5. června 2012 19:08 Lidovky.cz > Sport > ME fotbal 2012

Dresy porušují zákon, namítá fanoušek

Václav Pilař a Tomáš Pekhart. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Pilař a Tomáš Pekhart. | foto: ČTK

Nové dresy nereprezentují Moravu a Slezsko, raději se vraťte k těm starým. První z­ fanoušků se rozhodl otevřeně vystoupit proti podobě dresů, které budou oblékat čeští fotbalisté na nadcházejícím mistrovství Evropy. Jaroslav Klenovský už kvůli tomu dokonce podal trestní oznámení.

Státní znak na dresech od loňska nahradil stylizovaný lvíček. Vůbec poprvé vypadl tradiční velký státní znak s moravskou a slezskou orlicí. Ten třeba dál zdobí dres hokejového národního týmu.

Soutěž Trenér na Euru

Trenér týmu na Euro 2012

"Tento stát se skládá ze tří historických zemí s jejich symboly, tak jsou zakotveny i v zákoně. Fotbalisté nejsou reprezentanty Čech, ale České republiky - a měli by to respektovat. Chtěl bych se žalobou uspět, ale hlavně mi jde o morální hledisko," řekl LN Klenovský.

Odkázal přitom na zákon o užívání státních symbolů, který jasně říká, že velký státní znak, obsahující i moravskou a slezskou orlici, se "užívá k zevnímu označení dresu sportovců reprezentujících Českou republiku." Proto se obrátil na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně s ­žádostí o prověření, zda nemůže jít o porušení zákona.

O tom pochybuje první místopředseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Jindřich Rajchl. "Jsme občanské sdružení a můžeme si na dresy dát znak, jaký chceme. Proto si jako právník myslím, že žaloba na 99,9 procent nebude úspěšná."

INFOGRAFIKA

Grafika: Logo na dresech fotbalové reprezentace.

Navíc na jiném místě téhož zákona je uvedeno, že sportovci "jsou oprávněni" znak používat. Není v­ něm tedy zakotvena povinnost. Navíc zákon počítá s možnými sankcemi za porušení této povinnosti jen v případě, pokud by změna mohla být hrubým znevážením státních symbolů.

Nové dresy se jinak asociaci líbí. "Ohlasy jsou na ně pozitivní. Prodávají se a náš partner je s designem spokojený. Osobně jsem na ně hrdý," pravil Rajchl. FAČR už dříve oznámila, že nejde o znak státu, ale znak reprezentace.

Nejvyšší státní zastupitelství podnět mělo obdržet v těchto dnech, pak může rozhodnout o dalším postupu.

Anketa

Líbí se vám nové dresy fotbalové reprezentace?

Ano 1265
Ne 4554
Je mi to jedno 791

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?