionát v JAR? Příliš drahá zábava

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Fanoušek Mexika na MS ve fotbale | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušek Mexika na MS ve fotbale | foto: Reuters

JOHANNESBURG Většina fotbalových fanoušků si myslí, že v pátek zahájené mistrovství světa v Jihoafrické republice je příliš drahou záležitostí. Vyplývá to ze společného průzkumu agentury Reuters a společnosti Ipsos.

Místní příznivci si stěžují na příliš vysoké ceny vstupenek, řadu zahraničních fandů zase prý před cestou do JAR odradily i další výdaje spojené s cestou na šampionát. Anketa mezi 12 tisícovkami fanoušků oslovených ve 23 zemích na celém světě ukázala, že 65 procent z nich považuje za přemrštěné hlavně ceny vstupenek.

FIFA VYŠETŘUJE, PROČ NEBYLO VYPRODÁNO

Mezinárodní fotbalová federace FIFA bude vyšetřovat, proč při pátečním zahajovacím utkání mistrovství světa mezi Jihoafrickou republikou a Mexikem zůstalo tolik prázdných míst v hledišti.

Na zápas do Johannesburgu na stadion Soccer City, který měl být vyprodaný, dorazilo necelých 85 tisíc diváků, přitom kapacita je o deset tisíc vyšší - VÍCE ČTĚTE ZDE!

A totéž si myslí i 78 procent z dvou a půl tisíce domácích fandů. Do prodeje šlo před MS 2,2 milionu vstupenek v ceně od asi 400 korun až po necelých 17 tisíc korun. Mezinárodní fotbalová federace FIFA byla už dříve kritizována i za prodej vstupenek přes internet, což prý znevýhodnilo třeba chudé jihoafrické fanoušky, kteří přístup na síť nemají.

Když organizátoři MS v JAR zřídili klasické kamenné obchody se vstupenkami, stěžovali si místní zase na to, že většina lístku už stejně byla pryč. "Jsem z Jižní Afriky a stejně náš tým neuvidím hrát," posteskl si jeden z fanoušků Eli Motau. Příliš drahým "špásem" by ale byl šampionát podle výzkumu i pro řadu fanoušků z tradičních fotbalových velmocí typu Anglie, Německa, Francie či Brazílie.

Jinou zkušenost ale prý prodělal fanoušek Albionu Andy Bird, podle kterého od návštěvy JAR mnoho fandů odradily i zprávy v britských médiích. Ty prý podávaly zkreslené údaje, když vyčíslovaly ceny letenek, hotelů či jídla v JAR. "Realita je o něčem jiném. Byl jsem naopak překvapený, jak je tady lacino. Jenom doufám, že sem lidi nejeli jen kvůli tomu, že si mysleli, jak bude draho," uvedl Baird.

Jeho obavy však podle všeho nebudou liché. Organizátoři už nyní spočítali, že do JAR nepocestuje asi 450 tisíc zahraničních fanoušků, jak se původně odhadovalo, ale asi o sto tisíc méně.

ČTK
  • 0Diskuse

On-line reportáž | FOTBAL

Polsko - Česko
0:1
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:1.
90
Hodně netakticky si počínal Klich, který fauloval Daridu. Místo autového vhazování pro Poláky tak budou hosté rozehrávat přímý kop.
90
Domácí hráči i fanoušci si přejí odpískání pokutového kopu, sudí Klossner je však jiného názoru. Kalas nezahrál rukou, ale hrudí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz